Sztuka dobrego biegania

Sztuka dobrego biegania

Osoby, które zaczynają swoją przygodę z bieganiem, często zadają sobie pytanie o to, jak biegać, aby nie odczuwać nieprzyjemnego wycieńczenia, a nazajutrz nie mieć problemów z zakwasami. Zależy im przy tym na efektywnym spalaniu tkanki tłuszczowej, czy jednak wszystkie te oczekiwania wobec biegania można połączyć w całość?

Naturalnie, już na wstępie wypada podkreślić, że każdy biegacz ma naturalny tylko dla siebie styl, każdy też charakteryzuje się nieco innymi możliwościami fizycznymi. To właśnie sprawność fizyczna chroni nas przed różnymi dolegliwościami, przyczynia się do poprawy krążenia, dotlenia nasz organizm, a do tego wzmacnia nie tylko mięśni, ale również ścięgna. Badania prowadzone przez naukowców potwierdzają zresztą, że regularne ćwiczenia mogą ochronić nas nawet przed najpoważniejszymi z chorób, opóźniając jednocześnie widoczne efekty starzenia się organizmu.

Osoby, które biegają, powinny jednak pamiętać zarówno o wyprostowanej sylwetce, jak i o właściwym oddychaniu, nie ma przy tym znaczenia to, czy biegają sportowo, czy też rekreacyjnie.

Czy bieganie wpływa na odchudzanie?

Osoby, które myślą o bieganiu po to, aby schudnąć, powinny pamiętać o tym, że zaliczamy je do treningu typu cardio, jest więc jednym z ćwiczeń wytrzymałościowych. Co oznacza to w praktyce? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, że osoby, które biegają, nie muszą martwić się o dotlenienie organizmu, a co za tym idzie, także o spalanie tkanki tłuszczowej. Jeśli biegamy systematycznie, możemy liczyć także na wzmocnienie mięśni nóg, nie bez znaczenia jest zaś i to, że bieganie znakomicie rzeźbi sylwetkę. Mówimy o doskonałym sposobie na odchudzanie, musimy jednak pamiętać, że nie zawsze mamy gwarancję spadku masy ciała. Jeśli więc zależy nam przede wszystkim na pozbyciu się uprzykrzającej nam życie tkanki tłuszczowej, pamiętajmy o tym, aby biegać nie tylko powoli i spokojnie, ale również w regularnym rytmie. Nasze treningu nie powinny być też zbyt krótkie, okazuje się bowiem, że trening krótki i bardzo intensywny nie tylko nie wpływa na redukcję wagi, ale również prowadzi do wzrostu masy mięśniowej, co nie przez każdego z nas jest dobrze widziane.

Bardzo duże znaczenie ma nasze zachowanie podczas samego biegania, warto więc pamiętać o tym, że nasza sylwetka powinna być wyprostowana. Biegaczom zaleca się patrzenie przed siebie, niedopuszczalne jest przy tym nie tylko wpatrywanie się w asfalt, ale również garbienie się.   Ważne jest również opanowanie właściwej techniki biegania wtedy, gdy interesują nas dłuższe trasy. W takim przypadku należy zwracać uwagę na to, aby ziemi pierwsza dotykała pięta, a dopiero w dalszej kolejności – reszta stopy. Bieganie na palcach zalecane jest przede wszystkim osobom uprawiającym sport, ręce jednak zawsze należy trzymać luźno, zwracając uwagę na to, czy są one zgięte w łokciu pod kątem prostym. Ręce powinny się przy tym poruszać w rytmie wyznaczanym przez nogi, niemożliwa jest przy tym do zaakceptowania sytuacja odwrotna. Chcąc ukształtować idealny styl biegu, warto zwrócić się z prośbą o pomoc do doświadczonego trenera, możemy mieć jednak pewność, że z czasem również nasz organizm zacznie wysyłać nam wartościowe wskazówki.

Bieganie nie miałoby jednak sensu i wtedy, gdybyśmy zapomnieli o właściwym oddychaniu. Podstawowe zalecenie w tym zakresie mówi o tym, abyśmy zawsze starali się oddychać powoli i spokojnie, bez napinania mięśni szczęki. Na początku nie jest to proste, z czasem jednak wielu biegaczy zaczyna oddychać w rytmie dostosowanym do tempa biegu. Najczęściej oddycha się, przeznaczając dwa kroki na wdech i kolejne dwa na wydech.

Osoby, które zaczynają biegać, często ubolewają również nad niedostatecznym tempem i intensywnością biegu. Tu największym sojusznikiem okazuje się cierpliwość, warto więc biegać wolno i koncentrować się najpierw na dość krótkich dystansach. A jak sprawdzić, czy tempo biegu jest właściwe? Najlepiej zrobić to próbując podczas biegu spokojnie rozmawiać. Jeśli nie jest to możliwe, organizm daje nam sygnał, że należy zwolnić. Nie należy też przesadzać z czasem przeznaczonym na bieganie, pierwsze treningi nie powinny więc trwać dłużej niż czterdzieści minut.

Idealne miejsce do biegania

Bieganie ma wiele zalet, a jedna z najważniejszych wiąże się z tym, że mamy w jego przypadku do czynienia ze sportem, który może być uprawiany niemal w każdym miejscu. Jedyna zasada, której warto przestrzegać, mówi więc o tym, aby zawsze wybierać miejsca bezpieczne. Jest to szczególnie ważne dla biegających samodzielnie kobiet, panie powinny więc zwracać uwagę nie tylko na to, czy nawierzchnia nadaje się do biegania, ale i na to, czy mówimy o miejscu uczęszczanym. Na przebieżkę najlepiej wybrać się do parku, choć mile widziane są również inne zielone obszary miejskie.

Dzięki temu będziemy mogli trenować na gładkim i miękkim podłożu, o którym mówi się, że jest idealne dla początkujących biegaczy. Z czasem można jednak przenieść się na łąkę lub do lasu i skutecznie łączyć bieganie z możliwością podziwiania pięknych widoków. Nie można jednak zapominać o tym, że trasy przełajowe wymagają pewnych umiejętności i są polecane przede wszystkim zaawansowanym biegaczom. Warto też pomyśleć o możliwościach, jakie stwarza bieżnia na stadionie, właśnie na niej mamy bowiem do czynienia z doskonałą nawierzchnią. Niestety, bieganie po bieżni ma też swoje wady. Jest nużące, a do tego bieganie w jednym kierunku obciąża tylko część ciała.

Kiedy biegać i jak się ubrać?

Zdecydowana większość osób zakochanych w bieganiu poleca nam przede wszystkim bieganie poranne, przekonując, że jest ono w stanie zapewnić pozytywną energię na cały dzień. Zimą dobrym rozwiązaniem jest bieganie popołudniami, a osoby aktywne zawodowo z powodzeniem mogą biegać wieczorem.  Panie zawsze muszą mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo, zdziwienia nie powinno więc budzić to, że zaleca się im relatywnie wczesne bieganie. Warto też unikać miejsc, w których inni biegacze pojawiają się rzadko, samotna biegaczka powinna zaś pomyśleć o tym, aby biegać razem z psem.

Biegacze mają do dyspozycji ogromną liczbę gadżetów, tak naprawdę jednak to nie one odgrywają kluczowe znaczenie. Znacznie ważniejsze wydają się dobre buty. Tu nie warto pozwalać sobie na oszczędności, buty do biegania nie tylko ochronią nas bowiem przed odciskami, ale również zmniejszą ryzyko nabawienia się kontuzji.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.