Kategorie produktów

Kategorie produktów

Alergia skórna

  • Zyx 7

    4.89 Bardzo dobry

    ilość opinii: 9

    Zyx 7 to produkt leczniczy w postaci tabletek, który przeciwdziała reakcjom...

    Sprawdź
  • Allerco balsam do ciała

    4.83 Bardzo dobry

    ilość opinii: 6

    Allerco to produkt kosmetyczny dostępny w postaci balsamu do codziennej pielęgnacji ciała....

    Sprawdź
  • CutisHelp Mimi Egzema Krem do twarzy i ciała

    4.71 Bardzo dobry

    ilość opinii: 7

    CutisHelp Mimi Egzema Krem do twarzy i ciała to dermokosmetyk przeznaczony do łagodzenia...

    Sprawdź
  • Amertil Bio
    Amertil Bio

    4.7 Bardzo dobry

    ilość opinii: 10

    Amertil Bio to produkt leczniczy w postaci tabletek do stosowania podczas dokuczliwych...

    Sprawdź
  • Loratan
    Loratan

    4.67 Bardzo dobry

    ilość opinii: 6

    Loratan to produkt leczniczy w postaci kapsułek miękkich, który wykazuje działanie...

    Sprawdź
  • Amertil

    4.67 Bardzo dobry

    ilość opinii: 12

    Amertil to lek wskazany do stosowania przy objawach alergicznych: w objawowym leczeniu...

    Sprawdź
  • Linomag Płyn na skórę
    Linomag Płyn na skórę

    4.63 Bardzo dobry

    ilość opinii: 8

    Linomag Płyn to lek, który przeznaczony jest do stosowania na skórę. Jego...

    Sprawdź
  • Loratadyna Pylox
    Loratadyna Pylox

    4.58 Bardzo dobry

    ilość opinii: 12

    Loratadyna Pylox to lek przeciwalergiczny wskazany jest w celu łagodzenia objawów...

    Sprawdź
  • Rabka Spa minerale żel

    4.55 Bardzo dobry

    ilość opinii: 11

    Rabka Spa minerale to wyrób medyczny dostępny w postaci żelu dermatologicznego....

    Sprawdź
  • Olej konopny CutisHelp mimi

    4.5 Bardzo dobry

    ilość opinii: 6

    Seria kosmetyków CutisHelp mimi przeznaczona jest zarówno do pielęgnacji wrażliwej...

    Sprawdź
  • Loratan pro
    Loratan pro

    4.5 Bardzo dobry

    ilość opinii: 6

    Lek Loratan pro zawierający loratadynę, jest lekiem przeciwalergicznym, niewywołującym senności....

    Sprawdź
  • Zyrtec UCB

    4.47 Bardzo dobry

    ilość opinii: 19

    Zyrtec UCB to produkt leczniczy w postaci tabletek o działaniu przeciwalergicznym. Lek...

    Sprawdź
  • Claritine Allergy
    Claritine Allergy

    4.44 Bardzo dobry

    ilość opinii: 9

    Lek Claritine Allergy należy do grupy leków przeciwhistaminowych. Leki te zmniejszają...

    Sprawdź
  • Fenistil
    Fenistil

    4.35 Bardzo dobry

    ilość opinii: 34

    Fenistil to produkt leczniczy w postaci żelu do stosowania na skórę.  Substancją...

    Sprawdź
  • Allertec WZF
    Allertec WZF

    4.28 Bardzo dobry

    ilość opinii: 18

    Allertec WZF to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek powlekanych. Allertec WZF...

    Sprawdź
  • Diprobase maść
    Diprobase maść

    4.25 Bardzo dobry

    ilość opinii: 7

    Diprobase to produkt leczniczy dostępny w postaci maści do stosowania zewnętrznego. Produkt...

    Sprawdź

Alergia skórna

Alergia skórna

​Z pewności każdy kto miał kiedykolwiek do czynienia z alergią skórną, zdaje sobie doskonale sprawę z tego jak uciążliwa jest to dolegliwość. Częstymi jej objawami są między innymi plamy na skórze, jej zaczerwienienie, wysypka czy też swędzenie.

Takie zmiany skórne są bardzo nieestetyczne i zwyczajnie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Co zatem może doprowadzić do wywołania alergii skórnej i jak rozpoznać jej objawy?

Profilaktyka alergii skórnej

W przypadku alergii skórnej jedną z najważniejszych rzeczy jest oczywiście profilaktyka. Na czym ona zatem polega? Przede wszystkim należy stosować odpowiednie kosmetyki i środki chemiczne, których przecież używamy na co dzień. Chodzi tutaj chociażby o proszki do prania czy też płyny do płukania ubrań, balsamy i żele pod prysznic albo kremy stosowane na twarz. Właściwe ich dobranie może przynieść prawdziwą ulgę naszej skórze z alergią.

