Kategorie produktów

Kategorie produktów

PMS

  • Female Libido Booster NATURE ESSENCE
    Female Libido Booster NATURE ESSENCE

    5.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 2

    Suplement diety Female Libido Booster NATURE ESSENCE to naturalny sposób na poprawę...

    Sprawdź
  • Cyclodynon
    Cyclodynon

    4.75 Bardzo dobry

    ilość opinii: 4

    Cyclodynon to lek przeznaczony do łagodzenia objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego...

    Sprawdź
  • Castagnus

    4.6 Bardzo dobry

    ilość opinii: 10

    Castagnus to tradycyjny roślinny produkt leczniczy w postaci tabletek, stosowany w zaburzeniach...

    Sprawdź
  • Mastodynon

    3.71 Bardzo dobry

    ilość opinii: 7

    Lek Mastodynon jest homeopatycznym produktem leczniczym stosowanym wspomagająco w zespole...

    Sprawdź

PMS

PMS

PMS, czyli zespół napięcia miesiączkowego Skrótem PMS określa się zespół napięcia miesiączkowego – dolegliwości związane ze zbliżającym się krwawieniem. Za złe samopoczucie odpowiedzialne są przede wszystkim hormony.

Jak zapobiec nieprzyjemnym objawom towarzyszącym PMS? Co można zrobić, jeśli dolegliwości nie mijają?

Nieznośny PMS

Dolegliwości towarzyszące zespołowi napięcia miesiączkowego obrosły w legendy. Prawdą jest, że wiele kobiet zmaga się ze złym samopoczuciem czy przybieraniem na wadze, zwykle tydzień przed krwawieniem. Za zmiany odpowiedzialne są silne wahania poziomu hormonów.

Ściślej dochodzi do nadprodukcji estrogenów przy niskim poziomie progesteronu. To sprawia z kolei, że w organizmie kobiety dochodzi do pojawienia się różnych objawów, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. Mogą pojawić się nieco przed menstruacją, a także towarzyszyć przez kilka pierwszych dni krwawienia.

Skrót PMS pochodzi od angielskiej nazwy premenstrual syndrome. Lekarze odkryli około 150 różnych objawów, które pojawiają się przed menstruacją. Ponadto każdego miesiąca mogą być zupełnie różne, trudno przewidzieć zatem, jakie dolegliwości doskwierać będą kobiecie przed kolejną miesiączką.

Co ciekawe, zespół napięcia przedmiesiączkowego może mieć podłoże genetyczne – prawdopodobnie u córki pojawią się dolegliwości, które doskwierają lub doskwierały jej matce przed miesiączką. Wpływ na złe samopoczucie może mieć również niezdrowy styl życia, który potęguje nieprzyjemne dolegliwości.

Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Objawy bardzo się od siebie różnią i trudno określić pulę dolegliwości zapowiadających zbliżającą się miesiączkę. Mogą doskwierać zarówno dziewczynkom, u których pojawiło się pierwsze krwawienie, jak i u dorosłych kobiet. Z każdym miesiącem objawy mogą się zmieniać.

Bywają miesiące, w których zespół napięcia miesiączkowego nie występuje, bywają jednak dni, kiedy to objawy mu towarzyszące odbierają kobiecie dobre samopoczucie oraz chęć do pracy.

Do najczęściej występujących objawów zalicza się:

  • tkliwość piersi,
  • bóle w podbrzuszu,
  • mdłości,
  • zaparcia,
  • bóle głowy,
  • pogorszone samopoczucie.
  • znacznie spada odporność organizmu, wskutek czego łatwiej o infekcję,
  • zaostrzeniu ulegają również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, niedoczynność lub nadczynność tarczycy czy alergia.
  • na kilka dni przed miesiączką wzmaga się gromadzenie wody w organizmie – dlatego kobiecie wydaje się, że przybrała na wadze, czuje się ociężała i zmęczona, a dłoniom oraz nogom towarzyszy obrzęk.

Wiele kobiet skarży się również na bóle pleców, zawroty głowy, biegunki oraz problemy ze wzrokiem czy uczucie gorąca. Do tego dołączyć należy objawy emocjonalne, takie jak rozdrażnienie, nadmierna płaczliwość, wahania nastroju, problemy z koncentracją, zmęczenie, smutek oraz skłonność do omdleń.

Jak zaradzić nieprzyjemnym objawom PMS?

Wiele zależy od tego, jaki tryb życia prowadzi kobieta. Jeśli uprawia sport i dba o zbilansowaną dietę, może uchronić się przed niektórymi objawami. Jeśli natomiast jej życiu towarzyszy zmęczenie i nadmierny stres, nieprzyjemne dolegliwości mogą dokuczać ze zdwojoną siłą.

Można uchronić się przed zespołem napięcia miesiączkowego lub zapobiec objawom poprzez stosowanie kilku prostych zasad przed miesiączką.

  • Przede wszystkim należy zmniejszyć ilość spożywanej w diecie soli, która przyczynia się do gromadzenia wody w organizmie.
  • Ponadto warto sięgnąć po zioła – dziurawiec, melisę czy szyszki chmielu, które wykazują właściwości uspokajające.
  • W diecie powinno znaleźć się też miejsce dla produktów moczopędnych, przyspieszających usuwanie wody z organizmu.
  • Kawa oraz napoje z dodatkiem kofeiny również nie sprzyjają dobremu samopoczuciu, podobnie papierosy oraz alkohol. Lepiej sięgnąć po wodę lub naturalne soki bez dodatku cukru.
  • Przed miesiączką warto poświęcić nieco czasu na odpoczynek lub niezbyt forsujący wysiłek fizyczny.

Co zrobić, gdy dolegliwości nie mijają?

Bywa jednak, że pomimo stosowania się do powyższych wskazówek dolegliwości towarzyszące zespołowi napięcia miesiączkowego nie mijają, a wręcz przeciwnie, ulegają nasileniu. W takich chwilach warto skorzystać z pomocy dostępnej w aptekach.

  • Leki o działaniu rozkurczowym załagodzą bóle brzucha, zmniejszą też dyskomfort wywołany bólem głowy czy kręgosłupa.
  • Skuteczne okażą się suplementy zawierające wyciąg z ziół, działają uspokajająco, koją nerwy i pomagają w pozbyciu się złego samopoczucia.

Jeśli dolegliwości są wyjątkowo nieprzyjemne, można udać się z problemem do ginekologa, który zleci wykonanie badań sprawdzających poziom hormonów w organizmie. Nierzadko w takich przypadkach specjalista decyduje się na przepisanie leków antykoncepcyjnych, które łagodzą objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego lub zupełnie je neutralizują.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.