Kategorie produktów

Kategorie produktów

Rozstępy

Rozstępy

Rozstępy

Młode mamy mają wiele obaw związanych z ich wyglądem, jedna z najczęstszych jest zaś związania z dużym ryzykiem pojawienia się rozstępów. Zmieniają one przecież nie tylko wygląd, ale również strukturę skóry, a ślady po nich są nie tylko widoczne, ale i trudne do usunięcia.

Jak skutecznie walczyć z rozstępami w ciąży?

Jak powstają rozstępy?

Same zmiany nie tworzą się natychmiast. Początkowo mamy do czynienia jedynie z cienkimi, różowymi paskami występującymi w otoczeniu zdrowej skóry. Z czasem jednak rozstępy nie tylko się wydłużają, ale również poszerzają, a ich zabarwienie zmienia się na ciemniejsze.

Końcowa faza wiąże się z ich blednięciem i zmniejszaniem się, to jednak właśnie wtedy rozstępy zaczynają przypominać nieregularne linie. Ich pojawienie się często jest rezultatem naturalnego przybierania na wadze podczas ciąży, a także procesu polegającego na mechanicznym rozciąganiu skóry.

Rozstępy i hormony

Wśród czynników przesądzających o tym, czy po okresie ciąży jedną z pamiątek będą rozstępy, na szczególną uwagę zasługuje kobiecy układ hormonalny. To właśnie zmiany hormonalne prowadzą do dysfunkcji fibroblastów, a więc te komórki, które są odpowiedzialne zarówno za produkcję elastyny, jak i włókien kolagenowych.

Następstwem wspomnianych problemów jest obniżenie się nie tylko wytrzymałości, ale i elastyczności skóry, gdy bowiem włókna stają się kruche, dochodzi do ich zrywania się, a tym samym na skórze pojawiają się wrzecionowate pasma o niewielkiej estetyce.

Rozstępy mogą być również jedną z konsekwencji dużego wahania wagi. Jeśli w krótkim okresie zyskamy kilogramy, musimy liczyć się z ryzykiem wystąpienia mikropęknięć skóry, w przypadku których należy mieć świadomość tego, że nie znikną same, nawet jeśli skok wagi będzie jedynie chwilowy.

Już choćby dlatego o rozwiązaniach zapobiegających rozstępom należy myśleć nie tylko w czasie ciąży, ale i wówczas, gdy mamy problemy z utrzymaniem wagi z innych powodów. 

Jak sobie radzić z rozstępami?

Z rozstępami mamy do czynienia przeważnie wówczas, gdy przyszła mama znajduje się w szóstym i siódmym miesiącu ciąży.

Nie można jednak zapominać o tym, że już w pierwszym trymestrze ciąży skóra zaczyna się zmieniać. Powstawanie rozstępów wcale nie odbywa się zresztą w sposób niemożliwy do wychwycenia. Na ogół towarzyszy mu zarówno lekki świąd, jak i pieczenie.

Jeśli zatem chcemy zapobiec rozstępom, duże znaczenie powinna mieć dla nas profilaktyka.

  • Szczególnie wartościowa potrafi być dieta bogata w witaminy: A, B5, PP oraz E, warto też pomyśleć o dostarczaniu organizmowi krzemu i cynku.
  • Pomocne okazują się też regularne ćwiczenia.
  • W pierwszych miesiącach ciąży dobrym pomysłem są kremy zapobiegające powstawaniu rozstępów, które mają za zadanie natłuszczenie i odżywienie skóry oraz kojące wpływanie na skórę, która jest napięta i swędzi.
  • Nie wolno też zapominać o regularnym złuszczaniu skóry.

Aktywność fizyczna i jej wpływ na rozstępy

Gdy mówimy o ćwiczeniach fizycznych, musimy mieć na uwadze to, że w czasie ciąży liczy się nie tylko ich regularność, ale również pewien umiar. Ćwiczenia nie tylko wzmacniają mięśnie, ale również pomagają w redukowaniu tkanki tłuszczowej.

Nie bez znaczenia jest zaś i to, że poprawiają zarówno kondycję, jak i wydolność tlenową organizmu, co może być niemożliwe do przecenienia w dniu porodu. Nie można zapominać również o tym, że zyski z ćwiczeń odczuwa także skóra, ta bowiem staje się nie tylko lepiej ukrwiona, ale również bardziej napięta.

Jeśli zatem weźmiemy pod uwagę skalę korzyści, nie będziemy mogli nie zgodzić się z tym, że każda aktywność fizyczna może być pomocna zarówno w walce z rozstępami, jak i z cellulitem.

Nie można jednak zapominać o tym, że ciąża to szczególny czas, nie warto więc rozpoczynać treningu bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.