Kategorie produktów

Kategorie produktów

Antyperspiranty

Antyperspiranty

Antyperspiranty

Sezon wakacyjny zacznie się wkrótce w pełni. To oczywiste, że będziemy odsłaniać coraz więcej ciała na działanie promieni słonecznych, a gruczoły potowe charakteryzują się latem wyjątkową aktywnością.

Codziennym niezbędnikiem może okazać się antyperspirant, który nie tylko uchroni przed nieprzyjemnym zapachem, ale także pomoże zachować świeżość, nawet w największych upałach. Poniżej przedstawiamy ranking najlepszych antyperspirantów.

Co warto wiedzieć o pocie? 

Na początku, czym jest pot i co sprawia, że nie pocenie się nie należy do lubianych procesów? Pocenie się to proces, który dotyczy wszystkich ludzi bez wyjątku. U jednych jest ono bardziej intensywne, u innych niemalże niewyczuwalne. Zarówno nadmierne pocenie się jak i niedomiar potu stanowią uciążliwy problem.

Pocenie się to jeden z procesów termoregulacji organizmu. Dzięki temu organizm może utrzymać prawidłową temperaturę ciała, odpowiednie pH oraz pozbyć się szkodliwych substancji (wraz z potem organizm usuwa np. amoniak, kwas moczowy, sole sodu, wapnia, magnezu i potasu).

Pot to nic innego jak woda z zawartymi w niej składnikami wymienionymi wyżej. Pocimy się podczas wysiłku fizycznego, w stresujących sytuacjach, w czasie jedzenia/picia gorących dań i napojów, podczas spacerów, gdy wystawiamy skórę na działanie promieni słonecznych.

Organizm poci się cały czas (dla zainteresowanych: również zimą). Pot stanowi przede wszystkim pożywkę dla bakterii, które, rozkładając go (proces fermentacji), przyczyniają się do nieprzyjemnego kwaśno-gorzkiego zapachu. To właśnie on jest głównym sprawcą odczuwanego dyskomfortu.

Co ciekawe pot ma inny zapach, jeśli jest efektem aktywności fizycznej i inny, gdy stanowi konsekwencję stresu.

Nadmierna czy niedostateczna potliwość?

Nadmierne pocenie może powodować dyskomfort, np. podczas ważnego spotkania, wystąpienia, czyli w sytuacjach, kiedy autoprezentacja gra pierwsze skrzypce. Jednak niedostateczne wydzielanie potu także nie jest korzystne, zwłaszcza dla zdrowia.

Jak wspomnieliśmy wyżej – podczas pocenia organizm pozbywa się szkodliwych substancji. Jeśli nie znajduje ich ujścia, gromadzi je wewnątrz, co może negatywnie wpłynąć na organizm.

Na początku rozwiejemy wszelkie wątpliwości: antyperspirant to nie to samo, co dezodorant. Antyperspirant zawiera substancje, które mają na celu zahamować nadmierne wydzielanie potu.

Dezodorant natomiast zawiera w sobie substancje, które działają destrukcyjnie na bakterie rozkładające pot. Dodatkowo dezodorant stanowi kompozycję aromatów, które usuwają zapach potu. Oba te produkty są wykorzystywane codziennie, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że mają całkiem różne działanie.


Czytaj: Nadmierna potliwość – znajdź na nią sposób!


Sceptycy stwierdzą jednak, że stosowanie antyperspirantów ingeruje w potrzebę organizmu do wydalania z siebie wody i tym samym zaburza jego naturalne środowisko. Antyperspirant z łacińskiego perspirare, czyli oddychać przez coś. Już samo to nasuwa schemat działania tych produktów.

Jak działa antyperspirant?

Tutaj zaskoczymy sceptyków: antyperspirant nie blokuje wydzielania wody i toksyn z organizmu. Antyperspiranty bazują na kompleksach glinowo-cyrkonowych.

Pod wpływem wody (w omawianym tu przypadku – potu) tworzy się nieprzepuszczalna warstwa blokująca przewody wyprowadzające, jednak w żaden sposób nie zwęża ujścia gruczołów i nie ogranicza wydzielania potu.

Wspomniana wyżej warstwa, która tworzy się pod pachami, jest usuwana w procesie rogowacenia naskórka. Ważne jest także, aby podczas kąpieli dokładnie umyć skórę pod pachami (antyperspiranty stosujemy tylko tam), aby pozbyć się resztek produktu.

Jak naturalnie ograniczyć nadmierną potliwość?

Zdajemy sobie sprawę, jak trudno jest przestać się stresować albo że osoby, które kochają biegać, nie przestaną tego robić. Nie oznacza to jednak, że nie można w naturalny sposób zmniejszyć odpowiedzi organizmu na stresujące sytuacje lub okoliczności, sprzyjające poceniu się.

Przede wszystkim unikaj spożywania zbyt dużej ilości alkoholu, zwłaszcza podczas przebywania na słońcu. Alkohol pobudza krążenie, co przekłada się na większą aktywność gruczołów potowych. To dlatego podczas picia odczuwa się ciepło w całym ciele. Tak samo w przypadku jedzenia i picia gorących potraw i napojów.

Warto jeść szparagi. Poza tym, że są one moczopędne, zawierają dodatkowo asparaginę, która sprzyja zmniejszaniu nadmiernej potliwości. Dużo mówi się też o naparze ze skrzypu polnego, który, ze względu na swoje właściwości diuretyczne, sprzyja hamowaniu nadmiernej potliwości.

Stosuj latem chłodne kąpiele z dodatkiem soli do kąpieli. Kąpiele nie tylko wspomogą przywrócenie świeżości i komfortu, ale z dodatkiem soli mogą korzystnie wpłynąć na zniwelowanie problemu z poceniem się.

Wbrew pozorom, korzystanie z sauny, które, jak się może wydawać, wzmaga wydalanie wody przez skórę, tak naprawdę jest dobrym sposobem na usuwanie toksyn z organizmu. To z kolei może w dłuższej perspektywie czasowej wspomóc niwelowanie nieprzyjemnego zapachu potu.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.