Co warto wiedzieć o biotynie?

Co warto wiedzieć o biotynie?

Dobór preparatów dedykowanych kobietom, które chcą zachować zdrowy, młody i piękny wygląd mimo upływu wieku, jest bardzo szeroki. Preparaty są bardzo różnorodne, a ich producenci obiecują niemalże gruszki na wierzbach. Czasami trudno jest wybrać ten, który spełni swoje zadanie, zwłaszcza jeśli nie ma się wiedzy o jego składnikach. Dziś trochę o biotynie i o tym, dlaczego warto zwrócić uwagę na jej obecność w produktach.

Co to jest biotyna?

Biotyna – na etykiecie produktu można znaleźć ją jako witaminę H, witaminę B7,koenzym R lub z języka łacińskiego ,,biotin”. Ciekawostką jest, że witamina H zawdzięcza swoją nazwę niemieckiemu wyrazowi ,,haut’’, oznaczającym skórę. Wynika to z jednego z zastosowań biotyny, a mianowicie - w stanach zapalnych skóry. Podstawową informacją jest to, że biotyna jest związkiem organicznym, który naturalnie występuje w organizmach zwierzęcych i roślinnych. Jest witaminą rozpuszczalną w wodzie.

Jako że biotyna należy do witamin z grupy B, warto tutaj nawiązać do całej tej obszernej grupy. Choć poszczególne witaminy B mają odmienne właściwości, to jednak, można przypisać im też właściwości uniwersalne - wpływają korzystnie na kondycję włosów, skóry i paznokci, a także na prawidłowe funkcje układu nerwowego i mięśniowego.


Czytaj również: Jak skutecznie zapuścić i wzmocnić włosy?


Wiele osób identyfikuje jednak biotynę jako złoty środek na włosy dla osób, które mają problem z ich wypadaniem. Jest to bowiem jedna, choć nie jedyna, z jej właściwości. Witamina B7 bierze udział w wielu różnych procesach życiowych, o których zostanie wspomniane poniżej.

Warto zwrócić uwagę na zawartość biotyny w składzie poszczególnych produktów. Zapotrzebowanie na biotynę jest uzależnione od płci i wieku. Inne będzie także dla kobiet karmiących i kobiet w ciąży. Zawsze jednak w przypadku osób dorosłych waha się między 30 a 35 µg / dzień.

Zanim jednak sięgniemy po środki farmaceutyczne, lepiej wzbogacić swoją dietę w jej naturalne źródła: marchew, szpinak, pomidory, żółtka jaj, wątroba, migdały, orzechy ziemne. Dobra wiadomość dla sympatyków masła orzechowego – w 100 g produktu znajduje się aż 130 µg biotyny.

Dlaczego biotyna jest ważna?

Biotyna jest naturalnie syntezowana przez florę bakteryjną jelit a magazynowana w wątrobie. W okresie antybiotykoterapii proces ten może być zaburzony, a w efekcie doprowadzić do hiperwitaminozy, czyli niedoboru.

Biotyna jest istotna, ponieważ stanowi koenzym wielu procesów. Bez niej niektóre enzym nie będą w stanie katalizować reakcji, co w konsekwencji może negatywnie wpłynąć na organizm. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na jej codzienne dostarczanie.

Biotyna – na co?

Podstawową jej właściwością jest to, że biotyna chroni skórę i włosy. W jej składzie znajdują się związki siarki, które, docierając do odpowiednich komórek, wykazują szereg korzystnych działań, np. zapobiegają siwieniu i nadmiernemu wypadaniu włosów (również w przypadku łysienia androgenowego).

Co więcej, wykazano, że witamina H wspomaga regenerację skóry, zwłaszcza w przypadku przebytego trądziku młodzieńczego z nieestetycznymi powikłaniami na twarzy. Stan zapalny pojawia się dość często w przypadku tej dolegliwości.


Dowiedz się także, jak dbać o cerę naczynkową?


Witamina ta wspomaga układ immunologiczny, zwłaszcza w okresie zwiększonego ryzyka infekcji bakteryjnych i wirusowych. Może to wynikać z faktu, iż biotyna wspiera wchłanianie witaminy C. Ta zaś jest silnym antyoksydantem, wspomagającym mechanizmy obronne.

Biotyna jest ważna dla osób z cukrzycą. Diabetycy muszą dbać o poziom cukru w swoim organizmie. Biotyna wspiera utrzymanie prawidłowego procesu przemiany glukozy, który ma miejsce w wątrobie. Z tego powodu jej suplementacja może być wskazana u osób z tej grupy.

Przy problemach tarczycy ważne jest zwrócenie uwagi na to, by w codziennej diecie znalazło się miejsce na biotynę. Wspomaga ona bowiem funkcje tarczycy - hormonu, który odpowiada za wiele ważnych procesów życiowych.

Skutki niedoboru biotyny

Patrząc na liczne właściwości biotyny, można wyciągnąć wniosek, że hiperwitaminoza przyczyni się do przeciwieństw zalet jej suplementowania. Na niedobór narażone są osoby będące w trakcie kuracji antybiotykowej. Negatywne zmiany odczuwa się przede wszystkim na skórze, która może zacząć się łuszczyć i nadmiernie wysuszać..

Innym równie odczuwalnym efektem niedostatecznej ilości biotyny może być zmęczenie i brak energii. Należy jednak zauważyć, że zarówno dolegliwości jak i sposób ich zniwelowania mogą być różne i nie ma ani uniwersalnego przypadku, ani uniwersalnego panaceum.

Należy pamiętać, że suplementy to specyficzny rodzaj żywności. Ważne jest rozsądne podejście do nich i stosowanie ich tyle, ile zaleca ulotka lub informacja na etykiecie. Zanim jednak sięgniesz po farmaceutyki, stawiaj na naturalne sposoby dostarczania sobie witamin i składników mineralnych. Zrównoważona dieta i aktywny styl życia stanowią podstawę prawidłowego funkcjonowania organizmu I tę zasadę wyznajemy również my.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.