W jaki sposób najlepiej można uzupełnić kolagen w organizmie?

W jaki sposób najlepiej można uzupełnić kolagen w organizmie?

Wielu specjalistów wskazuje na to, że już po 25 roku życia naturalna produkcja kolagenu w naszym organizmie spada. Pojawiają się więc ubytki tego białka, a to ono odpowiada za piękny i zdrowy wygląd skóry, poprawne funkcjonowanie stawów, a także reguluje wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Wbrew pozorom braki tego białka mogą być przez nas odczuwane dość szybko i w znaczący sposób. Właśnie dlatego powinniśmy wszelakie niedobory kolagenu regularnie i sukcesywnie uzupełniać. Jednak w jaki sposób można to zrobić?

Kolagen naturalny - jakie produkty spożywcze go zawierają?

Nie da się ukryć, że w przypadku większości składników odżywczych dostajemy niesamowitą możliwość uzupełnienia ich wraz z dietą. Poszczególne produkty spożywcze są bogate w podstawowe mikro - oraz makroelementy. W przypadku kolagenu jednak nie jest to takie oczywiste, gdyż nie każdy z nas zdecyduje się wprowadzić do swojej diety aż tak, daleko idące zmiany. Białko to możemy bowiem znaleźć:

  • w podrobach zwierzęcych;
  • chrząstkach i kościach zwierząt;
  • skórze rybiej.

Jak więc można łatwo zauważyć, że pewnością nie są to produkty, które chcielibyśmy codziennie przygotowywać i serwować na swoich talerzach. Uzupełnienie niedoborów kolagenu, wprowadzając zmiany w swojej diecie, nie zawsze jest możliwe.

Kolagen naturalny do suplementacji i stosowania na skórę – czy jest on rozwiązaniem?

Z pewnością nikomu z nas nie umknęło uwadze to, że na rynku pojawia się coraz to więcej suplementów diety i kosmetyków, które mają zawierać kolagen. To one mogą nam pomóc uzupełnić powstałe – w wyniku procesów starzenia – niedobory i sprawić, że nasza skóra, a także ogólna kondycja zdrowotna znacznie się poprawią. Jednak istotą suplementacji i pielęgnacji kosmetykami jest wybór właściwego rodzaju kolagenu. Większość suplementów i kremów bazuje na jego hydrolizacie, czyli pociętych i zmielonych włóknach, które nie wykazują się już żadną aktywnością biologiczną. Wówczas jego działanie jest znikome, gdyż kolagen w takiej formie jest z organizmu wydalany lub skóra nie może go zaabsorbować. Konieczne jest stosowanie kosmetyków i suplementów zawierających kolagen rybi. Najlepszym przykładem kolagenu izolowanego ze skór ryb morskich jest chociażby kolagen platinum od Colway w formie żelu do bezpośredniej aplikacji na skórę. Kolagen rybi jest najbardziej zbliżony – pod względem struktury – do białka naturalnie produkowanego przez nasz organizm. Co więcej, zachowuje on swój kształt – helisę – nawet po rozpuszczeniu w wodzie. Tak długa aktywność biologiczna sprawia, że kolagen rybi zostaje wchłonięty z przewodu pokarmowego i zaabsorbowany przez skórę w znacznie krótszym czasie, a dzięki temu o wiele szybciej rozpocznie on swoje dobroczynne działanie. Można więc śmiało powiedzieć, że to wybór odpowiedniego kolagenu jest kluczem do sukcesu.

Jak zadbać o poprawę syntezę kolagenu w organizmie?

Wiele osób nie jest świadomych tego, że samodzielnie możemy przyczynić się do zaburzeń syntezy kolagenu i jego produkcji. Chcąc zadbać o skórę i zdrowie przy pomocy tego białka, warto wyeliminować wszelakie czynniki, które doprowadzają do jego degradacji. W pierwszej kolejności warto wyeliminować używki – a w szczególności tytoń. To on zaburza syntezę kolagenu w największym stopniu i przyczynia się do zaburzenia jego struktury. Co więcej, powinniśmy unikać nadmiernej ekspozycji skóry na słońce, gdyż promienie UV również powodują zaburzenia w budowie i syntezie naturalnego kolagenu. Przy pomocy regularnej suplementacji, a także przy zadbaniu o poprawną syntezę kolagenu, będziemy mogli cieszyć się młodą i pięknie wyglądającą skórą oraz zdrowymi stawami przez znacznie dłuższy czas. Warto więc zrobić krok w kierunku swojego zdrowia oraz spektakularnego wyglądu zewnętrznego.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.