Cholesterol od A do Z – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

cholesterol

HDL, LDL, poniżej 200, powyżej 200, kiedy jest za mało, a kiedy za dużo i jak z tym walczyć – często słyszysz komunikaty ostrzegające przed wysokim cholesterolem? Myślisz, że to wróg Twojego organizmu? Zapoznaj się z poniższym artykułem, a wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane. Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, w którym rozkładamy cholesterol na czynniki pierwsze. Sprawdź!

Cholesterol – czym on jest i jaką funkcję pełni w organizmie?

Na samym początku musimy wyjaśnić, czym tak naprawdę jest cholesterol. Otóż to substancja tłuszczowa bardzo ważna dla ludzkiego organizmu, występująca we wszystkich jego komórkach oraz we krwi. Cholesterol jest budulcem błon komórkowych, bierze udział w produkcji hormonów antystresowych i płciowych, wchodzi w skład osłonek mielinowych, chroniących włókna nerwowe przed uszkodzeniem i w skład żółci ułatwiającej proces trawienia tłuszczów, a przy tym jest również potrzebny do wytwarzania oraz przyswajania witaminy D3.

Z jednej strony cholesterol jest produkowany w wątrobie, skórze i ścianie jelit (75 procent), a z drugiej dostarczany z pożywienia, a dokładniej z produktów pochodzenia zwierzęcego (25 procent). Zwykle mamy z nim dość pejoratywne skojarzenia, ale jak widać, cholesterol jest nam naprawdę bardzo potrzebny. Problem pojawia się dopiero w sytuacji, gdy jego poziom przekracza dopuszczalną normę, co zwiększa ryzyko zawału, udaru czy choroby wieńcowej. Wówczas bez sprawdzonych leków na cholesterol ani rusz.

Dobry i zły cholesterol – co się kryje pod tymi pojęciami?

Cholesterol dzieli się na dwie frakcje:

  • HDL, czyli tak zwany dobry cholesterol,
  • LDL, czyli tak zwany zły cholesterol.

HDL to lipoproteiny o dużej gęstości, które oczyszczają osocze ze złego cholesterolu i chronią przed chorobami.

Natomiast LDL to lipoproteiny o niskiej gęstości, które odkładają się w naczyniach tętniczych. Złogi utrudniają przepływ krwi oraz zmniejszają ilość krwi i tlenu, prowadząc na miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych.

cholesterol badania

Normy cholesterolu – całkowitego, HDL i LDL

Poziom cholesterolu można łatwo zmierzyć – za pomocą standardowego badania krwi, zwanego lipidogramem, w laboratorium, na czczo. Można wykonać je odpłatnie lub po otrzymaniu skierowania od lekarza rodzinnego. Zaleca się profilaktyczne powtarzanie badania u kobiet po 45. roku życia oraz u mężczyzn po 35. roku życia. Dobrze też sprawdzić poziom cholesterolu u 9-letnich dzieci.

Na karcie z wynikami zobaczymy cztery wartości: cholesterol całkowity, cholesterol LDL, cholesterol HDL oraz trójglicerydy. I tak w Polsce, u dorosłych nieobciążonych chorobami są to następujące normy:

  • cholesterol całkowity – do 200 ml/dl (do 5,2 mmol/l). Na granicy jest jeszcze wynik 200-239 mg/dl, a wysoki zaczyna się od 240 mg/dl;
  • cholesterol LDL – do 135 mg/dl (do 3,5 mmol/l). Za podwyższony uznaje się wartość powyżej 160 mg/dl;
  • cholesterol HDL – powyżej 40 mg/dl (powyżej 1 mmol/l). Poniżej 40 mg/dl to za mało;
  • trójglicerydy – optymalnie między 50 a 100 mg/dl. Maksymalnie do 150 mg/dl.

Przy interpretacji wyników lekarz nie trzyma się kurczowo norm, gdyż każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, zgodnie na przykład z prowadzonym przez pacjenta trybem życia. Co ciekawe, najlepiej gdyby stosunek cholesterolu LDL do HDL wynosił 2:1, trójglicerydów do HDL 1:1.

Zbyt wysoki cholesterol – jak z nim walczyć?

Wzrost cholesterolu całkowitego, czyli hipercholesterolemia, jest spowodowany takimi czynnikami, jak nieprawidłowa dieta, choroby wątroby, niedoczynność tarczycy, zespół nerczycowy oraz łuszczyca. W żadnym razie nie bagatelizujmy alarmujących wyników krwi, bo może to się źle skończyć dla naszego zdrowia.

Zmiana nawyków żywieniowych i aktywność fizyczna

Precyzując wspomnianą nieprawidłową dietę, to mowa przede wszystkim o jedzeniu wysokoprzetworzonej żywności, fast foodów, tłustych mięs i wędlin, konserw tłustego nabiału (śmietany, sera żółtego, serków topionych), tłuszczów trans, margaryny, rafinowanych olejów roślinnych, słodyczy oraz o piciu słodkich napojów.

Zatem jeśli chcemy obniżyć poziom cholesterolu, konieczne jest zrezygnowanie z wyżej wymienionych produktów na rzecz dużej ilości warzyw, pełnych zbóż i owoców. Wskazane jest przy tym uprawianie półgodzinnej aktywności fizycznej – każdego dnia. Wcale nie muszą to być forsowne ćwiczenia na siłowni. Świetnie sprawdzi się szybki marsz, jazda na rowerze, taniec czy pływanie.

Leki na cholesterol

Wspomagająco, gdy poziom cholesterolu zbliża się do górnej granicy lub przekracza ją, warto włączyć leki na cholesterol, które są dostępne bez recepty: https://a-manada.pl/leki-na-cholesterol. Ich zadaniem jest utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu i zapobieganie miażdżycy. W składzie tabletek, kapsułek bądź saszetek do zaparzania szukajmy ekstraktu z ziela karczocha, ostropestu plamistego, allicyny (cebul czosnku), berberyny, resweratrolu, monakoliny, kwasów omega-3. Co ciekawe, działają one również na inne sfery, na przykład na poprawę wyglądu skóry czy na pracę wątroby. Jeśli zaś poziom cholesterolu znacznie przekracza normę, konieczne będzie włączenie leczenia farmakologicznego i przyjmowanie leków na cholesterol na receptę.

Podsumowując, cholesterol odgrywa bardzo dużą rolę w organizmie, ale najważniejsze jest monitorowanie, czy nie przekracza on dozwolonej normy. Gdy tak się stanie, niezbędne będzie inne odżywianie, ruszanie się, a także leki obniżające cholesterol. Dbajmy o siebie!

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.