Objawy alergii skórnej

Jednym z najczęściej pojawiających się objawów alergii skórnej jest wysypka. Taki objaw to oznaka, że nasz organizm zmaga się z jakimś alergenem, który w większości przypadków oddziałuje na naszą skórę w wyniku bezpośredniego kontaktu z nią.

Nie zmienia to jednak faktu, że tego rodzaju wysypki mogą być również wywołane przez substancje, które spożywamy, na przykład w postaci pokarmów czy też leków.

Bardzo powszechnym rodzajem wysypki jest tak zwana pokrzywka, której źródło często niestety pozostaje nieznane. Jeśli staramy się to ustalić, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, czy pojawia się ona miejscowo, czy też rozprzestrzenia się na całe ciało. Pokrzywka w jednym miejscu zazwyczaj oznacza, że do podrażnienia skóry doszło w rezultacie jej bezpośredniego kontaktu z konkretnym alergenem. Jeżeli jednak wysypka pojawia się w różnych częściach ciała, można przypuszczać, że dany alergen dostał się do naszego krwiobiegu.

Alergia skórna może się jednak objawiać również w inny, znacznie bardziej nieprzyjemny sposób. Należą do nich między innymi wykwity skórne w postaci grudek, które po stosunkowo krótkim czasie otwierają się i sączą. Często pojawia się również szorstkość skóry i jej łuszczenie się. Po jakimś czasie skóra może bardzo stwardnieć, a następnie pękać. Osoby z alergią skórną mogą również doświadczać uporczywego swędzenia czy pieczenia skóry.

Co wywołuje alergię skórną?

Tak naprawdę trudno jest w jednym zdaniu określić, co wywołuje alergie skórne, ponieważ czynników powodujących wystąpienie nieprzyjemnych objawów jest bardzo dużo. Do najczęstszych alergenów zaliczamy soki roślin oraz żywicę.

Do tych najbardziej uczulających zalicza się między innymi dąb, bluszcz trujący czy sumak. Ich żywica, nawet w bardzo małych ilościach jest w stanie wywołać niezwykle silną reakcję alergiczną, zwłaszcza u osób, które są na nią uczulone. W wielu przypadkach nie musi to być nawet kontakt bezpośredni, ale na przykład poprzez odzież czy sierść naszego zwierzaka. Gdy pojawi się wysypka lub też pęcherze nie powinniśmy ich drapać. Co prawda zmiany skórne nie będą się przez to rozprzestrzeniać, jednak w ten sposób będziemy wywoływać ich ciągłe podrażnianie.

Współcześnie, największym zagrożeniem dla naszej skóry są jednak wszelkiego typu związki chemiczne oraz kosmetyki. Nieprzyjemną reakcję mogą u nas wywołać szampony, mydła, kosmetyki do makijażu czy perfumy, w przypadku których już sam kontakt z osobą, która je stosuje, może skutkować pojawieniem się wysypki. Jeśli natomiast chodzi o szkodliwe dla nas związki chemiczne, to do tych najbardziej szkodliwych należy zaliczyć formaldehyd, który ulatnia się w postaci gazu z takich przedmiotów jak dywany, meble, okleiny albo też spaliny wydobywające się z samochodów.

Objawy alergii skórnej możemy również często zauważyć po zetknięciu się z różnego typu metalami czy też po zażyciu określonych leków.

Jak leczyć alergię skórną?

Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie kontaktu z alergenami, ale jak wiadomo, czasami jest to wręcz niemożliwe. Jeśli dojdzie już do wystąpienia alergii, lekarz zwykle zaleca stosowanie leków przeciwhistaminowych. Należą do nich między innymi feksofenadyna, lewocetyryzyna, desloratadyna, loratadyna czy cetyryzyna. Niestety w przypadku bardzo uciążliwego świądu mogą one nie zadziałać, dlatego możemy otrzymać receptę na leki I generacji. Oprócz tego, że pomagają one złagodzić swędzenie, to dodatkowo oddziałują one na nas uspokajająco.

Jeśli okaże się, że wysypka jest wyjątkowo uporczywa i powoduje na przykład obrzęk naczynioruchowy, mogą nam zostać podane glikokortykosteroidy, które powinny być stosowane jak najkrócej, z uwagi na sporo skutków ubocznych towarzyszących ich przyjmowaniu.

Oprócz wizyt u lekarza warto zadbać o wprowadzenie do swojego życia codziennego pewnych nawyków. Chodzi tutaj chociażby o stosowanie takich środków do prania, które są przyjazne dla naszej skóry. W sprzedaży mamy obecnie szeroki wachlarz produktów hipoalergicznych, zarówno proszków jak i płynów.

Również mydła odplamiające powinny posiadać szereg badań, które potwierdzą, iż nie są zagrożeniem dla skóry. Dlatego więc warto szukać takich mydeł, które są w pełni naturalne.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.