Kategorie produktów

Kategorie produktów

Ostroga kości piętowej

Ostroga kości piętowej

Ostroga kości piętowej

Doskwiera Ci ból w okolicach pięty, który utrudnia normalne poruszanie się? Być możne doszło do rozwoju ostrogi kości piętowej. 

Czym jest ostroga kości piętowej i jak ją leczyć?

Bolesna pięta – być może to zwyrodnienie kości

Osoby, które odczuwają silny ból podczas obciążenia stopy, a na dodatek skarżą się na dyskomfort podczas odpoczynku, mogą mieć do czynienie ze schorzeniem zwanym ostrogą kości piętowej.

To bolesne zwyrodnienie kości pięty, które z czasem może doprowadzić do powstania narośli kostnej utrudniającej poruszanie się. Towarzyszy mu rwący, nieustający ból, stąd też chory często traci zdolność chodzenia.

Początkowo ostroga kości piętowej nie wywołuje żadnych objawów. Z czasem, zwłaszcza podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów i przenoszenia ciężaru na stopy może pojawić się silny ból w okolicy pięty, promieniujący w stronę łydki. Nie należy lekceważyć pierwszych oznak zwyrodnienia.

Przyczyny powstania ostrogi kości piętowej

Za rozwój zwyrodnienia kości pięty odpowiedzialna jest przede wszystkim tryb życia.

  • Schorzenie to dotyka osób, które na co dzień zajmują się dźwiganiem i przenoszeniem ciężkich przedmiotów. Podczas podnoszenia cały ciężar przeniesiony zostaje na nogi oraz stopy. Częste uciskanie stóp oraz pięt do podłoża skutkuje rozwojem stanu zapalnego.
  • Za ostrogę kości piętowej odpowiada również praca stojąca, a także uprawianie sportu, który obciążą stopy (bieganie lub kulturystyka). Za schorzenie to odpowiadają również inne czynniki – na przykład otyłość, wskutek której stopy muszą dźwigać większy ciężar ciała.
  • Dolegliwość ta doskwiera też kobietom z powodu noszenia butów na wysokim obcasie, które obciążają stopę i wyginają ją pod nienaturalnym kątem. Za ostrogę kości piętowej odpowiada wiek – choroba ta dotyczy głównie starszych osób.

Objawy, których nie widać

Początkowo ostroga kości piętowej nie daje żadnych konkretnych objawów. Z czasem pojawia się niezbyt intensywny ból w okolicy pięty. Następnie narasta on, zwłaszcza podczas dźwigania ciężkich przedmiotów lub wykonywania innych czynności w pozycji stojącej. Wreszcie ból nie opuszcza pięty nawet w czasie spoczynku czy trzymania nóg w pozycji leżącej. Dochodzi do zmian zwyrodnieniowych oraz stanu zapalnego, który skutkuje powstaniem bolesnej i uciążliwej narośli.

Schorzenie to nie jest niebezpieczne dla zdrowia, ale wprowadza w życie chorego znaczny dyskomfort – chory ma trudności z poruszaniem się oraz wykonywaniem prostych czynności. Mimo to choroba jest trudna w leczeniu, możliwe jest wyłącznie złagodzenie bolesnych objawów oraz umożliwienie sprawnego poruszania się.

Ostroga kości piętowej – sposoby na ukojenie bólu

  • By skutecznie poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami ostrogi kości piętowej, warto skorzystać z pomocy ortopedy – zwłaszcza, jeśli schorzenie jest zaawansowane i utrudnia poruszanie.
  • Jeśli natomiast w porę zauważone zostaną niepokojące zmiany wokół stopy, warto skorzystać z pomocy w postaci wkładek ortopedycznych do obuwia. Wykonane z miękkiego tworzywa skutecznie odciążają stopę i gwarantują jej miękkie podłoże, dzięki czemu ucisk na kość piętową zostaje złagodzony. Dodatkowo wykazują działanie lecznicze, poprzez masowanie stopy oraz wysyłanie kojących ultradźwięków. Tego typu wkładki powinny zostać indywidualnie dobrane, ze względu na wiek oraz wagę chorego.
  • Przy silniejszych objawach warto zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne, które zmniejszą ból na tyle, by swobodnie się poruszać.
  • Bardzo ważną rolę w leczeniu ostrogi kości piętowej odgrywa rehabilitacja – regularne ćwiczenia rozciągające podeszwę stopy. Można je wykonać, przyciągając do siebie palce stóp lub sytuując ciężar ciała na palcach, odciążając tym samym stopę.
  • Równie skutecznym sposobem na uśmierzenie bólu jest kojący masaż kostką lodu wokół bolącej pięty.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.