Kategorie produktów

Kategorie produktów

Higiena osobista

Higiena osobista

Higiena osobista

W średniowieczu panowało uwielbienie łaźni i ogólnie „było czysto”. Dopiero w kolejnych latach nagle stwierdzono, że mycie się w sumie jest złe. I tak w Europie, od końca średniowiecza do połowy lat XIX wieku panowało przeświadczenie, że „częste mycie skraca życie”. Od tego czasu higiena osobista przeszła wielki przełom.

Jak to się stało i jaki wpływ na naszą higienę mają masowe media? Jak prawidłowo dbać o higienę osobistą?

Higiena osobista, czyli co dokładnie? 

Popularna encyklopedia internetowa Wikipedia, higienę osobistą  definiuje następująco:
”Higiena osobista – czynności najczęściej kojarzone z regularnym myciem ciała z użyciem mydła i detergentów, regularną zmianą i praniem odzieży oraz bezpośrednim unikaniem zabrudzenia.” (1).

Większość z nas nie wyobraża sobie, że można by nie dbać o swoją higienę. U większości z nas jest to już pewnego rodzaju nawyk, którego nie wyobrażamy się pozbyć. Jest naturalną częścią każdego naszego dnia, a jeśli z przyczyn od nas niezależnych nie mamy możliwości, chociażby umycia włosów, odczuwamy z tego powodu dyskomfort. 

Media masowe i moda na higienę

Choć wielu z nas nie potrafi sobie tego wyobrazić, moda na higienę osobistą rozwinęła się stosunkowo niedawno. Dopiero w drugiej powie XIX wieku,  za sprawą rozwoju miast i konieczności budowania sieci wodno- kanalizacyjnej zaczęła rosnąć świadomość społeczeństwa odnośnie do higieny.

Mimo to jeszcze na przełomie XX wieku częsta kąpiel należała do jednego z przywilejów ludzi bogatych i kojarzona była z luksusem.

Jednak za sprawą szybko rozwijającej się gospodarki, a tym samym wzrostem zamożności Europejczyków, powoli zaczęła panować “moda” na higienę osobistą. Coraz większa rola reklam, przyczyniła się do jej wykreowania. Chcąc promować swoje produkty, firmy z branży kosmetycznej zadbały o stworzenie odpowiedniego contentu, który jednoznacznie pokazywał, że dbanie o siebie jest „na czasie”.

Ludzie szybko podłapali panujący trend i rzadkie wcześniej kąpiele czy mycie włosów przerodziło się w codzienność.

Dlaczego jest ona taka istotna?

Prawidłowa higiena osobista chroni organizm przed różnymi chorobami. Troska o nią jest istotna przez cały rok, jednak szczególną uwagę należy poświęcić jej w miesiącach letnich. Czerwiec, lipiec, sierpień to upalne miesiące stwarzające idealne warunki do rozwoju chorobotwórczych grzybów oraz bakterii. Dlatego należy wyjątkowo chronić swoje ciało, a przede wszystkim stopy i miejsca intymne.

Częste prysznice są niezwykle istotne, jednak nie należy zapominać o innych czynnościach takich jak mycie zębów, zmiana odzieży czy dbanie o paznokcie.

Jakie środki myjące wybrać? 

Na niekorzyść konsumentów przemawiają produkty dostępne w sklepach, są one jednocześnie najchętniej wybierane przez klientów. Tymczasem, najbardziej popularne mydła mają często alkaliczne pH, które wysusza skórę.

Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie żeli pod prysznic, jednak i tu trzeba zwrócić szczególną uwagę na skład tych specyfików. Najczęściej wybierane kosmetyki, to te o pięknym zapachu. Nierzadko jednak nie jest on wynikiem naturalnych owoców, ale parabenów wywołujących alergię. 

Dlatego najlepiej jest wybierać takie żele pod prysznic, zawierające naturalne wyciągi z roślin. Warto by kosmetyki były wzbogacone również o substancje nawilżające, za sprawą których skóra będzie nie tylko czysta, ale również odpowiednio nawilżona.

Bibliografia:

(1) https://pl.wikipedia.org/wiki/Higiena_osobista

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.