Kategorie produktów

Kategorie produktów

Zimne stopy

Zimne stopy

Zimne stopy

Wiele osób nawet w ciepłe, słoneczne dni narzeka na uczucie zimnych, marznących stóp. Problem ten nie tylko może irytować, ale przede wszystkim budzić niepokój. Najczęściej sprawcą zimnych stóp jest układ krążenia, jednakże w niektórych przypadkach jest to przypadłość, która nie jest związana z żadnymi schorzeniami.

Jakie są przyczyny marznięcia stóp? Jak skutecznie walczyć z problemem zimnych stóp i jak je właściwie pielęgnować?

Zimne stopy – przyczyny

Jeśli uczucie zimnych stóp dręczy nas przez dłuższy czas, należy koniecznie udać się do lekarza, który wykona odpowiednie badania. Najczęściej powodem jest wadliwy układ krążenia lub niewydolność serca. Serce nie zapewnia odpowiedniego przepływu krwi do stóp i dłoni – to sprawia, że czujemy zimno.

Co ciekawe – Duńscy naukowcy stwierdzili, że aż 80 proc. kobiet, które miały problem z osiągnięciem orgazmu, miały również "zimne stopy". Ogrzanie stóp powodowało, że pojawiał się u nich orgazm. Na podstawie tych badań stworzono również teorię co do mężczyzn – a więc jeśli Twój mężczyzna ma problemy z libido, sprawdź temperaturę jego stóp, bo to może one są powodem!

Zimne stopy a miażdżyca

Nie należy bagatelizować problemu zimnych nóg, gdyż mogą one sygnalizować zdecydowanie bardziej groźne choroby. Jedną z nich jest miażdżyca. Przy tym schorzeniu cholesterol ma tendencję do odkładania się na ściankach tętnic, powodując tym samym ich zwężenie. Wówczas krew nie dociera sprawnie wszędzie tam, gdzie powinna.

Zimne stopy a choroby autoagresywne

Do reumatologa koniecznie powinny zgłosić się osoby, których stopy bledną i natychmiast marzną. W tym przypadku przyczyną marznięcia stóp mogą być choroby autoagresywne, które są bardzo niebezpieczne. Wówczas organizm walczy sam ze sobą i w czasie tej walki może dojść do uszkodzenia bardzo ważnych organów, takich jak: nerki czy serce.

W związku z tym, jeśli problem zimnych stóp dręczy Cię nie od dziś – nie bagatelizuj tego!

Problem zimnych stóp może się pojawić również u osób, które zażywają pewne leki. Są to głównie: beta-blokery, doustne środki antykoncepcyjne, cytostatyki oraz interferon.

Zimne stopy a Choroba Buerger'a

Choroba Buerger'a, to nic innego, jak rozwijający się stan zapalny w naczyniach krwionośnych. Nierozpoznanie tego schorzenia może doprowadzić nawet do amputacji zainfekowanej kończyny. Co ciekawe – choroba ta najczęściej dotyka młodych mężczyzn, którzy nałogowo palą papierosy.

Problemy z kręgosłupem a zimne stopy

Okazuje się, że również rusztowanie naszego ciała może powodować uczucie zimna. Nieprawidłowe skrzywienie kręgosłupa może powodować ucisk na pewne nerwy. Wówczas efektem może być uczucie chłodu, drętwienie kończyn oraz mrowienie. Warto jednak zaznaczyć, że kręgosłup bardzo rzadko jest sprawcą zimnych stóp.

Uczucie marznięcia stóp nie zawsze związane jest ze zdrowiem. Na zimne stopy wpływa również sylwetka. Osoby wysokie, a zarazem szczupłe są narażone na to niekomfortowe uczucie. Kolejnym ważnym czynnikiem warunkującym pojawianie się zimnych stóp, jest stres.

Palenie papierosów a zimne stopy

Palenie papierosów wpływa na kurczenie się naczyń krwionośnych, a tym samym osoby palące nałogowo w szczególności narażone są na uczucie zimnych stóp. Wówczas stopy są nie tylko chłodniejsze, ale również mniej odporne na zimno. Powyższe czynniki nie wymagają interwencji lekarza oraz zażywania leków.

Jeśli nałogowo palisz papierosy, a zimne stopy są Twoim problemem – rzuć palenie. Warto również zainwestować w dobre buty z grubą podeszwą, która chronić będą przed zimnem. Niezbędnym elementem garderoby osób cierpiących na uczucie zimnych stóp powinny być ciepłe skarpetki, wykonane z "oddychającego" tworzywa tak, by stopa nie pociła się. Kojące dla zimnych stóp są kremy rozgrzewające oraz masło Karite.

Dieta i zabiegi przy marznięciu stóp

Warto również wprowadzić zmiany w diecie – podstawę powinny stanowić produkty z niską zawartością tłuszczu, warzywa, owoce i przyprawy, takie jak: imbir, cynamon, pieprz i papryka.

W usprawnieniu krążenia krwi pomocne będą następujące zabiegi:

  • masaż stóp, który możesz śmiało wykonać w zaciszu domowym. Głównym zadaniem masażu jest pobudzenie krążenia krwi. W celu uzyskania lepszych efektów użyj specjalnych rolek i przyrządów do masażu. Masaż stóp możesz wykonywać profilaktycznie nie tylko w celu poprawienia krążenia krwi, ale również w ramach relaksu.
  • szczotkowanie stóp – na pewno wielu z Was zdziwi się, że najskuteczniejszym sposobem na walkę z zimnymi stopami jest ich szczotkowanie. W tym celu potrzebna będzie szczotka- najlepiej, by była wykonana z naturalnego włosia lub rękawica sizalowa. Warto zaznaczyć, że szczotkowanie najlepiej wykonywać podczas kąpieli, gdy skóra jest rozgrzana, a tym samym – mniej podatna na podrażnienia.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.