Kategorie produktów

Kategorie produktów

Lęk

 • Fix Melisa
  Fix Melisa

  4.78 Bardzo dobry

  ilość opinii: 9

  Fix melisa to produkt leczniczy w postaci ziół w saszetkach do zaparzania o działaniu...

  Sprawdź
 • Nerwonal
  Nerwonal

  4.75 Bardzo dobry

  ilość opinii: 8

  Nerwonal to produkt leczniczy w postaci kropli, który wykazuje właściwości...

  Sprawdź
 • Ziele serdecznika
  Ziele serdecznika

  4.64 Bardzo dobry

  ilość opinii: 11

  Ziele serdecznika to produkt leczniczy w postaci ziół do zaparzania. Ziele...

  Sprawdź
 • Szyszki chmielu
  Szyszki chmielu

  4.63 Bardzo dobry

  ilość opinii: 8

  Szyszki chmielu to produkt leczniczy w formie ziół do zaparzania. Produkt...

  Sprawdź
 • Melisal forte

  4.63 Bardzo dobry

  ilość opinii: 8

  Melisal forte to lek dostępny w postaci syropu. Lek przeznaczony jest do stosowania w...

  Sprawdź
 • Tabletki Uspokajające Labofarm

  4.43 Bardzo dobry

  ilość opinii: 37

  Tabletki Uspokajające Labofarm to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek. Wskazaniem...

  Sprawdź
 • Senospasmina
  Senospasmina

  4.27 Bardzo dobry

  ilość opinii: 11

  Senospasmina to lek wykazujący łagodne działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie....

  Sprawdź
 • Depresanum

  4.21 Bardzo dobry

  ilość opinii: 33

  Depresanum to suplement diety, który dostępny jest w formie tabletek powlekanych....

  Sprawdź
 • Waleriana - Zioła w tabletkach
  Waleriana - Zioła w tabletkach

  4.0 Bardzo dobry

  ilość opinii: 10

  Waleriana - Zioła w tabletkach​ to suplement diety dostępny w postaci tabletek...

  Sprawdź
 • NEOSPASMINA

  3.86 Bardzo dobry

  ilość opinii: 57

  Neospamina to produkt leczniczy dostępny w postaci syropu. Wskazaniem do stosowania leku są m.in....

  Sprawdź
 • Valerin max
  Valerin max

  3.6 Bardzo dobry

  ilość opinii: 53

  Valerin max jest uspokajającym lekiem roślinnym w postaci tabletek powlekanych. Produkt ten...

  Sprawdź

Lęk

Lęk

Czy właściwie jest lęk? Jest to odczucie niepokoju, zarówno w naszym ciele, jak i umyśle. Nie jest ono do końca sprecyzowane, jednak można by uznać, iż jest to nieprzyjemne dla nas poczucie zagrożenia.

Różnego typu objawy somatyczne oraz reakcje fizjologiczne występują w rezultacie bodźców, które odczuwamy jako zagrożenie w postaci lęku. Co ciekawe w wielu przypadkach, wspomniane objawy mogą pojawić się, zanim w rzeczywistości wystąpi taki bodziec.

W jaki sposób radzić sobie z lękiem i jaki preparat wybrać, aby wspomóc swój organizm?

Rodzaje lęku

Jeżeli chodzi o ogólny podział lęku, to możemy wyróżnić dwa jego podstawowe rodzaje:

 • lęk zewnętrzny, który rozwija się w oparciu o wszelkiego typu aspekty zewnętrzne. W wielu przypadkach lęk zewnętrzny to nic innego jak znane nam fobie.
 • lęk wewnętrzny, który w rzeczywistości nie ma żadnej przyczyny, a jego rozwój nie jest związany z żadnym wydarzeniem w naszym życiu. Według samego Freudajest to tak zwany lęk sygnałowy, a objawia się on tym, iż negatywne myśli istniejące w naszej podświadomości, przedostają się do naszej świadomości, powodując niczym niewytłumaczalny lęk.

Objawy lęku możemy dostrzec zarówno w naszych reakcjach emocjonalnych, jak i fizjologii naszego ciała.

Co może zatem świadczyć o lęku? Między innymi jest to:

 • kołatanie serca,
 • płytki oddech,
 • pocenie się,
 • drżenie rąk, ale też całego ciała,
 • niepokój,
 • natrętne myśli,
 • luminacje,
 • ogólny dyskomfort psychiczny.

Krótka historia lęku

Tak naprawdę lęk nie od zawsze był czymś zupełnie negatywnym. To przecież lęk jako jedna z najbardziej pierwotnych emocji ludzkich pozwolił przetrwać naszemu gatunkowi. Jego podstawowe uwarunkowanie to strach naszych dalekich przodków przed drapieżnikami. Jeśli został on wyzwolony we właściwej chwili, powodował natychmiastową reakcję człowieka i pomagał mu tym samym przeżyć.

Na szczęście obecnie nie musimy się stykać z takimi sytuacjami na co dzień, przez co jednak lęk przestał być dla nas czymś pozytywnym. W wielu przypadkach stał się przyczyną problemów.

