Kategorie produktów

Kategorie produktów

Mukowiscydoza

  • Ambroksol
    Ambroksol

    4.71 Bardzo dobry

    ilość opinii: 14

    Ambroksol to lek dostępny w formie syropu. Wskazaniem do stosowania syropu są ostre i...

    Sprawdź
  • Envil Kaszel tabletki
    Envil Kaszel tabletki

    4.6 Bardzo dobry

    ilość opinii: 10

    Envil Kaszel to lek w postaci tabletek o działaniu wykrztuśnym. Substancją czynną tabletek...

    Sprawdź
  • Fluimucil Forte
    Fluimucil Forte

    4.45 Bardzo dobry

    ilość opinii: 11

    Fluimucil Forte to lek w postaci tabletek musujących, który polecany jest w takich...

    Sprawdź
  • ACystein C
    ACystein C

    4.45 Bardzo dobry

    ilość opinii: 11

    ACystein C to  środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego w...

    Sprawdź
  • Flegamina tabletki
    Flegamina tabletki

    4.44 Bardzo dobry

    ilość opinii: 8

    Lek Flegamina to tabletki, które stosuje się w przypadku kaszlu i trudności z...

    Sprawdź
  • Neo-Pancreatinum Forte
    Neo-Pancreatinum Forte

    4.36 Bardzo dobry

    ilość opinii: 14

    Neo-Pancreatinum Forte to lek w postaci kapsułek dojelitowych wykorzystywany w trakcie...

    Sprawdź
  • Envil Kaszel Junior
    Envil Kaszel Junior

    4.33 Bardzo dobry

    ilość opinii: 12

    Envil Kaszel Junior to produkt leczniczy w postaci syropu stosowanego doustnie. Produkt stosuje...

    Sprawdź
  • Pangrol 10 000
    Pangrol 10 000

    4.21 Bardzo dobry

    ilość opinii: 14

    Lek Pangrol jest preparatem przeznaczonym do stosowania wspomagającego w przypadku,...

    Sprawdź

Mukowiscydoza

Mukowiscydoza

Mukowiscydoza to choroba, która w początkowym stadium bywa mylona z innymi chorobami, takimi jak zwykłe przeziębienie, astma, czy też alergia. Tymczasem niezwykle ważne jest jej wczesne rozpoznanie, ponieważ to choroba nieuleczalna – można jedynie zastopować jej postęp oraz złagodzić objawy.

Jak wykryć chorobę, po czym ją rozpoznać i jak wygląda jej leczenie?

Mukowiscydoza – podstawowe informacje

Mukowiscydoza jest inaczej nazywana zwłóknieniem torbielowatym. Choroba ta jest wrodzona i uwarunkowana genetycznie – jej przyczyny upatruje się w defekcie jednego z genów chromosomu 7, czyli genu CFTR. Do dziś rozpoznano ponad 2 tysiące wszystkich możliwych mutacji, a zapewne jest ich jeszcze więcej – wszystkie one odpowiadają za pojawienie się mukowiscydozy. Polega ona na zaburzeniu wydzielania śluzu przez gruczoły zewnątrzwydzielnicze. 

Najczęściej powoduje to zmiany w układzie oddechowym i układzie pokarmowym, które, im wcześniej zdiagnozowana została choroba, tym są mniejsze. Choroba ta występuje rzadko – bo u około 5% populacji rasy białej. Jednakże szacuje się, że nosicielem wadliwego genu jest nawet co 25 osoba! Na szczęście choroba dziedziczona jest w sposób autosomalny recesywny, co oznacza, że obydwa allele genu muszą kodować daną cechę.

Mukowiscydoza – objawy choroby

Mukowiscydoza daje różne objawy – tak ze strony układu pokarmowego, jak i układu oddechowego. Wśród tych pierwszych dominują cuchnące, tłuszczowe stolce, niedrożność smółkowa, kamica żółciowa, nawracające zapalenia trzustki oraz zaczopowanie ślinianek gęstą, śluzową wydzieliną. Pokarmy nie są prawidłowo trawione ze względu na zaburzenia w wydzielaniu przez trzustkę enzymów. 

Jeśli zaś chodzi o układ oddechowy, bardzo często chorzy narzekają na powracający kaszel, zapalenie oskrzeli, a nawet zapalenie płuc. Wszystko to za sprawą śluzu, który zalega w układzie oddechowym i blokuje go, powodując nawracający stan zapalny. W końcu tkanka płucna ulega poważnemu i trwałemu uszkodzeniu – dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie choroby.

Objawia się ona także polipami nosa, przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych, jak również – co się także zdarza – nawet krwiopluciem.

Mukowiscydoza może także doprowadzić do problemów z układem rozrodczym, a w konsekwencji do bezpłodności. Wszystkiemu winny jest śluz, który w przypadku kobiet może być tak gęsty, iż uniemożliwia zapłodnienie. Może dojść również do braku jajeczkowania i krwawień. Jeśli chodzi o mężczyzn, mukowiscydoza zatyka kanaliki nasieniowodów – co u 99% wszystkich chorych prowadzi do niepłodności. 

Mukowiscydoza – diagnoza i leczenie 

Aby potwierdzić, iż ktoś choruje na mukowiscydozę, konieczne jest przeprowadzenie specjalnych badań laboratoryjnych. Najprostsze z nich wiąże się z oznaczeniem chlorku w pocie, dlatego też jest nazywane "testem potowym".

Można również wykonać badania genetyczne, a dzięki coraz lepszej technologii i wiedzy na ten temat, badanie takie może być przeprowadzane już w okresie ciąży – między 8 a 12 tygodniem (choć należy je powtórzyć, aby potwierdzić wynik). Istotne dane pochodzą również z badania przesiewowego, wykonywanego u noworodków. 

Jeśli chodzi o mukowiscydozę, leczyć – a raczej łagodzić – można tylko jej objawy. Choroba jest bowiem nieuleczalna. Można stosować antybiotykoterapię, fizykoterapię, inhalację i sport, a także terapię tlenową oraz – w bardzo ciężkich przypadkach – wykonać zabieg przeszczepu płuc.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.