Kategorie produktów

Kategorie produktów

Ciemieniucha

Ciemieniucha

Ciemieniucha

Ciemieniucha to stosunkowo mało znana przypadłość, która często dotyka dzieci w pierwszych miesiącach życia. Z tego też powodu każda przyszła mama powinna jak najszybciej dowiedzieć się nieco na temat przyczyn jej występowania oraz najczęstszych objaw.

Jak sobie radzić z ciemieniuchą? 

Przyczyny ciemieniuchy

Ciemieniucha nie jest raczej powszechnie znaną przypadłością, choć bardzo często dotyka ona niemowlęta. Najbardziej narażone są na nią dzieci między czwartym tygodniem a szóstym miesiącem życia. Jej przyczyną są zaburzenia prawidłowej pracy gruczołów łojowych. Prowadzą one do nadmiernej produkcji łoju, który następnie łączy się ze złuszczonym naskórkiem. W taki właśnie sposób powstaje ciemieniucha.

Objawy ciemieniuchy

U dzieci cierpiących na ciemieniuchę na samym początku pojawiają się zwykle niewielkie łuski o barwie biało – żółtej. Najczęściej występują one na główce, w pobliżu ciemiączka. Z czasem rozprzestrzenia się dalej, przede wszystkim na obwód główki, obejmując także owłosioną część.

Od razu po zauważeniu u dziecka takich objawów należy podjąć niezbędne kroki i leczenie. Ciemieniucha nie znika sama, a z czasem rozprzestrzenia się dalej, zatem zwłoka jedynie pogorszy tutaj sytuację. Skuteczne jej usunięcie jest znacznie trudniejsze, kiedy na dobre rozprzestrzeni się na główce dziecka. 

Ciemieniucha nie stanowi wielkiego zagrożenia dla zdrowia czy życia dziecka. Nie objawia się także bólem czy szczególnie uciążliwym swędzeniem. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że dolegliwość ta zaburza prawidłowe funkcjonowanie skóry i źle wpływa na zachodzące w niej procesy.

Jeśli nie zacznie leczyć się jej odpowiednio wcześnie, będzie sprzyjała rozwijaniu się na skórze stanów zapalnych. Właśnie dlatego tak ważne jest podjęcie stosownych kroków od razu po jej zauważeniu na skórze dziecka.

Metody walki z ciemieniuchą

Przy odpowiednim podejściu skuteczne usunięcie łusek jest jak najbardziej możliwe, choć niekiedy może to trwać nawet dwa – trzy tygodnie. Najważniejsze jest tutaj regularne wykonywanie stosownych zabiegów pielęgnacyjnych, przy których potrzebna jest zwykła cierpliwość. 

  • Pierwszym etapem walki z ciemieniuchą jest jej zmiękczenie. Należy robić to bardzo ostrożnie, bowiem skóra u dziecka jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia. Szorowanie czy wręcz zdrapywanie łusek jest absolutnie zabronione – w taki sposób można zaszkodzić dziecku.

Do nawilżania skóry i zmiękczania ciemieniuchy najlepsza jest zwykła oliwka. Delikatnie należy wcierać ją w skórę dziecka około dwie godziny przed kąpielą. Dobrze jest potem nałożyć na główkę dziecka bawełnianą czapeczkę. Dodatkowo pod czapeczkę można podłożyć nieco waty nawilżonej oliwą, co sprzyja lepszemu nawilżeniu skóry.

Taki kompres sprawi, że ciemieniuchy zaczną mięknąć znacznie szybciej. Należy jednak pilnować, aby taka czapeczka była w 100% wykonana z bawełny. Jedynie w takim przypadku skóra dziecka będzie mogła swobodnie oddychać. Po pewnym czasie działanie oliwki sprawi, że ciemieniucha oddzieli się od skóry.

  • Następnie można przystąpić do ostrożnego usuwania łusek; najlepiej sprawdzi się w tym celu szczotka z miękkim włosiem, która nie podrażni zbyt mocno skóry. Należy powoli i dokładnie usuwać łuski ze skóry dziecka. W przypadku dzieci z bardziej gęstymi włosami można użyć do tego zwykłego grzebienia. Trzeba jednak upewnić się, że grzebień nie ma ostrych zębów i nie skaleczy główki naszego malucha. Jest ona bardzo delikatna na zadrapania, zatem warto ich unikać.
  • Po usunięciu łusek głowę dziecka należy dokładnie umyć. Warto zaopatrzyć się w aptece w odpowiedni szampon przeznaczony specjalnie do usuwania ciemieniuchy. Myć należy delikatnie, tak, aby nie podrażniać dodatkowo skóry dziecka. Takie zabiegi należy powtarzać codziennie aż do uzyskania zadowalających efektów i całkowitego usunięcia łusek.

Trudno określić, jak długo może trwać całe leczenie. W niektórych przypadkach wystarczy kilka dni, w innych z kolei zajmuje to całe miesiące. Najważniejsza jest tu zatem cierpliwość i systematyczność – nie należy się poddawać tylko dlatego, że efekty nie pojawiają się po jednorazowym zabiegu.

  • Jeśli jednak zabiegi nie przynoszą rezultatów nawet po kilku tygodniach, to oznacza to, że ciemieniucha w przypadku naszego dziecka jest wyjątkowo uporczywa. Warto wówczas sięgnąć po specjalne preparaty do pielęgnacji skóry, stworzone z myślą o takich dolegliwościach. Są one dostępne w sklepach bez recepty, zatem kupienie ich nie sprawi żadnego problemu.
  • W niektórych przypadkach dobrze jest także skonsultować się z lekarzem. Pomoc specjalisty może być niezbędna między innymi w sytuacji, kiedy ciemieniucha po usunięciu wraca co kilka tygodni i nie można pozbyć się jej na stałe. Czasami okazuje się, że skorupa na główce dziecka jest bardzo twarda i nie pomaga nawet intensywne nawilżanie. Nie należy wówczas szorować na siłę, ponieważ zrobimy w taki sposób dziecku jedynie większą krzywdę.

Do lekarza należy zgłosić się także w przypadku, kiedy łuski pojawiają się w innych miejscach niż tylko na głowie. Jeśli dodatkowo skóra jest tam zaczerwieniona, może to oznaczać zakażenie bakteryjne – wówczas konieczne jest zastosowanie antybiotyku.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.