Kto powinien szczególnie dbać o swoje serce? W jaki sposób można je wzmocnić? Te pytania zadaje sobie wiele osób, zwłaszcza tych w starszym wieku, u których zauważa się szczególny spadek sił witalnych. Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Serce – rola w organizmie
Serce jest jednym z najważniejszych narządów, które pozwalają człowiekowi żyć i funkcjonować. Organizm jednak nie jest wiecznie młody, a wraz z zewnętrznymi oznakami starzenia się, starzeją się także narządy, które nie są tak sprawne jak za młodu. To dlatego zwraca się uwagę na odpowiednią suplementację i dostarczanie sobie wszystkich niezbędnych składników u osób w podeszłym wieku.
O wzmocnienie serca należy dbać nie tylko przy osłabionym sercu, ale także w czasie, gdy serce funkcjonuje prawidłowo. Bardzo ważna jest profilaktyka, aby uniknąć wystąpienia dolegliwości w przyszłości. Serce stanowi bardzo ważny element układu krwionośnego oraz sprzyja utrzymaniu pracy wszystkich narządów. To dzięki sercu pompowana jest krew (przez całą dobę), a wraz z nią tlen, składniki odżywcze i hormony, które są dostarczane do wszystkich komórek ciała.
Sprawdź także: Jakie choroby serca mogą Cię dopaść?
Odpowiednio zbilansowana dieta, zdrowy tryb życia oraz codzienna aktywność fizyczna mogą wspomóc pracę narządów oraz zagwarantować im prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. I odwrotnie, nieodpowiedni tryb życia, nałogi i brak ruchu sprzyjają rozwojowi chorób cywilizacyjnych, co może powodować przykre konsekwencje zwłaszcza w coraz starszym wieku.
Serce - co je wzmacnia?
Dieta, która wzmacnia serce, powinna obfitować w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9. Ryby są bardzo zdrowym źródłem tych kwasów, a dodatkowo zawierają też duże ilości jodu. Warto też zadbać o to, by zamienić tłuszcze trans (margaryna, słodkie i słone przekąski, majonez i inne) na te zdrowsze tłuszcze.
Tłuszcze trans (czyli utwardzone tłuszcze roślinne) sprzyjają zwiększaniu poziomu złego cholesterolu (LDL) we krwi, a to z kolei może być przyczyną rozwijającej się miażdżycy. Nadmiar tłuszczów trans jest jednym z powodów występowania agregacji płytek krwi. To dlatego tak wiele osób w podeszłym wieku skarży się na złe samopoczucie, a na wieść o wysokim cholesterolu, na twarzy występuje zdziwienie.
Warto wzbogacić swoją dietę w orzechy, nasiona i pestki, które także zawierają duże ilości zdrowych tłuszczy, a dodatkowo zawierają także błonnik, np. pestki dyni w 100 g zawierają aż 19 g białka i 0 g cholesterolu. Dodatkowo orzechy i nasiona stanowią skarbnicę witamin i składników mineralnych.
Przeczytaj: Co warto wiedzieć o tłuszczach trans?
Dla zdrowia serca istotny jest też regularny ruch. W myśl stwierdzenia, że sport to zdrowie, sport nie tylko przyczynia się do polepszenia kondycji i sprzyja utrzymaniu zgrabnej sylwetki. Regularny ruch (dopasowany do wieku i możliwości, a więc nawet codzienny spacer) sprawia, że organizm nie tylko dostaje dzienną dawkę aktywności, ale także poprawia wydolność serca, powoduje lepsze krążenie, sprzyja zdrowiu i witalności.
Serce – odpowiednia suplementacja
Dla zdrowia serca, korzystna może się także okazać odpowiednia suplementacja. Na rynku farmaceutycznym jest dostępnych wiele produktów dedykowanych dla osób, które pragną wzmocnić swoje serce i usprawnić jego pracę. Wśród produktów występują nie tylko suplementy diety i leki syntetyczne, ale także preparaty roślinne w formie herbat i ziół do zaparzania.
Warto pamiętać jednak, że wszelkie farmaceutyki stanowią jedynie dodatek do codziennej diety. Suplementy diety nie powinny stanowić substytutu pełnowartościowego posiłku, a w przypadku leków OTC zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed ich przyjęciem.