Dieta Dukana – bezpieczna dieta białkowa?

Zgrabna sylwetka to marzenie chyba każdej kobiety. Niestety dążenie do niej to droga pełna wybojów, wyrzeczeń i zmian dotychczasowych nawyków, wypracowanych w ciągu całego życia. Poznaj zasady i poszczególne etapy diety Dukana, czyli inaczej diety białkowej i przekonaj się, czy jest to dieta dla Ciebie.

Na czym polega dieta Dukana?

Dieta Dukana wywodzi się z zachodu, a dokładniej z Francji i opracował ją Pierre Dukan, od którego nazwiska przyjęła ona swoją nazwę. P. Dukan od wielu lat specjalizował się w leczeniu nadwagi, a wieloletnie badania i eksperymenty pozwoliły mu zauważyć pewne tendencje i zjawiska, które wpływają na wzrost bądź spadek wagi. Na kanwie tychże badań opracował on swój program, wspierający redukcję wagi ciała. Ten program żywieniowy opisał na łamach poradnika zatytułowanego ,,Nie potrafię schudnąć”.

Podstawą diety Dukana jest białko. Z tego powodu dieta ta może być nazywana dietą wysokobiałkową, a z angielskiego protal od połączenia dwóch słów: proteins i alternatives. Jeśli dieta jest wysokobiałkowa, oznacza to, że podaż tłuszczów i węglowodanów jest nieco niższa. Skupia się ona na dostarczaniu organizmowi przede wszystkim białek pochodzenia zwierzęcego. Jest bardzo zbliżona do diety niskowęglowodanowej oraz diety OXY. Ograniczenie spożycia węglowodanów w ciągu dnia samo przez się nasuwa redukujący charakter tej diety. Ograniczenie nie oznacza jednak całkowitego wykluczenia i należy wziąć to pod uwagę, zwłaszcza że dieta Dukana nie jest dietą długotrwałą (1). 

Powstało mnóstwo publikacji czerpiących z niniejszej diety i bazujących na założeniach Pierre’a Dukana. Inni autorzy nazywają ją dietą proteinową. Została nawet wykorzystana przy tworzeniu programu ,,Całe 30” z ang. ,,Whole 30”, który zakłada poprawę różnych niedoskonałości (masywne uda, boczki) po upływie miesiąca sumiennego i konsekwentnego praktykowania tej diety. Autor niniejszej diety zakłada szybką redukcję wagi ciała i oczyszczenie organizmu przy jednoczesnym zadbaniu o to, by nie wystąpił efekt jo jo. 


Zobacz też: Dieta dr Dąbrowskiej – fenomen oczyszczającej diety warzywno-owocowej


Dieta Dukana w 4 fazach

Dieta składa się z czterech faz, z których każdy rządzi się swoimi prawami i zaleceniami żywieniowymi. Podział na etapy pozwala dobrze przygotować organizm do diety, oczyścić go, odchudzić i zapewnić zdrowe wyjście z tej diety bez ryzykowania efektem jo-jo bądź innymi przykrymi konsekwencjami, które fundują krótkotrwałe diety głodówkowe. Poniżej omówimy pokrótce poszczególne fazy (2).

  • Faza uderzeniowa

Faza I jest także nazywana fazą uderzeniową. Czas jej trwania nie jest ściśle ustalony. Zakłada się jednak, że powinna trwać od 5 do 10 dni. Jest to także najtrudniejszy i najbardziej restrykcyjny etap tej diety, dlatego wiele osób zniechęca się już na starcie. Faza ta ma zapewnić gwałtowny spadek wagi. Ma charakter bardzo ścisłej diety wysokobiałkowej, a jej głównym założeniem jest spożywanie wyłącznie produktów białkowych. Nic więc dziwnego, że spadek wagi sięga 6-8 kilogramów.

  • Faza naprzemienna

Faza II inaczej naprzemienna niewiele różni się od fazy I. Niemniej trzeba przyznać, że ten etap jest mniej rygorystyczny, a do produktów białkowych dokłada się warzywa. Głównym zaleceniem jest jednak to, by warzywa te (w miarę możliwości) starać się jeść na surowo. Należy unikać warzyw, zawierających dużą ilość skrobi, a także awokado. Dalej jednak podstawę stanowią produkty białkowe i to one zajmują pierwsze miejsce. Naprzemienność tej fazy polega na tym, by przez 5 dni spożywać produkty białkowe i warzywa, a przez kolejne 5 tylko produkty białkowe (analogicznie jak w fazie I).

  • Faza przejściowa

Faza III to faza przejściowa. Polega ona na stopniowym rozszerzaniu diety, czyli włączaniu do niej źródeł węglowodanów (pieczywo, płatki, makarony i owoce). Nie zmienia to jednak stosunku białek do tłuszczów i węglowodanów. Dalej na pierwszym miejscu znajdują się białka. Etap ten ma jednak na celu ustabilizować obniżoną w poprzednich fazach masę ciała. Jednocześnie jest to także najmniej rygorystyczny etap diety dukana. Dodatkowe zalecenia tej fazy to jeden dzień w tygodniu przestrzeganie ścisłej diety białkowej,a dwa razy w tygodniu można jeść to, na co ma się ochotę.

