Prawdy i mity na temat witaminy D

Prawdy i mity na temat witaminy D

Niedobór witaminy D jest istotnym i powszechnym problemem zdrowotnym w Polsce (1), dlatego w ostatnich latach dużo się o nim mówi. Nie każdy jednak czerpie informacje z wiarygodnych źródeł, w związku z czym wokół tematu witaminy D narosło wiele mitów. W dalszej części artykułu postaramy się z nimi rozprawić. Czy ekspozycja na słońce zapewnia organizmowi odpowiednią ilość witaminy D? Czy skutkiem niedoboru witaminy D jest krzywica? Czy każdy bez względu na zapotrzebowanie organizmu na witaminę D powinien stosować suplementy z witaminą D? Sprawdź!

Odpowiedni poziom witaminy D w organizmie człowieka zapewnia przebywanie na słońcu – MIT

Jest to najczęściej powielany mit. Synteza skórna pod wpływem działania promieni słonecznych rzeczywiście jest w stanie zapewnić ludzkiemu organizmowi odpowiednie stężenie witaminy D, jednak muszą być do tego spełnione pewne warunki. Odpowiednią dawkę witaminy D w swoim organizmie można zapewnić, przebywając na słońcu z odkrytymi przedramionami i podudziami przez co najmniej 15 minut w godzinach od 10 do 15 w okresie od maja do września. Co istotne, wskazane partie ciała nie powinny być pokryte kremami z filtrem. Wtedy suplementacja witaminy D nie jest konieczna, choć wciąż zalecana i bezpieczna (1).

Witamina D – produkty. W jakich produktach pochodzenia naturalnego są jej największe ilości? Najwięcej witaminy D zawierają przede wszystkim tłuszcze. Dobrymi źródłami witaminy D są także produkty pochodzenia zwierzęcego, m.in. ryby (np. łosoś, węgorz, śledź) i ich przetwory oraz mięso i ich przetwory (2). Pewne ilości witaminy D2 zawierają też grzyby. Pamiętajmy, że witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, które ułatwiają jej wchłanianie.

Niedobór witaminy D może prowadzić do krzywicy – FAKT

Witamina D pełni w organizmie szereg ważnych funkcji, w tym zapewnia prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wapniowo-fosforanowej, dlatego gdy jej zabraknie, ma to negatywne konsekwencje dla zdrowia. Objawem niedoboru witaminy D u dzieci jest krzywica. Choroba ta polega na zmniejszeniu mineralizacji kości, co prowadzi do deformacji kostnych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że deficyt witaminy D jest groźny także dla osób dorosłych, u których powoduje osteoporozę i osteomalację (2). Ponadto niska zawartość witaminy D w organizmie może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Każdy powinien suplementować witaminę D – MIT

Zapotrzebowanie na witaminę D jest kwestią indywidualną, w dodatku każdy z nas dostarcza swojemu organizmowi witaminę D w różnych ilościach. Jeśli synteza skórna i dieta pokrywają dzienne zapotrzebowanie na witaminę D, to suplementacja nie jest konieczna, choć wciąż zalecana i bezpieczna, nawet u osób zdrowych (1). Suplementowanie witaminy D powinno się jednak odbywać zgodnie z rekomendacjami i zaleceniami producenta wybranego preparatu. Stosowanie zbyt dużych dawek może prowadzić do wystąpienia objawów nadmiaru witaminy D.

Produkty z witaminą D to dobry sposób na uzupełnienie poziomu witaminy D – FAKT

Jeśli skórna synteza witaminy D nie jest skuteczna, a witamina D nie jest dostarczana z pokarmem w wystarczających ilościach, mogą wystąpić niedobory, co ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Profilaktyczne stosowanie witaminy D powinno być zindywidualizowane zależnie od masy ciała, wieku, nasłonecznienia, diety i trybu życia (1).

W profilaktyce niedoboru witaminy D i stanów wynikających z niedoborów takich jak krzywica i osteomalacja można przyjmować witaminę D w postaci leków dostępnych bez recepty jak Juvit Kids D3. W przypadku diety ubogiej w witaminę D można stosować suplementy diety, np. Juvit Baby D3. Zaleca się podawanie wskazanych produktów zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli chodzi o Juvit Baby D3, niemowlętom od pierwszych dni życia należy dozować produkt w ilości 2 naciśnięć (do oporu) pompki 1 raz dziennie lub 1 naciśnięcia (do oporu) pompki 2 razy dziennie, podając produkt doustnie lub dodając go do ściągniętego mleka matki.

Dawkowanie witaminy D jest zależne od wieku. Pamiętajmy, że nie tylko niedobór szkodzi, przedawkowanie witaminy D także jest groźne dla zdrowia. W razie wątpliwości dotyczących optymalnej dawki produktu warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Juvit Baby D3, krople doustne z pompką dozującą. Skład: 1 naciśnięcie pompki dozującej zawiera 5 µg Colecalciferolum (cholekalcyferolu), co odpowiada 200 j.m. witaminy D3. Zastosowanie: Juvit Baby D3 polecany jest jako uzupełnienie codziennej diety ubogiej w witaminę D3. Suplementację witaminą D3 w dawce 10 µg (400 j.m.)/dobę rozpoczyna się od pierwszych dni życia, niezależnie od sposobu karmienia. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu. Producent: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. 

Suplement diety. Preparat nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. 

JUVIT Kids D3, 20 000 lU/ml, krople doustne. Skład: 1 ml (40 kropli) roztworu zawiera 0,5 mg cholekalcyferolu (Cholecalciferolum), co odpowiada 20 000 IU witaminy D3. 1 kropla (0,025 ml) roztworu zawiera 12,5 mikrograma cholekalcyferolu (Cholecalciferolum), co odpowiada 500 IU witaminy D3. Postać farmaceutyczna: Krople doustne, roztwór. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy przeznaczony jest do stosowania w następujących wskazaniach: Profilaktyka niedoboru witaminy D i stanów wynikających z niedoboru (np. krzywica, osteomalacja) u osób dorosłych, młodzieży, dzieci, niemowląt i noworodków. Leczenie wspomagające osteoporozy u osób dorosłych. Profilaktyka niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, będących w ciąży i karmiących piersią, w porozumieniu z lekarzem. Produkt leczniczy może być stosowany w leczeniu niedoboru witaminy D, krzywicy, osteomalacji u pacjentów uprzednio zdiagnozowanych jako kontynuacja leczenia. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, hiperkalcemia, kamica nerkowa, brak aktywności hydroksylazy cholekalcyferolu w wątrobie i w nerkach, ciężka niewydolność nerek. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.

Ostrzeżenie:

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Bibliografia:

  1. Rusińska A., Płudowski P., Walczak M. i in., Zasady suplementacji i leczenia witaminą D – nowelizacja 2018 r., Postępy neonatologii, 2018;24(1).
  2. Wnęk D., Witamina D – skutki jej niedoboru i nadmiaru oraz źródła pokarmowe, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021.
  3. ChPL Juvit Kids D3 i druki informacyjne Juvit Baby D3 (dostęp: 2022.07.13.).

Materiał Partnera 

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.