Kategorie produktów

Kategorie produktów

Błonnik

Błonnik

Błonnik

Błonnik pokarmowy — odchudza, odtruwa oraz chroni przed wieloma schorzeniami. Pomaga nie tylko utrzymać szczupłą talię, ale też ograniczyć ryzyko rozwoju wielu poważnych chorób.

Z tego właśnie względu eksperci nalegają, by codzienna dieta dostarczała minimum 25 gramów tego składnika. I chociaż to dwukrotnie więcej niż zapewnia przeciętne menu — dzięki naszym patentom uda ci się zrealizować to zadanie.

Czym jest błonnik?

Błonnik pokarmowy, czyli tzw. włókno pokarmowe, to mieszanina związków polisacharydowych,  (celuloza, hemicelulozy, pektyny, gumy, śluzy) oraz substancji nie będących cukrami (ligniny).

Obie frakcje błonnika: rozpuszczalna i nierozpuszczalna, wpływają istotnie na prawidłowe funkcjonowaniu przewodu pokarmowego.

Błonnik rozpuszczalny oddziałuje na jelito cienkie, natomiast nierozpuszczalny działa jak szczotka wymiatająca z jelita grubego toksyny oraz zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii.  

Rola błonnika 

Błonnik pełni m.in. następujące funkcje:

  • wspomaga proces odchudzania, zapewniając uczucie sytości przez dłuższy czas,
  • reguluje pracę jelit,
  • jest pomocny przy zaparciach,
  • wspomaga kontrolę poziomu cukru we krwi,
  • pomaga obniżyć poziom cholesterolu,
  • stymuluje rozwój dobroczynnych bakterii probiotycznych,
  • pomaga w oczyszczaniu organizmu i usuwaniu toksyn. 

Najlepsze naturalne źródła błonnika 

  • Błonnik rozpuszczalny występuje w znacznych ilościach w roślinach strączkowych (jak  np. soja i ciecierzyca), niektórych warzywach (jak np. marchew, brokuły, kalarepa), niektórych owocach (jak np.  miąższ jabłek i gruszek, śliwki i brzoskwinie). Znajduje się też także bulwach korzeni i warzyw korzeniowych (jak np. słodkie ziemniaki) oraz łuskach nasion babki płesznik (substancje śluzowe).
  • Błonnik nierozpuszczalny znajdziesz w pełnoziarnistym pieczywie, otrębach, nasionach i orzechach, a także w skórce ziemniaków, niektórych warzywach (jak np. kapusta i kalafior) i niektórych owocach (jak np. maliny, kiwi i agrest).

Może zainteresuje Cię również: 8 najlepszych źródeł błonnika


O czym należy pamiętać stosując błonnik

Błonnik jest nazywany lekarstwem XXI wieku — wykazuje szereg korzystnych działań, ale sam w sobie może być lekiem na nasze dolegliwości. Nic bardziej mylnego! Nie zastąpi leków na miażdżycę czy cukrzycę.

Nie odchudzi Cię w jedną noc, nie obniży także natychmiast zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Błonnik powinien być stosowany zawsze jako środek wspomagający terapię. Na efekty działania błonnika potrzeba czasu i cierpliwości. 
 
W trosce o własne bezpieczeństwo, podczas stosowania większej ilości błonnika w diecie należy pamiętać o: 

  • wypijaniu co najmniej dwóch litrów wody dziennie, 
  • stopniowym zwiększaniu ilości spożywanego lub przyjmowanego błonnika, 
  • podzieleniu na porcje dziennej ilości przyjmowanego błonnika, 
  • zachowaniu min. dwugodzinnego odstępu pomiędzy przyjmowanymi lekami a błonnikiem. 

Jak wybrać błonnik pokarmowy? 

W aptekach dostępna jest ogromna różnorodność suplementów i innych preparatów zawierających błonnik pokarmowy. Jaki suplement błonnika pokarmowego będzie najlepszy właśnie dla Ciebie?

Niektóre preparaty błonnikowe zawierają wyłącznie naturalne substancje, inne mają w swoim składzie także związki syntetyczne. Jeśli przyjmujesz na stałe leki, skonsultuj decyzję o przyjmowaniu błonnika z lekarzem i postaw na preparaty naturalne, aby uniknąć groźnych dla zdrowia interakcji.

Wybór błonnika możesz również uzależnić od formy przyjmowania produktu — do dyspozycji masz m.in. łatwe do połknięcia tabletki oraz zmielone na proszek nasiona do wymieszania z wodą lub ulubionym sokiem.
 
Zachęcamy do zapoznania się z przedstawionym powyżej, aktualnym rankingiem najlepszych produktów z błonnikiem, zestawionych na podstawie opinii użytkowników serwisu Medsowa.pl

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.