Kategorie produktów

Kategorie produktów

Stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa

Nieprawidłowo leczona cukrzyca doprowadza do wielu niebezpiecznych zmian w funkcjonowaniu organizmu. Zalicza się do nich między innymi powikłania w obrębie stóp.

Jak leczyć i pielęgnować stopę cukrzycową?

Czym jest stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa to schorzenie, które dotyka około 10% osób, u których doszło do powikłań w wyniku nieprawidłowo leczonej cukrzycy. To jeden z najczęściej występujących objawów.

Stopą cukrzycową nazywa się zespół zmian zlokalizowanych wokół stopy, które z czasem doprowadzają do niedokrwienia kończyny, co w ostateczności może skończyć się martwicą i amputacją stopy. Zmian w jej obrębie nie należy zatem lekceważyć.

Leczenie jest skuteczne, ale długotrwałe i powinno współgrać z prawidłową diagnostyką cukrzycy typu 2.

Przyczyny powikłań cukrzycy

Znamienne dla cukrzycy jest to, że przez długi czas przebiega bezobjawowo, nie wiążą się z nią szczególne symptomy bólowe, łatwo zatem zlekceważyć pierwsze ostrzeżenia.

W wyniku rozwoju choroby dochodzi do powolnego blokowania małych oraz dużych naczyń krwionośnych, zwłaszcza żył kończyn dolnych. Za ten stan rzeczy odpowiada długotrwała hipoglikemia (wysoki poziom glukozy) oraz rozwijająca się w tętnicach miażdżyca. Tkanki są niedotlenione, to z kolei doprowadza do powolnego upośledzania ich czynności, utraty czucia oraz wreszcie martwicy.

Objawy stopy cukrzycowej

Stopy w wyniku zatrzymania krążenia stają się nieczułe na doznawane bodźce, towarzyszy im mrowienie oraz pieczenie, skóra staje się bledsza, a z czasem mogą pojawić się widoczne zmiany skórne – tworzą się na niej skrzepy, opuchlizna oraz wrzody.

To wynik niedotlenienia tkanek, co może objawiać się rosnącym dyskomfortem. Stopom towarzyszy ciągłe uczucie uciskania. Skóra zaczyna się łuszczyć i brązowieć, z czasem może również pękać.

Niekiedy pojawiają się też skurcze oraz bolesne kłucie w stopie. W ostatnim stadium rozwoju pojawiają się problemy z chodzeniem, skóra staje się silnie owrzodzona, nie sposób uchronić się przed silnym bólem oraz ryzykiem infekcji.

Zwykle leczenie podjęte zostaje zbyt późno, co może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań, a nawet amputacji stopy w wyniku niedokrwienia i niedotlenienia tkanek.

Leczenie stopy cukrzycowej

W przypadku rozpoznania stopy cukrzycowej należy reagować bardzo szybko. Czasem trzeba poddać się hospitalizacji. Konieczna będzie intensywna terapia insuliną, która pozwoli na ustabilizowanie poziom glukozy we krwi i uniknięcie kolejnych powikłań.

Jeśli pojawiły się pierwsze zmiany bardzo ważne jest to, by odciążyć tkanki i nie nadwyrężać stopy. Chory powinien poruszać się za pomocą kul i ograniczać ruch.

W leczeniu stosuje się również specjalne obuwie, które ma na celu odciążenie stopy z unoszonego ciężaru. Czasem lekarze decydują się na założenie gipsu, który również ogranicza poruszanie się i pozwala stopie wygoić się.

Jeśli zmiany są bardzo poważne i doszło do martwicy, lekarze stosują zabiegi, mające na celu usunięcie martwych tkanek. Tylko w ostateczności decydują się na amputację.

Stopa cukrzycowa – działania profilaktyczne i pielęgnacja

Przede wszystkim nie należy lekceważyć cukrzycy. To właśnie zaniedbanie leczenia oraz bagatelizowanie objawów mogą doprowadzić do rozwoju schorzenia. Jeśli pojawiły się pierwsze niepokojące symptomy, należy wykonać odpowiednie badania, a następnie rozpocząć leczenie cukrzycy.

Osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą powinny dbać o stopy – nosić dobrze dopasowane obuwie oraz lekkie i nieuciskające skarpetki.

Na uwagę zasługuje również szczególna higiena stóp. Należy je dokładnie myć, ale zarazem ograniczyć częste kontakty z wodą, a następnie dokładnie osuszyć czystym ręcznikiem.

Leczenie stopy cukrzycowej

Jeśli zmiany pojawiły się już na skórze, konieczna będzie wizyta u lekarza. Nie należy zwlekać z podjęciem leczenia.

  • Chory nie powinien narażać stóp na urazy, stłuczenia oraz otarcia, poniewaz może to doprowadzić do problemów z krążeniem.
  • Chory musi również pamiętać o tym, by nie chodzić boso, w ciasnym obuwiu, a także skarpetkach i rajstopach wykonanych ze sztucznych materiałów.
  • Należy również pamiętać, by odpowiednio dbać o paznokcie stóp – sytuacja, w której doszło do wrastania paznokcia, może skutkować powikłaniami, zakażeniem lub rozwojem bakterii, co utrudnia leczenie stopy cukrzycowej.
  • Chory powinien również sprawdzać, czy na stopach i między palcami nie pojawiły się owrzodzenia lub niewielkie rany, co świadczy o postępujących schorzeniu.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.