Kategorie produktów

Kategorie produktów

Pielęgnacja brodawek sutkowych

Pielęgnacja brodawek sutkowych

Pielęgnacja brodawek sutkowych

Pielęgnacja brodawek sutkowych tyczy się głównie kobiet, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z karmieniem. Okres karmienia piersią może stać się koszmarem dla młodych mam, gdy dochodzi do zapalenia gruczołu sutkowego.

O czym powinna pamiętać każda Młoda Mama, by okres laktacji był czasem bliskości z Maluszkiem, a nie bólu?

Ból przy karmieniu piersią

Kilka lat temu wśród młodych matek pojawił się szał na punkcie karmienia maluszków mlekiem modyfikowanym. Jednakże teraz obserwujemy gwałtowny powrót do klasycznego karmienia piersią. Dla młodych mam najważniejsze jest dobro własnego dziecka. Najzdrowszą formą pożywienia dla małej istoty jest właśnie mleko matki!

WHO zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Karmienie to dla wielu Mam niezwykle cenny rytuał. To przede wszystkim bliskość z dzieckiem. Problemy z karmieniem pojawiają się najczęściej tuż po porodzie – kobieta jest wyczerpana, a jej brodawki sutkowe zostają poranione przez dziecko, które potrzebuje jej piersi do życia. To właśnie ten moment, w którym wiele kobiet nie może pogodzić się z bólem, który narasta, gdy dziecko zostaje przystawiane do piersi.

Rola profilaktyki w pielęgnacji brodawek sutkowych

Najczęściej do zapalenia gruczołu sutkowego dochodzi w czasie laktacji, a więc wtedy, gdy piersi kobiety nadwyrężane są przez ssanie. 

Jeszcze do niedawna uważano, że przed porodem piersi młodej matki powinny być stopniowo przygotowywane na zmiany, które wkrótce nadejdą. Przyszła Mama musiała ze szczególną dbałością podchodzić do swoich piersi już w trzecim semestrze ciąży. Do czynności rutynowych należało codzienne mycie piersi oraz masowanie brodawki sutkowej szorstkim ręcznikiem – najlepiej typu frotte.

Po osuszeniu piersi ręcznikiem wskazane było smarowanie brodawki wazeliną lub specjalnym preparatem do pielęgnacji brodawki sutkowej. Te czynności miały stopniowo przygotować piersi do zmian, a tym samym mogą przyczynić się do wyeliminowania ewentualnego zapalenia gruczołu sutkowego. Niezwykle ważną rolę w profilaktyce odgrywały również masaż i podciąganie krótkich brodawek – te czynności miały sprawić, że brodawki uzyskają wystarczającą długość.

Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, zabiegi te nie są ani potrzebne, ani wskazane.

Warto jednak wspomnieć o bieliźnie, która także nie pozostaje bez znaczenia. Przyszła Mama powinna stawiać przede wszystkim na komfort i wygodę. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się dopasowane biustonosze, które nie ściskają piersi, ale prawidłowo je podtrzymują.

Kosmetyki do pielęgnacji brodawek sutkowych

Idealny kosmetyk do pielęgnacji brodawek sutkowych powinien zadbać o właściwe nawilżenie oraz natłuszczenie tej niezwykle wrażliwej okolicy. Preparat ten powinien regenerować oraz ukoić ból.

Do działań pożądanych należy również zaliczyć ochronę przed dalszym pękaniem brodawek sutkowych. Kosmetyki do pielęgnacji brodawek sutkowych można dostać zarówno w aptece, jak i drogerii.

Produkty te powinny mieć lekką konsystencję oraz szybko się wchłaniać. Najlepiej, by były bezbarwne oraz bezwonne.

Pamiętaj, że najlepszym wyborem są kosmetyki naturalne, pozbawione zbędnych chemicznych „ulepszaczy". Zdrowe brodawki sutkowe, to nie tylko komfort dla Ciebie, ale również spokój dla Twojego Maluszka!

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.