Do prawidłowego funkcjonowania organizmowi niezbędne jest dobrze krążenie krwi. Sprawnie działający układ sercowo-naczyniowy to coś, o co każdy z nas powinien zadbać. Od jego funkcjonowania zależy bowiem dotlenienie naszych organów i komórek.
Czym objawia się słabe krążenie?
Od czego zacząć walkę o lepsze krążenie?
Co zrobić, aby poprawić krążenie?
Leki na poprawę krążenia
Czym objawia się słabe krążenie?
Słabe krążenie może z czasem przerodzić się w poważne problemy zdrowotne. Już przy pierwszych objawach problemów tego typu, warto przedsięwziąć konkretne działania i skorzystać z pomocy specjalisty. Pogorszenie krążenia krwi w organizmie objawiać się może:
- wrażeniem zimnych stóp o dłoni,
- częstym drętwieniem rąk i nóg,
- pojawianiem się pajączków, czyli nagminnym pękaniem naczynek krwionośnych (szczególnie na nogach,
- wysuszoną skórą, problemami ze słabymi, łamliwymi paznokciami i włosami (które często także intensywnie wypadają),
- słabszym gojeniem się ran.
Od czego zacząć walkę o lepsze krążenie?
Zanim sięgniesz choćby po Aspirin Cardio https://www.aptekagemini.pl/aspirin-cardio-100-mg-28-tabletek-powlekanych-0012964 lub inny lek na poprawę krążenia, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Warto bowiem sprawdzić, z czego wynikają twoje problemy z układem krążenia i dopiero w oparciu o tę wiedzę podejmować konkretne działania. Chorób układu sercowo-naczyniowego naprawdę nie warto lekceważyć, bo mogą one doprowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych. Pierwszą rzeczą powinna być więc konsultacja lekarska. Warto także przyjrzeć się swojej diecie, ograniczyć spożycie niektórych produktów, włączyć do niej więcej warzyw i owoców. Koniecznie trzeba wyeliminować używki takie jak papierosy. Warto również zadbać o odpowiednią porcję codziennego ruchu, na początek nie musisz przebieg maratonu, ale warto wdrożyć do codziennej rutyny choćby 15-20 minut ćwiczeń. Zacząć można choćby od zwykłego spaceru.
Co zrobić, aby poprawić krążenie?
Paradoksalnie jest naprawdę wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby poprawić krążenie krwi. Oczywiście zawsze warto przed wdrożeniem konkretnych rozwiązań skonsultować się z lekarzem. Przy chorobie wieńcowej niekoniecznie najlepszym pomysłem może być intensywny trening cardio, ale już regularny spacer tak.
- Zacząć rzeczywiście warto od włączenia do codziennej ruty odpowiedniej dawki aktywności sportowej. Każdy rodzaj ruchu, przede wszystkim zaś tego na świeżym powietrzu, w znacznym stopniu poprawia krążenie krwi. Trzeba jednak pamiętać, że forma tej aktywności powinna być dostosowana do ogólnego stanu zdrowia. Od ciebie zależy, czy wolisz spacer, jazdę na rowerze czy może nieco bardziej wymagające formy aktywności jak bieganie czy pływanie. Dobre na krążenie mogą się okazać przede wszystkim ćwiczenia areobowa, jak i przysiady, marsz czy pompki. Naprawdę spacer, ale odpowiednio długi, często jest w zupełności wystarczającą formą aktywności, szczególnie w przypadku osób starszych, chorych, ale i takich które niekoniecznie lubią bardzo intensywne formy aktywności sportowej. Ważne natomiast jest, aby trening był wykonywany regularnie, najlepiej co najmniej 5 razy w tygodniu przez 30 minut. Nie wolno także zapominać o rozgrzewce i rozciąganiu. To drugie jeszcze szczególnie ważne w przypadku osób uprawiających naprawdę intensywny wysiłek fizyczny. Dobrą rutyną jest także kilkunastominutowa poranna gimnastyka.
- Warto zadbać o odpowiednie przerwy w pracy, szczególnie jeśli jest ona siedząca lub stojąca. W takim przypadku warto także przez kilka-kilkanaście minut dziennie leżeć z nogami w górze. Pomóc może także możliwie regularny masaż stóp.
- Nie mniej istotnym elementem walki o lepsze krążenie jest dieta. Przede wszystkim warto zbadać poziom cholesterolu, trójglicerydów. Jeśli jest on wysoki lub zbliża się do górnych granic normy, koniecznie trzeba wprowadzić radykalne kroki na rzecz obniżenia tych wartości. Niezależnie od tego, wszystkim, którym zależy na dobrym krążeniu, zaleca się wyłączenie z diety albo co najmniej radykalne ograniczenie posiłków wysokotłuszczowych, smażonych, żywności wysokoprzetworzonej, bogatej w cukry. Zdecydowanie poleca się natomiast dietę opartą na naturalnych składnikach, warzywach, owocach, rybach i owcach morza. Warto zwracać uwagę na produkty bogate w kwasy omega-3, w tym nasiona, pestki, orzechy. Dobrze jest włączyć do diety ostre składniki stymulujące krążenie (ostre papryczki, pieprz, imbir).
- Warto zadbać o odpowiedni poziom witaminy C oraz hesperydyn. Chodzi o uszczelnienie i zabezpieczenie naczyń krwionośnych. Warto zbadać poziom witaminy C w organizmie. Włączyć ewentualną suplementację, także w postaci zwiększenia udziału cytryn i pomarańczy w diecie.
Leki na poprawę krążenia
Na rynku dostępnych jest wiele leków na poprawę krążenia obwodowego i przeciwzakrzepowych - https://www.aptekagemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-krazenia/leki-przeciwzakrzepowe. Te ostatnie przeznaczone są do stosowania przede wszystkim w chorobie niekrwiennej serca. Stosuje się je także w celu zapobiegania powikłaniom zawałowym i powtórnemu zawałowi. Leki tego typu mają na celu hamowanie zdolności płytek krwi do agregacji oraz do tworzenia niebezpiecznych dla zdrowia i życia zakrzepów. Leki tego tupi można podawać również osobom narażonym na wystąpienie zatoru naczyniowego czy udaru mózgu, pacjentom cierpiącym na przewlekłe migotanie przedsionków, po przebytych zabiegach udrażniania żył, wszczepieniu protez naczyniowych oraz zastawek serca.