Kategorie produktów

Kategorie produktów

Potliwość stóp

Potliwość stóp

Potliwość stóp

Pocenie się stóp to bardzo duży problem, który nie ma jedynie względów estetycznych, ale będzie miał także charakter zdrowotny. Spocone stopy stają się podstawą do rozwoju drożdżycy czy grzybicy. Warto więc wiedzieć, jak skutecznie radzić sobie z poceniem stóp i jak o nie dbać o w okresie zimowym.

Poznaj skuteczne sposoby na potliwość stóp!

Przyczyny nadmiernej potliwości stóp

Noszenie wysokich butów, grubych rajstop i skarpet to oczywiście czynniki, które sprawiają, że pocenie się stóp będzie dużym problemem. Powstawać będzie przykry zapach a razem z nim także choroby grzybicze.

Jeśli pozostaniemy np. w pracy w takich grubych zimowych butach, to nasze stopy będą mocno narażone na działanie wilgoci. Okaże się już po kilku godzinach, że noga będzie rozpulchniona a w dłuższej perspektywie bardziej podatna na pojawienie się zakażenia grzybicą czy drożdżycą.

Taka infekcja to znaczący problem, który będzie dotyczył między innymi chorych na cukrzycę czy nadczynność tarczycy. Mogą się również pojawiać zaburzenia krążenia czy obniżona odporność. Oczywiście pod wpływem bakterii i grzybów będzie się także pojawiać przykry zapach.

Sposoby na nadmierną potliwość stóp zimą

 • Na pewno każdego dnia należy myć nogi w letniej wodzie. Wysoka temperatura będzie wpływać na pobudzenie gruczołów potowych.
 • Dodatkowo powinno się stosować specjalne preparaty chroniące przed potem. Myjąc stopy, należy także używać specjalnej soli do kąpieli, która będzie miała charakter odkażający.
 • Jeśli chodzimy na siłownię, powinniśmy smarować kremami zapobiegającymi grzybicy stóp. Dodatkowo po przyjściu do domu dokładnie myjemy i suszymy stopy. Jeśli stopy mają być świeże, to na pewno często warto je myć i od razu przecierać.
 • Regularnie warto także zmieniać skarpetki i używać wyłącznie bawełnianych.
 • Można także stosować specjalne dezodoranty, które będą redukować rozwój bakterii.

Takich kilka różnych zasad może nam zagwarantować, że uda się pokonać problemy z grzybicą, albo będzie można w ogóle uniknąć takiego zarażenia, na czym przede wszystkim powinno nam zależeć. 

Jak dbać o stopy zimą?

Stopy, które zimą się uwięzione w ciężkich butach i nie będą miały dostępu do powietrza, na pewno czują się źle. Pięty i krawędzie stopy czy paluch będą się bardzo szybko pokrywać naskórkiem, który jest zrogowaciały.

 • Podstawą pielęgnacji w okresie zimowym powinna być codzienna kąpiel i usuwanie zgrubiałej skóry.
 • Po każdym myciu na pewno bardzo dokładnie należy suszyć stopy i smarować specjalnym kremem nawilżającym, który zlikwiduje problem pocenia.
 • Wcierając krem, nie powinniśmy zapominać o masażu, ponieważ dzięki niemu stopy czują się sprawniejsze, nieco lżejsze.
 • Jeśli skóra jest zbyt sucha, trzeba ją nawilżać. Inaczej będzie swędziała i piekła.
 • Ciepłe rajstopy czy skarpety będą nasilać różne dolegliwości. Gdy skóra nie będzie miała dostępu do powietrza i odżywczych substancji będzie pękać, okaże się to bolesne, a do naszego organizmu dostać się mogą liczne bakterie.
 • Dlatego właśnie stosowanie różnorakich środków ułatwiających pielęgnację jest tak bardzo ważne i nie powinniśmy o tym zapominać. 

Zasady pedicure przy potliwości stóp

Gdy podeszwa stopu pokryta będzie modzelami, czyli dużymi naroślami, powstałymi ze zrogowaciałej skóry, która pojawia się u nasady placów, nazywane będą specjalnymi odciskami poprzecznymi lub podeszwowymi. Zimą przez taki problem można cierpieć wielkie katusze.

Jeśli nie zmienimy butów na takie, które mają elastyczną podeszwę i nie doprowadzimy odpowiedniej ilości powietrza do skóry pod modzelami, nie uda się ich pokonać, ale zamiast tego pojawia się stan zapalny.

Jeśli ten problem nie będzie pokonany, każde stąpnięcie będzie nas męczyło. Jednak jeśli będziemy taką twardą skórę ścinać przy użyciu nożyczek, to ulga będzie tylko chwilowa. 

 • Leczenie musi polegać na obniżeniu sklepienia stopy przez specjalną wkładkę.
 • Ulga pojawi się także w momencie, gdy będziemy zakładać podkładki żelowe.
 • Można kupić taki produkt w aptece albo specjalnych sklepach, które mają obuwie ortopedyczne.
 • Piekące palce oraz stopy na pewno będą oczekiwały jakiegoś ukojenia i dlatego dobrze sprawdzą się specjalne zasypki, rajstopy bawełniane czy specjalne skarpetki, w których domieszka elastycznych włókien będzie niewielka.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.