Kategorie produktów

Kategorie produktów

Zrogowacenia stóp

Zrogowacenia stóp

Zrogowacenia stóp

Na pewno każdy z nas zaobserwował kiedyś na swoich stopach zrogowacenia, które najczęściej zajmują swoje lokum na podeszwie w okolicach palców czy pięt. Rogowacenie, to nic innego jak nadmierne gromadzenie się komórek rogowych.

Sprawdź, jak uzyskać i utrzymać efekt gładkich stóp!

Skóra i jej funkcje

W świecie, w którym obowiązuje kult młodości, każdy chciałby prezentować się jak najlepiej. Coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na ubiór, ale również na skórę i jej stan. Zrogowaciała skóra na stopach jest nie tylko nieestetyczna w swoim wyglądzie, ale może być również przyczyną bólu.

Skóra tworzy, tzw. ochronę dla naszego ciała przed działanie czynników zewnętrznych, chemicznych i fizycznych. Obecność w skórze licznych receptorów sprawia, że reagujemy na bodźce zewnętrzne. Warto również zaznaczyć, że skóra bierze udział w niezwykle ważnym procesie termoregulacji - proces ten polega na zachowaniu równowagi między wytwarzaniem ciepła, a jego oddawaniem lub zatrzymywaniem.

Skóra, która pokrywa nasze ciało, nie w każdej partii jest taka sama. Różnice w grubości czy kolorze tej skóry zależne są od miejsca jej występowania. Czynnikiem warunkującym ogólny wygląd skóry jest również wiek, płeć, a nawet rasa. Kobiety zwykle mają cieńszą skórę od mężczyzn. Skóra osób młodych jest jaśniejsza od skóry osób starszych.

Cechy charakterystyczne skóry stóp

Przede wszystkim skóra stóp miejscami jest trzy, a nawet cztery razy grubsza od przeciętnej grubości skóry w innych partiach ciała. Wynika to, m.in. z tego, że stopy "dźwigają" nasze ciało oraz mają codziennie styczność z twardym podłożem.

Kolejną istotną cechą jest duża ilość zakończeń nerwowych oraz brak mieszków włosowych. Skóra stóp wyposażona jest również w liczne gruczoły potowe ekrynowe - ich obecność sprawia, iż stopy mają tendencję do pocenia się. Wydzielany pot niekorzystnie wpływa na pH naskórka, a tym samym, procesy ochronne skóry stają się coraz słabsze.

Niezwykle charakterystyczną cechą jest również to, iż skórę stóp bardzo ciężko nawilżyć i natłuścić. Wynika to z tego, że skóra stóp na podeszwie nie jest wyposażona w gruczoły łojowe. Skóra stóp ma skłonność do szybkiego uruchamiania czynności ochronnych, które polegają na wytworzeniu większej ilości warstwy rogowej naskórka w miejscach najbardziej narażonych na obciążenia.

Hiperkeratoza skóry stóp

Hiperkeratoza, to nic innego, jak zaburzony proces keratynizacji, w wyniku którego dochodzi do nadmiernego przerostu niezłuszczających się warstw rogowych naskórka. O hiperkeratozie świadczy jasno-żółtawy odcień stóp. Przyczyną rogowacenia jest zwykle trwały ucisk na jeden punkt. Ciało ma zdolność do procesów obronnych, a więc w sytuacjach, gdy czuje się zagrożone, będzie tworzyć nieestetyczne, często bolące zrogowacenia.

Co jest przyczyną hiperkeratozy?

Przyczyną hiperkeratozy może być dieta uboga w witaminę A oraz niedobór lipidów w organizmie. Jednakże najczęściej sprawcą zrogowaceń na stopach, jest źle dobrane obuwie, które powoduje trwały ucisk w pewnym punkcie oraz słaba elastyczność skóry.

Zaburzenia w procesie keratynizacji mogą również wynikać z niewłaściwej pielęgnacji- sucha, pozbawiona wody skóra bardziej narażona jest na podrażnienia mechaniczne i chemiczne.

Często sami chcemy pozbyć się tego nieestetycznego defektu przy użyciu tarek i pumeksów. Jednakże należy pamiętać o tym, że skóra na stopach pełni głównie funkcję ochronną i amortyzacyjną. Wynika to z tego, że wciąż narażona jest na ucisk i na kontakt z twardą powierzchnią. Dlatego skóra stóp powinna być delikatnie złuszczana. Jeśli będziemy tę skórę katować, nadmiernie złuszczać w krótkim okresie czasu, to skóra zareaguje zupełnie odwrotnie - będzie próbować się bronić, próbując nadrobić ubytki naskórka, a tym samym proces keratynizacji ulegnie przyspieszeniu.

Zdrowa skóra stóp wymaga złuszczania naskórka nie częściej niż raz w miesiącu!

Pęknięcia skóry stóp

Stwardniała, sucha, nadmiernie zrogowaciała skóra ma tendencję do powstawania pęknięć na skórze. Pęknięcia te przyjmują postać drobnych szczelin w naskórku. Jeśli takie defekty zaczynają pokrywać stopy, konieczna jest natychmiastowa reakcja.

Nieodpowiednia pielęgnacja może w tym przypadku doprowadzić do pogłębienia szczelin do skóry właściwej, tkanki podskórnej, a w szczególnych przypadkach - do tkanki mięśniowej. Tak głębokie szczeliny, to idealne miejsce dla rozwoju wirusów i bakterii.

Modzele stóp

Modzele powstają w wyniku reakcji obronnej skóry. To nic innego, jak zrogowaciałe narośla, które niestety często są przyczyną piekącego bólu. Nieusunięty modzel może doprowadzić do stanu zapalnego oraz w znaczny sposób utrudniać normalne poruszanie się.

Rola podologii

W sytuacji, gdy hiperkeratoza jest zaawansowana, a nasze stopy pokryte są licznymi modzelami i odciskami, warto udać się do gabinetu podologicznego i wykonać pedicure leczniczy. Zabieg specjalistycznego pedicure ma na celu usunąć zmiany ze stóp, które uniemożliwiają swobodne poruszanie się i są przyczyną bólu. Zrogowacenia zwykle usuwane są za pomocą frezarki 1-2 razy w miesiącu.

Pielęgnacja domowa stóp

Przede wszystkim warto zainwestować w krem z dużą zawartością mocznika. Idealnym rozwiązaniem na odciski będą płyny złuszczające na bazie kwasu salicylowego. Aby opóźnić wzrost zrogowaciałego naskórka, warto stosować preparaty wzmacniające płaszcz hydrolipidowy skóry.

Produkty aplikowane na stopy, powinny w swoim składzie zawierać takie substancje jak: lanolina, alantoina, bisabolol, NNKT, wyciąg z awokado, olejki eteryczne, mydło lekarskie. Ukojeniem dla zrogowaciałych stóp będzie również maska parafinowa.

Pamiętaj, że częste używanie tarek czy pumeksów do stóp przynosi tylko chwilowy efekt gładkich, niemowlęcych stóp. Konsekwencją nadmiernego złuszczania naskórka jest szybsze rogowacenie komórek!

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.