  • Faza stabilizacyjna

Faza IV i zarazem ostatnia, to faza stabilizacyjna. Najprościej mówiąc, jest to etap ,,normalnego” odżywiania, uwzględniającego jedzenie z umiarem i w regularnych odstępach czasowych. Faza ta jest fazą, która powinna trwać do końca życia. Z jednej strony jest to wyjście z diety dukana, z drugiej natomiast można mówić o prowadzeniu zbilansowanej i zrównoważonej diety (jak np. dieta śródziemnomorska), która zapewni zdrowie, dobre samopoczucie i nie doprowadzi do efektu jo-jo. Stosując te zalecenia, nie ma możliwości, by zgubione kilogramy wróciły.

Dla kogo dedykowana jest dieta Dukana?

Dieta Dukana należy do diet, które mogą stosować zarówno osoby z dużą, jak i niewielką nadwagą. W pierwszej kolejności należy jednak uwzględnić zalecenia lekarza bądź dietetyka, którzy sami stwierdzą, czy dieta ta jest dla odpowiednia. Dlaczego? Dieta wysokobiałkowa może mieć negatywny wpływ na wątrobę i nerki, dlatego przed przystąpieniem do niej warto wykonać badania krwi i moczu. Może się okazać, że konieczne jest np. wprowadzenie diety leczniczej, jak diety wątrobowej.

Zdecydowanie dieta ta nie jest odpowiednia dla osób z jakimikolwiek dolegliwościami zdrowotnymi, dzieci, młodzieży, a także kobiet w ciąży. Nie jest to także dobry sposób odżywiania na całe życie, dlatego ścisłe trzymanie się poszczególnych etapów jest bardzo ważne, żeby dieta przebiegła pomyślnie i bez przykrych konsekwencji dla organizmu.

Zagrożenia na diecie Dukana

Dieta białkowa bądź białkowo-tłuszczowa charakteryzują się znacznym spadkiem wagi. Z tego powodu trzeba wziąć poprawkę na wszelkie przykre konsekwencje z tego wynikające. Przede wszystkim zadbać należy o odpowiedni poziom nawodnienia, który jest kluczowym w każdej diecie. Chodzi o to, by ustrzec się przed odwodnieniem, a tym samym złym samopoczuciem, omdleniami i osłabieniami. Dieta Dukana może prowadzić do zakwaszenia organizmu poprzez zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej w wyniku niedostatecznej podaży innych makroskładników.

Poza tym należy pamiętać, że zbyt wysoka podaż białka zaburza pracę układu pokarmowego, a także znacząco obciąża wątrobę i nerki. Powodem tego jest fakt, iż podczas zamiany białka w energię (pozyskiwania glukozy) dochodzi do licznych procesów, które odbywają się w wątrobie. Jest to jeszcze bardziej obciążające niż w przypadku przeróbki węglowodanów na energię.

Dodatkowo ilość energii pozyskanej z białka jest zbyt mała, by organizm mógł pracować na pełnych obrotach. Z tego powodu w ciągu dnia można odczuwać zmęczenie i większą chęć na węglowodany w postaci wysokoprzetworzonych produktów: słodkości i fast foody. Również nerki cierpią na diecie wysokobiałkowej. W procesach przemian aminokwasów białkowych powstają szkodliwe dla człowieka związki: azot i amoniak. Nerki są odpowiedzialne za ich usuwanie, co jest dla nich bardzo obciążające i w efekcie może prowadzić do ,,ucieczki” wapnia, odwodnienia, zagęszczenia moczu a w konsekwencji do stanu zapalnego układu moczowego (3).


Przeczytaj również: Jedz tłuszcz, by spalić tłuszcz – dieta ketogeniczna


Jakie produkty jeść na diecie Dukana? 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, każdy etap (faza) diety Dukana rządzi się swoimi prawami i wytycznymi. Dieta ta opiera się przede wszystkim na produktach białkowych, do których zaliczają się m.in. cielęcina, konina, kurczak, indyk, podroby, chudy nabiał (twaróg, mleko świeże, jogurt), jaja, ryby i owoce morza. Dozwolone są także czosnek, pietruszka, szczypiorek, ocet, zioła, sok z cytryny, sól i słodziki.

W II fazie dochodzą niektóre warzywa, takie jak: pomidor, ogórek, rzodkiewka, cukinia, papryka, szpinak, sałata, szparagi, por, bakłażan. Należy jednak unikać warzyw zawierających duże ilości skrobi (ziemniaki, kukurydza) oraz roślin strączkowych i awokado, co zostało wspomniane we wcześniejszym podrozdziale.

Warto także wspomnieć, że w fazie III, czyli tej przejściowej, dieta jest stopniowo rozszerzana. Można zacząć powoli włączać niektóre produkty węglowodanowe i owoce. Wystrzegać się jednak należy bananów, winogron i czereśni. Warto też pamiętać o błonniku, np. w postaci otrąb owsianych. W tej fazie można już jeść produkty skrobiowe.

Zdecydowanie unikać należy tłustych wędlin, pełnotłustego nabiału, wieprzowiny i jagnięciny, mięsa z gęsi oraz z kaczek, cukru i produktów słodkich, fast foodów oraz alkoholu. Zbilansowana dieta jest kluczowa dla utrzymania zgrabnej sylwetki, a take dobrego samopoczucia.

Bibliografia:

  1. https://www.webmd.com/diet/a-z/dukan-diet
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/219612.php
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4708571/

Uwaga!
Treści przedstawione w powyższym wpisie posiadają charakter informacyjny. W razie problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.