Uzależnienia są coraz częstszym zjawiskiem. Wiele osób zmaga się z uzależnieniem od alkoholu (alkoholizm), narkotyków (narkomania) czy hazardu. Wyjście z nałogu jest trudne, wymaga wsparcia i pomocy specjalistów. Jak rozpoznać uzależnienie? Gdzie szukać pomocy dla siebie lub swoich bliskich?
Choroba alkoholowa i inne uzależnienia – na czym polegają?
Uzależnienie, według Światowej Organizacji Zdrowia uznawane jest groźną, postępująca chorobę, która nieleczona, może mieć tragiczne konsekwencje. Uzależnienie od alkoholu czy narkotyków ma wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, powoduje fizyczne i psychiczne objawy, które zmuszają do sięgania po substancję uzależniającą lub wykonywanie określonej czynności. Może pojawić się głód alkoholowy czy objawy zespołu abstynencyjnego. Bardzo ważne jest leczenie uzależnienia, ponieważ brak podjęcia działań może wprowadzić do śmierci.
Rodzaje uzależnień
Uzależnienia dzielą się na cztery główne rodzaje tj. uzależnienia fizyczne, psychiczne, społeczne i behawioralne. Uzależnienia fizyczne mają związek z potrzebą zażywania jakiejś substancji, np. alkoholu lub narkotyków. Wiąże się z wpływem danej substancji na organizm. Brak tego środka wywołuje silne dolegliwości tj. wymioty, drżenie mięśni, bezsenność. Uzależnienia psychiczne polega na zażywaniu substancji, która powoduje silne i szybkie reakcje emocjonalne. Uzależnienia społeczne to chęć przynależności od konkretnej grupy społecznej, które traktują zażywanie narkotyków czy innych substancji jako ważny element swojego bytu. Ostatnia grupa to uzależnienia behawioralne, wiążące się z potrzebą wykonywania jakiejś czynności lub popędów. Można tutaj zaliczyć uzależnienie od hazardu, gier komputerów, zakupów czy seksu. Najczęściej występuje uzależnienie od alkoholu. Warto wiedzieć, jak rozpoznać podstawowe fazy choroby alkoholowej i jak leczyć alkoholizm.
Objawy uzależnienia
Aby rozpoznać uzależnienie, trzeba rozpoznać kilka ważnych objawów i zachowań.
Podstawowe objawy alkoholizmu to:
- silne pragnienie lub przymus przyjmowania określonej substancji, lub wykonywania określonej czynności np. przymus picia,
- fizjologiczne objawy odstawienia (zespół odstawienia),
- zaniedbywanie innych źródeł przyjemności,
- odstawienie na boczny tor zainteresowań, hobby, rodziny i znajomych,
- brak kontroli nad zachowaniem,
- napady agresji,
- zaburzenia koncentracji,
- niewywiązywanie się z obowiązków, problemy w pracy,
- skoncentrowanie myśli wokół nałogu itp.
Wiele osób dotkniętych nałogiem, nie przyznaje się do problemu, nie widzi swojego uzależnienia. Najczęściej chory zauważa, że ma problem, gdy dochodzi do tragicznej sytuacji – traci pracę, odchodzi od niego partner, tracie mieszkanie.
Przyczyny uzależnień
Nie ma jednej przyczyny uzależnień. Czasami nałóg pojawia się nagle, czasami rozwija się latami. Osoby chore za najczęstsze przyczyny uzależnienia od alkoholu podają:
- nudę i brak sensu życia,
- silny stres,
- niska odporność psychiczna,
- traumatyczne przeżycia, o których ciężko zapomnieć,
- chęć zaimponowania innym osobom,
- problemy zawodowe i prywatne,
- pijący rodzice.
Oczywiście to nie wszystkie przyczyny, które mogą spowodować uzależnienie. Jest ich o wiele więcej, niemal każda trudna sytuacja może spowodować rozwój nałogu. Uzależnienie może rozwinąć się w każdym wielu, dotyczy dzieci, młodzieży i dorosłych.
Jak i gdzie leczyć uzależnienia – terapia uzależnień alkoholowych
Alkoholizm wymaga leczenie i wsparcia wielu specjalistów, którzy dobiorą odpowiednie metody leczenia alkoholizmu. Można skorzystać z ośrodków państwowych lub prywatnych, które zapewniają interesowaną terapię dla alkoholików. Leczenie alkoholizmu powinno składać się z kilku elementów. Wskazana jest terapia psychologiczna grupowa i indywidualna, stosowanie różnych metod np. relaksacji, a także wsparcia farmakologicznego, które pomoże zacząć leczenie alkoholizmu.
Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Be Free zajmuje się leczeniem alkoholizmu i innych uzależnień, terapeuci pomagają odzyskać kontrolę nad własnym życiem i powrócić do codziennego funkcjonowania. Z uzależnienia nie da się całkowicie wyleczyć, choroba trwa do końca życia. Aby nałóg nie powrócił, warto korzystać z grup wsparcia czy popularnych klubów AA.
Uzależnienie do poważna choroba, dlatego warto ją leczyć i skorzystać z pomocy specjalistów. Chory niszczy nie tylko siebie, ale i swoich najbliższych, warto o tym pamiętać i rozpocząć leczenie alkoholizmu – https://www.terapia-befree.pl/leczenie-alkoholizmu,31.html
Ośrodek Terapii Uzależnień Be Free
Prywatny ośrodek odwykowy Be Free to grupa osób, która od wielu lat zajmuje się skutecznym leczeniem uzależnień.
Terapie odwykowe:
- Leczenie uzależnień,
- Leczenie alkoholizmu,
- Leczenie narkomanii,
- Leczenie hazardu,
- Detoks alkoholowy,
- Detoks narkotykowy.
Adres:
ul. Słoneczna 18, 62-561 Ślesin
Telefony:
+48 535 100 111, +48 536 100 111
Zapraszamy do odwiedzin: https://www.terapia-befree.pl/
Materiał zewnętrzny