E-zwolnienie lekarskie – jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

E-zwolnienie lekarskie – jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

E-zwolnienie to spore udogodnienie zarówno dla lekarzy, pacjentów, jak i pracodawców. Jakie są właściwie jego korzyści i czym skutkowało jego wprowadzenie? W tym artykule dowiesz się również, jak działa L4 online i co widzi pracodawca, gdy otrzymuje dokument drogą elektroniczną.

Co to jest e-zwolnienie lekarskie?

E-zwolnienie lekarskie to skrót od elektronicznego zwolnienia lekarskiego. Wykorzystuje się też nazwę e-ZLA. To klasyczne L4, zawierające te same informacje, co papierowa wersja, jednak w formie online – wystawione przez lekarza i automatycznie przekazywane pracodawcy (lub do ZUS-u). Elektroniczne zwolnienie lekarskie obowiązuje w Polsce od 2018 roku i jest znacznym ułatwieniem całego procesu otrzymywania zwolnień.

Jak działa L4 online?

Pacjent zgłasza się po L4 dowolną drogą – może to być wizyta stacjonarna, teleporada czy nawet formularz do wypełnienia online. Kiedy lekarz wystawia zwolnienie, jest ono zawsze elektroniczne, a pacjent opcjonalnie może otrzymać papierowe potwierdzenie jego otrzymania. E-zwolnienie lekarskie automatycznie wysyła się do pracodawcy przez PUE – czyli Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Dzieje się to od razu po wystawieniu. Nie musisz jednak rejestrować się na żadnej stronie internetowej.

Nie musisz też martwić się o to, czy Twój pracodawca z pewnością otrzyma e-zwolnienie lekarskie. Od 1 stycznia 2023 każdy pracodawca musi mieć profil w PUE ZUS. Wcześniej dotyczyło to tylko tych, którzy zatrudniają ponad pięciu pracowników. Dziś nawet w małych przedsiębiorstwach nie musisz przekazywać swojego L4 osobiście.

Co zawiera e-zwolnienie lekarskie?

Wielu pacjentów zastanawia się, czy ich pracodawca pozna przyczynę zwolnienia, czy też pozostanie to sprawą prywatną pracownika. I chociaż informacje o zdrowiu oficjalnie podlegają ochronie, na e-zwolnieniu lekarskim muszą pojawić się wybrane dane, które mogą – choć absolutnie nie muszą – sugerować przyczynę zwolnienia. Nie będzie to precyzyjny osąd, jednak pracodawca może poznać choćby specjalizację lekarza, jeśli tylko będzie chciał – wystarczy, że wyszuka go w Internecie. Imię i nazwisko lekarza widnieje bowiem na e-zwolnieniu.

Jakie dane są więc wymagane na e-zwolnieniu, które dotrze do pracodawcy? Jest to:

  • imię i nazwisko pracownika,
  • PESEL lub numer dowodu/paszportu pracownika,
  • adres, pod którym przebywać będzie pracownik w trakcie L4,
  • zalecenia,
  • dane lekarza, który wystawił L4,
  • nazwa oraz adres placówki, w której wystawiono L4,
  • dane pracodawcy.

E-zwolnienie – zalety

Jak już wspomnieliśmy, ogromną zaletą zwolnienia L4 online jest spokój i komfort pacjenta, który nie musi koniecznie dostarczać świstka do swojego pracodawcy. Jakie są pozostałe atuty tego rozwiązania?

  • Twoje dane są bezpieczne – nie musisz ich podawać ani pilnować dokumentu, który je zawiera. Informacje zaciągane są z systemu i w systemie pozostają. Nikt niepowołany nie ma szans do nich dotrzeć.
  • Wszystko przebiega szybciej – e-zwolnienie lekarskie wystawia się dużo sprawniej niż jego papierową wersję.
  • L4 online jest… online – to oznacza, że wystawi je lekarz z każdego zakątka świata, wykorzystując nawet urządzenie mobilne. Dlatego e-zwolnienie lekarskie bez problemu otrzymasz:
    • na wizycie stacjonarnej,
    • na wizycie domowej,
  • przez teleporadę,
  • przez rozmowę wideo,
  • przez wywiad w formularzu internetowym.

Zwolnienie lekarskie online – L4 w 5 minut

Dla wielu najlepszą zaletą e-ZLA jest otrzymanie zwolnienia za pomocą kilku kliknięć. Jak to działa?

Wielu lekarzy współpracuje z serwisami, które stworzyły lub prowadzą system internetowych wywiadów lekarskich. Większość z nich opiera się na teleporadach oraz skonstruowanych pod wywiad formularzach, z możliwością załączenia dokumentów – jeśli np. prosimy o wystawienie kolejnej recepty na wybrany lek. Wystarczy, że odpowiesz na wszystkie pytania, a w błyskawicznym czasie otrzymasz zwolnienie lub właśnie receptę – od współpracującego z serwisem specjalisty z dowolnego miejsca w kraju.

Zwolnienie lekarskie online – zalety e-ZLA z domu

Nowoczesny system elektronicznego zwolnienia lekarskiego umożliwia nowe formy wystawiania zwolnień. Jakie są korzyści ze zwolnienia lekarskiego online poprzez teleporady i wywiady formularzowe?

  • Większa liczba przyjętych pacjentów w krótszym czasie.
  • Możliwość pozostania pacjenta w domu – co oznacza bezpieczeństwo zarówno dla osoby chorej, jak i jego otoczenia.
  • Możliwość skorzystania z usług lekarzy z całej Polski.
  • Brak kolejek i oczekiwania na wolne terminy.
  • W razie potrzeby uzyskania zwolnienia wraz z receptą – jest to najszybsza forma jej otrzymania.

Czy e-zwolnienie lekarskie działa wstecz?

Tak – elektroniczne zwolnienie lekarskie może działać wstecz. Jednak ten czas jest ograniczony i funkcjonuje jedynie w szczególnych przypadkach – kiedy lekarz faktycznie ma stuprocentową pewność, że pacjent nie był zdolny do pracy w danym okresie. Dlatego najbezpieczniejszą opcją jest udać się do lekarza jak najszybciej – przy pierwszych objawach choroby – i otrzymać zwolnienie na dzień następujący lub dzień konsultacji lekarskiej.

Materiał zewnętrzny

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.