Czy kaszka na twarzy jest groźna?

kaszka na twarzy

Kaszka na twarzy to dolegliwość dotykająca głównie dzieci. Bywa, że przydarza się również dorosłym, ale te przypadki nie należą do częstych. Sama w sobie jest efektem nieodpowiedniej pielęgnacji bądź alergii pokarmowej. Kaszka nie stanowi zagrożenia życia, lecz może być uporczywa, jeśli nie jesteśmy w stanie sobie z nią poradzić.

Jak wygląda kaszka na twarzy i co jest przyczyną jej występowania?

Kaszka na twarzy nie jest jednostką chorobową. To przypadłość, z którą zmagają się dzieci i niewielkie grono dorosłych. Towarzyszące jej zmiany skórne mają postać niewielkich, białych grudek zlokalizowanych pod skórą i nie są groźne. Kaszka na twarzy to po prostu defekt, który wygląda nieestetycznie. Sytuację utrudnia fakt, że grudek nie wolno nacinać ani wyciskać. Aby się ich pozbyć, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja skóry lub eliminacja alergenu, który może się przyczyniać do pogorszenia stanu skóry.

Bezpośrednia przyczyna występowania kaszki na twarzy nie została ustalona. Wiadomo jedynie, że najczęściej powstaje ona na skutek błędów żywieniowych, reakcji alergicznych lub przy nieprawidłowej pielęgnacji skóry. Choć zmiany skórne są niewielkie, to mogą być uporczywe dla osoby zmagającej się z kaszką. Nierzadko towarzyszy im pieczenie, świąd oraz zaczerwienienie i podrażnienie. Wiąże się to z dyskomfortem, szczególnie gdy pacjentem jest małe dziecko. Inną przyczyną powstawania kaszki na twarzy są zaburzenia hormonalne, jednak ten problem dotyczy tylko dorosłych.

Jak sobie poradzić z kaszką na twarzy?

Kaszkę na twarzy nie jest łatwo zlikwidować, jednak nie stanowi ona zagrożenia życia lub ryzyka powikłań dla chorego. Jest uporczywa i wygląda mało estetycznie, stąd konieczność złagodzenia zmian. Pozbycie się kaszki rodzi trochę trudności, ponieważ szereg czynników sprzyja jej pojawieniu się. Jeśli chory jest alergikiem, powinien wiedzieć, jakie pokarmy czy alergeny wykluczyć ze swojej codzienności. Jeśli zmaga się z cerą trądzikową, zadbać o dobór kosmetyków.

Odpowiednia pielęgnacja skóry jest kluczowym elementem do pozbycia się kaszki z twarzy. Bardzo ważny jest także wybór preparatów, które na co dzień używamy. W ich składzie nie powinny znajdować się substancje drażniące ani komponenty zapachowe, dlatego wielu specjalistów, na tę konkretną przypadłość, poleca dermokosmetyki. To produkty apteczne zawierające substancje biologicznie czynne, co oznacza, że mają one właściwości terapeutyczne. Do takich zalicza się m.in.: witaminę E o zbawiennym działaniu na skórę, glicerynę dbającą o jej nawilżenie oraz kompleksy cynku, które usuwają nadmiar nagromadzonego sebum w przypadku zaburzeń hormonalnych. Warto wspomnieć również o związkach kojących i łagodzących podrażnienia z jednoczesnym działaniem przeciwświądowych. Takimi są np. Pantenol oraz alantoina i natłuszczające oleje roślinne. Bogaty skład dermokosmetyków i podobieństwo do leków wyklucza te preparaty ze sprzedaży ogólnodostępnej. Można je kupić wyłącznie w aptekach lub istniejących przy nich drogeriach.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.