Kategorie produktów

Kategorie produktów

Wrastające paznokcie

  • Gehwol Fluid

    4.88 Bardzo dobry

    ilość opinii: 8

    Gehwol Fluid to produkt kosmetyczny dostępny w postaci płynu. Produkt jest przeznaczony do...

    Sprawdź
  • Nailner XXL

    3.83 Bardzo dobry

    ilość opinii: 18

    Nailner XXL to wyrób medyczny w postaci spray'u przeciw grzybicy paznokci,...

    Sprawdź
  • TO - Płyn Na Wrastające Paznokcie
    TO - Płyn Na Wrastające Paznokcie

    2.67 Bardzo dobry

    ilość opinii: 3

    TO - Płyn Na Wrastające Paznokcie jest kosmetykiem. Preparat stosowany...

    Sprawdź

Wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie

Nieprawidłowe obcinanie płytki paznokcia może z czasem doprowadzić do poważnego problemu, jakim jest wrastający paznokieć. To bolesna dolegliwość, z którą można sobie poradzić, pielęgnując stopy inaczej niż dotychczas.

Jak zapobiegać problemowi wrastających paznokci? Gdzie szukać fachowej pomocy?

Bolesny problem wrastających paznokci

Paznokieć to specyficzny wytwór naskórka, którego głównym budulcem jest kreatyna (podobnie jak w przypadku włosów). Ludzkie paznokcie rosną około 0,15 mm na dobę, choć w przypadku paznokci stóp proces ten przebiega nieco wolniej.

Początkowo wrastający paznokieć nie wywołuje większych problemów, z czasem jednak może doprowadzić do bolesnego zranienia, a nawet powstania stanu zapalnego. Nieprawidłowo obcięty zaczyna wrastać w skórę, zwłaszcza jeśli został spiłowany na okrągło. Sprzyja to powstawaniu ostrych rogów, które z łatwością wbijają się miękką, delikatną tkankę palców.

Wrastaniu ulega wierzchnia część naskórka, zwana paznokciem właściwym. Dzieje się to przede wszystkim w okolicy największego palca stopy. To tam paznokieć jest najgrubszy, bardzo szybko rogowacieje, wskutek czego trudno go obcinać oraz modelować.

Często popełniane błędy w pielęgnacji

Za wrastający paznokieć odpowiada niewłaściwa pielęgnacja. Zamiast piłować lub obcinać paznokieć palucha prosto, zaokrąglamy płytkę. W ten sposób paznokieć wrasta w skórę, zagłębiając się w miękką tkankę. Wskutek braku precyzji można też uszkodzić lub zanadto skrócić płytkę paznokcia, a także nieprawidłowo obciąć skórki wokół niego.

Za wrastanie paznokcia odpowiada również noszenie zbyt ciasnego obuwia na wysokim obcasie.

Objawy wrastającego paznokcia

Początkowo wrastający paznokieć wywołuje wyłącznie dyskomfort, zwłaszcza jeśli stopa uciskana jest przez skarpetkę lub obuwie. Z czasem pojawia się ból, który uniemożliwia noszenie butów. W końcu dochodzi do sytuacji, w której wrastający paznokieć uniemożliwia poruszanie się.

Wokół palca pojawia się zaczerwienienie oraz opuchlizna, z czasem wskutek przebicia skóry przez ostrą krawędź paznokcia może pojawić się krew. Ten stan sprzyja z kolei powstawaniu bolesnego ropnia.

Bagatelizowanie problemu doprowadza do stanu zapalnego oraz sytuacji, w której konieczna okazuje się interwencja chirurga.

Jak usunąć wrastający paznokieć samodzielnie?

Interwencja lekarza to ostateczność. Nie należy doprowadzać do stanu, w którym chodzenie staje się niemożliwe, a wokół wrastającego paznokcia wytworzył się bolesny ropień. Co prawda organizm samodzielnie stara się wypchnąć i usunąć ostry róg paznokcia, ale można mu w tym pomóc.

Po rozpoznaniu pierwszych objawów należy moczyć stopy w gorącej wodzie z dodatkiem soli kuchennej lub specjalnej soli do kąpieli, by zmiękczyć płytkę.

Takie kąpiele należy wykonywać codziennie (15-20 min) przez około tydzień, by następnie przy pomocy wacika podważyć i wyjąć ostrą krawędź paznokcia. Wacik należy zmieniać codziennie i sprawdzać, czy paznokieć zaczyna rosnąć w prawidłową stronę. Dzięki zawartości soli można zapobiec rozwojowi stanu zapalnego.

Podobne działanie wykazuje szare mydło czy nacieranie chorego palca cytryną lub czosnkiem. Produkty te działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Zamiast soli oraz szarego mydła można też użyć kwiatów nagietka – stopy moczone w takiej wodzie szybko odczują ulgę.

W przypadku, gdy doszło do podważenia paznokcia, należy często zmieniać skarpetki oraz nosić szersze obuwie, by palec mózg się goić.

Jeśli płytka nie wrosła zbyt głęboko i można ją bez problemu wyjąć, możliwe jest również jej odcięcie. W tym celu należy wykonać zimny okład z lodu w okolicy palca, a następnie obciąć paznokieć w taki sposób, by ponownie nie wrastał w skórę.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.