Kategorie produktów

Kategorie produktów

Zatrzymywanie wody w organizmie

Zatrzymywanie wody w organizmie

Zatrzymywanie wody w organizmie

Nabrzmiałe kostki, obolałe nogi czy uczucie ciężkości to główne objawy zatrzymania wody w organizmie. Za taki stan odpowiada wiele przyczyn, które mają wpływ na nasz wygląd oraz samopoczucie.

Można sobie z tym poradzić, zmieniając przyzwyczajenia żywieniowe. Poznaj przyczyny i skutki zatrzymywania wody w organizmie!

Zatrzymywanie wody w organizmie

Uznaje się, że ciało człowieka niemal w 70% składa się z wody. Z wiekiem poziom ten spada, co skutkuje niedoborem wody w ustroju i wymaga uzupełniania płynów. Bywają jednak sytuacje, w których wody w organizmie jest zbyt dużo, wskutek czego dochodzi do zachwiania gospodarki wodnej.

Objawy gromadzenia wody dotyczą przede wszystkim kobiet, ponieważ ma to związek ze zmianami hormonalnymi. Ale problem ten może dotyczyć też osób starszych, w przypadku których zapotrzebowanie na płyny rośnie wraz z wiekiem, a u których problem wydalania nadmiaru wody z organizmu staje się poważniejszy.

Objawy zatrzymania wody w organizmie

Do głównych objawów zatrzymania wody w organizmie zalicza się puchnięcie dłoni i stóp, obrzęk kostek oraz uczucie wzdęcia i pełności. Z procesem tym mają do czynienia kobiety na kilka dni przed oraz w trakcie miesiączki. Do tego mogą dojść inne, równie nieprzyjemne objawy – opuchnięte powieki, problemy ze snem, nadmierne zmęczenie, bóle głowy oraz ogólne rozdrażnienie.

W sytuacji, gdy buty stają się nieco za ciasne, ubranie nie leży, jak trzeba, brzuch wydaje się wzdęty, a z dłoni nie można ściągnąć pierścionka, należy zastanowić się nad tym, co może być przyczyną tego stanu rzeczy i jak poradzić sobie z nadmiarem wody w ciele.


Przeczytaj też: Hydrominum na obrzęki – recenzja. Działanie, efekty, skład, cena


Hormony przyczyną nadmiaru wody

  • Jak zostało to już zasygnalizowane, problem zatrzymywania wody w organizmie dotyczy przede wszystkim kobiet. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi, mającymi miejsce podczas miesiączki. Za złe samopoczucie odpowiada wysoki poziom progesteronu. Kobieta zmaga się wówczas z obrzękiem i tkliwością piersi, zauważa również niewielki przyrost wady, brzuch wydaje się wzdęty, a dłonie i stopy są opuchnięte.
  • Podobnie dzieje się w trakcie ciąży, kiedy to pojawiają się dość bolesne obrzęki stóp oraz dłoni.
  • Za zatrzymanie wody w ciele kobiety odpowiadają również leki hormonalne, zawierające z reguły sporą dawkę estrogenów. W takiej sytuacji należy dodatkowo zwrócić uwagę na styl życia oraz stosowaną dietę.

Niezdrowa dieta sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie

Powszechnie wiadomo, że nadmiar soli w diecie sprzyja zatrzymywaniu wody. Dzieje się tak, ponieważ sód sprzyja odkładaniu płynów w komórkach ciała oraz tkankach, wskutek czego ciało reaguje opuchlizną i obrzękiem. Należy również mieć na uwadze, że sól podwyższa ciśnienie krwi, dlatego produkt ten należy stosować z umiarem.

Za nadmiar wody w organizmie odpowiada picie zbyt małej ilości płynów. Organizm, który jest odwodniony, stara się zatrzymać wodę na wypadek, gdyby płyny nie zostały uzupełnione. To swoisty system obronny, który skutkuje jednak obrzękami.

Stąd bardzo ważne jest, by dbać o nawodnienie i codziennie pić co najmniej 2 litry wody dziennie lub sięgać po soczyste owoce. Z pewnością należy też ograniczyć picie alkoholu oraz zadbać o minimalną dawkę ruchu.

Przyczyną zatrzymywania wody w organizmie może być choroba

Bywa tak, że zatrzymanie wody w organizmie jest objawem choroby.

  • Obrzęk, uczucie zmęczenia oraz ciężkości związane może być z niedoczynnością tarczycy – zwłaszcza jeśli opuchlizna pojawia się na dłoniach, powiekach oraz wokół ust, a także łydek (co wywołuje dodatkowy dyskomfort, ból i tkliwość nóg).
  • Gromadzenie wody towarzyszy również zakrzepicy oraz niewydolności żylnej. Objawem choroby jest obrzęk stóp, kostek i łydek, uczucie ciężkości, trudność z utrzymaniem pionowej postawy ciała. Do tego pojawia się również zaczerwienienie, ucisk wokół kostek oraz wyraźne poszerzenie żył.
  • Gromadzenie wody charakterystyczne jest również dla chorób serca, wątroby, nerek oraz stawów.

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Wystarczy kilka zasadniczych zmian, by uchronić się przed zatrzymaniem wody w organizmie i związanymi z tym dolegliwościami.

Jeszcze raz należy podkreślić, że za nadmiar płynów nie odpowiada częste picie wody, wręcz przeciwnie. Oto kilka wskazówek, dzięki którym ciało może wrócić do normy:

  • Ogranicz spożywanie soli. Sód jest niezbędny do prawidłowej pracy organizmu, ale jego nadmiar jest znacznie bardziej niebezpieczny.
  • Znajdź czas na aktywność fizyczną. Podczas ćwiczeń ciało poci się i pozbywa nadmiaru wody.
  • Zmień dietę. Do jadłospisu dodaj więcej warzyw i owoców, a ogranicz spożywanie przetworzonych produktów.
  • Pij więcej wody, nawet jeśli nie czujesz pragnienia. Skutki odwodnienia mogą być długotrwałe i nie ograniczają się wyłącznie do obrzęków, ale również złego samopoczucia, bezsenności oraz problemów z koncentracją.
  • Sięgaj po moczopędne produkty, dzięki którym unikniesz zaburzenia gospodarki wodnej organizmu (głównie zioła, przyprawy oraz owoce).
  • Pozbądź się nałogów. Picie kawy, palenie papierosów oraz nadmierne spożywanie alkoholu sprzyjają gromadzeniu się płynów, wypłukując zarazem cenne minerały.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.