Faktem jest to, iż na największe straty jesteśmy narażenie wówczas, gdy doświadczamy fałszywych reakcji negatywnych. W takiej sytuacji po prostu nie podejmujemy żadnych działań w celu obrony, mimo że pojawia się prawdziwe niebezpieczeństwo.

Trzeba jednak również podkreślić, że pojawiające się fałszywe reakcje pozytywne, a więc podejmowanie się obrony mimo braku zagrożenia, jest powodem występowanie zmian w naszym organizmie oraz ogromnego stresu. 

Warto  przy tym zauważyć, iż tego typu lęk ma ogromny wpływ na podejmowane przez nas w codziennym życiu decyzje. Ich głównymi cechami jest w tym przypadku unikanie oraz strach, który u wielu osób okazuje się bardzo głęboko zakorzeniony.

Jeśli nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż naszymi poczynaniami kieruje strach, czyli jest on nieujawniony, zwykle powstaje mnóstwo zmartwień, które mogą nas dręczyć nawet do końca życia.

Zdarzają się przypadki, w których odczuwany przez daną osobę lęk został wywołany jakiegoś rodzaju traumatycznymi doświadczeniami. Wówczas niezbędne jest udzielenie profesjonalnej pomocy.

W sytuacji, gdy jednak to nie trauma jest przyczyną lęku, z pojawiającymi się zmartwieniami można radzić sobie na kilka stosunkowo prostych sposobów.

Co zwykle wywołuje u nas lęk oraz piętrzy gnębiące nas zmartwienia? Przede wszystkim jest to ciągłe powracanie do bolesnych dla nas wspomnień z przeszłości, ale wiele osób boi się także o przyszłość. Obawiamy się, że będziemy musieli doświadczyć jakichś życiowych katastrof, przez co odczuwamy coraz większy lęk.

Jedynym dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest nauczenie się jak żyć chwilą obecną. Nie tylko przestaniemy się martwić tym, co może nadejść, ale również w sposób pełniejszy zaczniemy korzystać z naszego życia, ciesząc się każdym kolejnym dniem bez lęku i trosk.

Jeśli zaś chodzi o wspominanie przeszłych wydarzeń, zwłaszcza tych negatywnych, każdy musi zaakceptować swoją przeszłość, bez względu na to, jak ona wyglądała. Tylko dzięki temu pozbędziemy się ciągle towarzyszącemu nam lęku, który nie pozwala cieszyć się z tego, co mamy. 

Każdy z nas w jakimś momencie swojego życia staje jednak przed faktycznymi problemami, z którymi wydaje nam się, że nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Nie potrafimy nabrać odpowiedniego dystansu, a nawał negatywnych myśli powoduje powstawanie kolejnych zmartwień i praktycznie brak możliwości podjęcia decyzji. Jak sobie zatem z tym poradzić?

Przede wszystkim musimy zastanowić się nad tym, jakie są fakty, a następnie dokładnie je przeanalizować. Dopiero wówczas będziemy w stanie podjąć jakąś decyzję. Oczywiście wiele osób boi się również jej konsekwencji, a w takim przypadku najlepsze co możemy zrobić to zdać sobie sprawę z tego, jaki może być najgorszy scenariusz i po prostu do zaakceptować. Możemy także zastanowić się, co jesteśmy w stanie zyskać, a co stracić lub też racjonalnie stwierdzić, jakie jest prawdopodobieństwo, że nasze obawy się spełnią. 

Czego boimy się najczęściej?

Jest to oczywiście lęk, który jest uwarunkowany społecznie. Większość z nas przejmuje się przecież opinią innych na nasz temat, obawiamy się krytyki, ale przede wszystkim odrzucenia. W związku z tym nierzadko nasze wybory są dostosowane do oczekiwań otaczających nas ludzi, zamiast podążania za swoimi pragnieniami. Co gorsza, w niektórych przypadkach taki lęk powoduje całkowite wycofanie się oraz rezygnacja z jakiegokolwiek działania.

Boimy się zmian i mimo że nie czujemy się dobrze, w jakiejś sytuacji nic z tym nie robimy. A przecież czasem krytyka z ust kogoś, kogo uważamy za lepszego, możemy być dowodem na to, że wzbudzamy w nim zazdrość, czego rzecz jasna nie dostrzegamy. 

Niezwykle ważne jest to, aby uświadomić sobie to, skąd biorą się nasze lęki i jaki mają wpływ na naszą codzienność. To jednak nie wszystko, ponieważ musimy także nauczyć się dystansować się do tego, co nas spotyka i zwyczajnie się odprężyć. Być może nie brzmi to profesjonalnie, ale naprawdę jest pomocne w zwalczaniu uporczywych zmartwień. 

Odpoczywać możemy na wiele różnych sposobów, może być to sport czy taniec, dlatego bardzo ważne jest, aby znaleźć to, co nas relaksuje i od czasu do czasu oddawać się takiemu hobby.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.