Flegma zalegająca w gardle i drogach oddechowych? Chroń swoje zatoki?

herbata na zatoki

Zapalenie zatok to jedna z bardziej bolesnych dolegliwości, która nie pojawia się wyłącznie w okresie jesienno-zimowym. Zapalenie zatok może nas dotknąć również wiosną, a nawet latem, szczególnie jeśli nasz organizm ma skłonność do tego typu problemów. Jak pozbyć się zalegającej w zatokach flegmy?

Zapalenie zatok a flegma

Ból, który towarzyszy zapaleniu zatok najczęściej związany jest przede wszystkim z zalegającą w drogach oddechowych flegmą, której pozbyć się nie jest łatwo. Sama flegma nie jest szkodliwa, organizm produkuje ją naturalnie, w czasie infekcji drobnoustroje znajdujące się w organizmie prowokują organizm do znacznie większej jej produkcji. Ten nadmiar zaczyna zalegać w zatokach, nosie, gardle, przyczyniając się do dyskomfortu w najlepszym razie.

Najczęściej jednak prowokując trudny do opanowania ból, który znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina nie tylko jest nieprzyjemna, ale i utrudnia mówienie, może nawet powodować bezgłos. Bardzo często flegma towarzyszy zapaleniu zatok oraz nieżytowi nosa, pojawia się także przy objawach przeziębienia i różnego rodzaju infekcjach, najczęściej wirusowych. 

Jak pozbyć się flegmy z organizmu?

Flegma jest jedynie objawem choroby, a nie chorobą samą w sobie. Jeśli chcesz się wyleczyć, musisz działać na źródło choroby, choć często jest to połączone również z pozbywaniem się flegmy. Tak działa na przykład herbata na zatoki, w której obok olejku cytrynowego i miętowego wykorzystano liść werbeny cytrynowej, liść eukaliptusa, korzeń lukrecji,  nasiona fenkułu, ziele mięty pieprzowej czy suszony korzeń imbiru.

Herbata ta działa rozrzedzająco na flegmę, pozwa więc odblokować zatkane zatoki i pozbyć się nadmiaru flegmy, natomiast jednocześnie dzięki antybakteryjnemu i przeciwzapalnemu działaniu olejków eterycznych pozwala skutecznie eliminować z organizmu źródło infekcji.  Skoro już o olejkach mowa, warto nieco więcej powiedzieć o możliwościach, jakie daje w walce z flegmą aromaterapia. Z pomocą przychodzi przede wszystkim olejek eukaliptusowy, który jest absolutnie bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o rozrzedzanie wydzieliny. Można go dyfuzować, przygotowywać inhalacje. Można również wymieszać kilka jego kropli z olejem kokosowym i smarować taką maścią klatkę piersiową. 

Inne sposoby na walkę o zdrowe zatoki

Z pewnością przy chorych zatokach, a także innych infekcjach przyczyniających się do pojawienia się flegmy warto sięgnąć po:

  • syrop z cebuli lub czosnku, miodu i cytryny,
  • imbirówkę,
  • herbatę z tymianku,
  • napar z szałwii.

Istotne będzie także odpowiednie nawodnienie, które pomagać będzie w rozrzedzaniu zalegającej w organizmie flegmy. Z pomocą przyjdą tutaj ziołowe napary, domowe syropy, klasyczne mikstury, których uczyły nas babcie.  Pomóc mogą także rozgrzewające okłady, maści, które sprawiają, że gardło będzie się ogrzewać, co ułatwi usuwanie flegmy. 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.