Kategorie produktów

Kategorie produktów

Łupież

Łupież

Łupież

Łupież to przede wszystkim problem natury estetycznej. Pojawienie się białych płatków na włosach wygląda nieciekawie i bez wątpienia wpływa na wygląd i samopoczucie danej osoby. Łupież wymaga odpowiedniej interwencji, dzięki której białe łuski zostaną skutecznie usunięte. 

Czym jest łupież? Jak się z nim rozprawić raz na zawsze?

Łupież – problem estetyczny i zdrowotny

Łupież jest dolegliwością bardzo częsta, dotykającą około 50% ludzi na całym świecie. Główną przyczyną powstawania łupieżu jest sebum wytwarzane przez skórę głowy oraz żyjący na jej powierzchni mikroorganizm Malassezia globosa, który – mimo groźnie brzmiącej nazwy – nie stanowi poważniejszego zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka.

Osoby wrażliwe na ten grzyb najczęściej miewają łupież, który zwykle występuje w postaci białych płatków łuszczącej się skóry głowy. 

Łuszczenie się naskórka to naturalny proces, zazwyczaj jest niezauważalny, jednakże w przypadku podrażnienia organizm reaguje przyspieszonym procesem odnowy naskórka głowy, czego efektem jest przedmiotowy łupież. Złuszczające się komórki sklejają się na skórze głowy w grudki, stając się płatkami łupieżu. 

Jakie są przyczyny powstawania łupieżu?

Istnieją trzy główne czynniki wywołujące łupież:

  • Malassezia globosa – występujący u każdego człowieka mikroorganizm, który u niektórych osób wywołuje reakcje alergiczne, czego efektem jest powstawanie łupieżu;
  • łój znajdujący się na skórze głowy i stanowiący pożywkę dla Malassezia globosa – inaczej rzecz ujmując, grzyb ten pasożytuje na sebum;
  • indywidualna wrażliwość, czyli reakcja skóry głowy na różne czynniki, w dużej mierze wynikająca z indywidualnych cech organizmu. 

Objawy powstawania łupieżu

Najczęstszym i najbardziej widocznym symptomem pojawiania się łupieżu, są białe płatki na włosach i ubraniu. Wyglądają one nieestetycznie i w dużej mierze wpływają na samopoczucie danej osoby. Pozostałe objawy przedmiotowej dolegliwości to sucha, ściągnięta lub swędząca skóra głowy, niekiedy może wystąpić także jej zaczerwienienie. Nadmierne łuszczenie się skóry głowy mogą wywoływać także inne choroby, m.in. łuszczyca – w tym przypadku konieczna jest interwencja lekarska. 

Czym jest łupież tłusty?

Skóra, która ma tendencje do przetłuszczania, stanowi doskonałą pożywkę dla kolonii Pityrosporum ovale, które szybko rosną na sprzyjającym podłożu. Jest to grzyb, który głównie żywi się łojem produkowanym przez gruczoły znajdujące się w obrębie skóry głowy.

Rozwojowi drożdżaków sprzyja tłuszcz, który tworzy dogodne dla ich rozwoju środowisko. Właśnie te warunki sprawiają, że udział populacji Pityrosporum ovale wśród ogólnej kolonii drobnoustrojów wzrasta z 45 do 75%, a im więcej grzybów, tym więcej produkowanych przez nie metabolitów.

Zwiększona liczba odchodów powstających w wyniku rozmnażania grzybów sprawia, że automatycznie pojawia się większe prawdopodobieństwo wystąpienia stanu zapalnego. Głównym symptomem tego stanu jest widoczne zaczerwienienie i uporczywe swędzenie skóry głowy, a w efekcie złuszczanie się naskórka i powstawanie nieestetycznego, tłustego łupieżu.

Łupież tłusty występuje w postaci żółtawych płatków, które początkowo mocno przylegają do skóry głowy, jednakże po pewnym czasie ulegają one oderwaniu i opadają na ubranie. 

Czym jest łupież suchy?

U osób, które nie cierpią na łojotokowe zapalenie skóry, występuje łupież suchy. W przypadku tych osób skóra jest szczególnie wrażliwa na kolonie Pityrosporum ovale, wystarczy nawet niewielka ilość drożdżaka, aby powstał stan zapalny skóry, a w efekcie łupież, który opada na ubranie nawet przy niewielkim potrząśnięciu głową. 

Inną przyczyną powstawania suchego łupieżu są niewłaściwe dobrane kosmetyki, czyli nieodpowiedni szampon do włosów, lakier, pianka, żel, guma do włosów, szampon koloryzujący lub farba oraz płyn do trwałej ondulacji.

Niewłaściwe kosmetyki często stają się przyczyną podrażnienia, kontaktowego zapalenia skóry lub złuszczenia pozapalnego. W sytuacji, gdy po wizycie u fryzjera zauważymy na własnej głowie łupież, niewątpliwy jest fakt, iż stosowane przez niego kosmetyki nie były dostatecznie łagodne.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.