Nadciśnienie tętnicze jest jedną z głównych przyczyn udarów. Dlatego tak istotna jest umiejętność prawidłowego wykonywania pomiarów. Wydawać by się mogło, że obsługa nowoczesnych aparatów do mierzenia ciśnienia jest dość prosta.
Nadciśnienie tętnicze jest jedną z głównych przyczyn udarów. Dlatego tak istotna jest umiejętność prawidłowego wykonywania pomiarów. Wydawać by się mogło, że obsługa nowoczesnych aparatów do mierzenia ciśnienia jest dość prosta. Jednak wielu ludzi robi to nieprawidłowo, ponieważ nie zna podstawowych zasad ich obsługi. Przekonaj się, czy wiesz jak dobrze założyć ciśnieniomierz!
Kilka słów o rozmiarze mankietu do ciśnieniomierza
Mankiet jest tym elementem ciśnieniomierza, który owija się wokół ramienia albo nadgarstka człowieka, a później go napełnia. W trakcie badania chwilowo blokuje on dopływ krwi z tętnicy i pozwala dokonać odsłuchu. Współczesne elektryczne aparaty do mierzenia ciśnienia powoli redukują ciśnienie w mankiecie. Dobranie złego rozmiaru może zakłamać otrzymane wyniki nawet o 10%. Dlatego przed zakupem tego typu urządzenia należy zmierzyć obwód ręki w odpowiednim miejscu. Można też zaopatrzyć się w uniwersalny mankiet, ale może być on za luźny dla bardzo szczupłej osoby albo za ciasny dla kogoś otyłego lub umięśnionego. Więcej informacji można znaleźć na Gemini.
Zasady prawidłowego mierzenia ciśnienia krwi w domu
Powinno się przestrzegać kilku ważnych reguł dotyczących poprawnego pomiaru ciśnienia:
- nie można wykonywać badania krótko po dużym posiłku, wypiciu kawy albo wypaleniu papierosa;
- przed użyciem ciśnieniomierza trzeba na kilka minut usiąść, odpocząć i spróbować się zrelaksować;
- mankiet nie może być owinięty, ani zbyt ciasno, ani zbyt luźno. Najlepiej jakby wywierał lekki nacisk na skórę. Musi on zawsze znajdować się na wysokości serca, niezależnie od pozycji ciała. Jego dolna krawędź trzeba przesunąć tak, aby znajdowała się ok. 2,5 cm nad zgięciem ramienia albo ok.1,5 cm od dłoni. Nigdy nie można zakładać go blisko rany albo wkucia do żyły;
- przed uruchomieniem aparatu powinno się odwrócić dłoń do góry i spróbować rozluźnić. Nie powinno się zaciskać dłoni w pięść. Pod rękę można podłożyć np. zwinięty ręcznik. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać ją w bezruchu;
- w czasie mierzenia ciśnienia nie można rozmawiać, poruszać kończyną z mankietem oraz odchylać ciała;
- trzeba często sprawdzać żywotność baterii w ciśnieniomierzu.
Warto wiedzieć, że ciśnieniomierze elektryczne w rzeczywistości sprawdzają ciśnienie skurczowe, a rozkurczowe jest ustalane według wzoru. W związku z tym ten drugi wynik nie zawsze jest dokładny np. w przypadku ludzi z rytmu serca. Jednak zawsze w przypadku dużych rozbieżności między ciśnieniem rozkurczowym a skurczowym, należy powiadomić o tym lekarza i wykonać podstawowe badania krwi i EKG.
Jaki ciśnieniomierz wybrać?
Do użytku domowego najbardziej zalecane są automatyczne aparaty do mierzenia ciśnienia. Oczywiście nie ma zakazu korzystania z ciśnieniomierza manualnego (zegarowego bądź rtęciowego). Jednak jego obsługa zwiększa ryzyko otrzymania błędnych wyników badania, jeśli nie ma się wystarczającego doświadczenia, wiedzy oraz dobrego słuchu. Stosowane są one głównie przez medyków, gdyż są niezwykłe dokładne i dają możliwość wykonania pomiaru również bardzo słabego ciśnienia, które mogłoby nie zostać wykryte przez sprzęt innego typu.
Aparaty do mierzenia ciśnienia różnią się od siebie m.in. wielkością ekranu, funkcjami, rodzajem zasilania oraz rozmiarem mankietu dołączonego do zestawu. Z całą pewnością trzeba zwrócić uwagę na tzw. kliniczną dokładność ESH, która informuje na ile dokładne jest dane urządzenia i jaki dopuszcza się margines błędu. Inne właściwości ciśnieniomierza dobiera się do potrzeb konkretnej osoby. Przykładowo, starszy pan ucieszy się z wyraźnego wyświetlacza, a młoda i aktywna osoba raczej wybierze niewielkie urządzenie na baterie, bo łatwo je skryć do torebki.