Kategorie produktów

Kategorie produktów

Zaburzenia krzepnięcia krwi

  • Felogel (Feloran) 1%
    Felogel (Feloran) 1%

    5.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 8

    Felogel (Feloran) 1% to produkt leczniczy w postaci żelu wskazany do stosowania miejscowego...

    Sprawdź
  • Encopirin Cardio 81
    Encopirin Cardio 81

    4.88 Bardzo dobry

    ilość opinii: 8

    Encopirin Cardio 81 to produkt leczniczy w postaci tabletek dojelitowych. Kwas...

    Sprawdź
  • Aspifox
    Aspifox

    4.73 Bardzo dobry

    ilość opinii: 11

    Aspifox to lek, który jest dostępny w postaci tabletek dojelitowych. Lek ten jest...

    Sprawdź
  • Bestpirin
    Bestpirin

    4.71 Bardzo dobry

    ilość opinii: 7

    Tabletki Bestpirin to lek antyagregacyjny - zapobiega zlepianiu się płytek krwi,...

    Sprawdź
  • Hirudoid
    Hirudoid

    4.67 Bardzo dobry

    ilość opinii: 6

    Maść Hirudoid to lprodukt leczniczy zalecany do stosowania miejscowego w przypadku...

    Sprawdź
  • Polocard
    Polocard

    4.64 Bardzo dobry

    ilość opinii: 14

    Polocard jest lekiem wykorzystywanym w profilaktyce chorób układu krążenia oraz...

    Sprawdź
  • Acard
    Acard

    4.6 Bardzo dobry

    ilość opinii: 10

    Acard to lek dostępny bez recepty, który działa przeciwzakrzepowo, hamując łączenie...

    Sprawdź
  • Aspirin Cardio
    Aspirin Cardio

    4.5 Bardzo dobry

    ilość opinii: 6

    Aspirin Cardio to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek powlekanych do stosowania w celu...

    Sprawdź
  • Aspimag
    Aspimag

    4.4 Bardzo dobry

    ilość opinii: 10

    Tabletki Aspimag to lek wskazany do stosowania w chorobach układu krążenia, w...

    Sprawdź
  • Encopirin Cardio 81 tabletki
    Encopirin Cardio 81 tabletki

    4.29 Bardzo dobry

    ilość opinii: 17

    Encopirin Cardio 81 to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek powlekanych dojelitowych....

    Sprawdź
  • Cedrus olej z orzechów cedrowych
    Cedrus olej z orzechów cedrowych

    4.25 Bardzo dobry

    ilość opinii: 12

    Cedrus to suplement diety w postaci oleju z orzechów cedrowych (Pinus sibirica). Suplement...

    Sprawdź
  • Zaax
    Zaax

    3.91 Bardzo dobry

    ilość opinii: 33

    Zaax to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego dostępny w postaci...

    Sprawdź
  • Lioton 1000
    Lioton 1000

    1.1 Bardzo dobry

    ilość opinii: 14

    Lotion 1000 to produkt leczniczy w postaci żelu o miejscowym działaniu przeciwzapalnym,...

    Sprawdź

Zaburzenia krzepnięcia krwi

Zaburzenia krzepnięcia krwi

Za zaburzenia krzepnięcia krwi uznaje się grupę schorzeń, w przypadku których dochodzi do nieprawidłowego krzepnięcia, co okazuje się niezwykle niebezpieczne w przypadku samoistnego krwotoku.

Poznaj przyczyny i rodzaje zaburzeń krzepnięcia krwi. Dowiedz się, czy zaburzenia krzepnięcia są powodem do niepokoju w jakich sytuacjach wymagają konsultacji lekarskiej.

Czym są zaburzenia krzepnięcia krwi

Krzepnięcie krwi jest naturalnym procesem, który zapobiega utracie krwi w wyniku krwotoku. To także jeden z mechanizmów obronnych organizmu. Do takich sytuacji dochodzi nie tylko w wyniku uszkodzeń mechanicznych czy operacji, ale także w codziennych sytuacjach. Krew może pojawić się podczas mycia zębów czy miesiączki lub wskutek drobnego skaleczenia.

Sytuacja niebezpieczna to taka, w której krew nie krzepnie lub dochodzi do znacznej utraty krwi, na przykład z powodu obfitej miesiączki.

W przypadku zaburzeń krzepnięcia krwi nie dochodzi do powstania skrzepu, mającego na celu zatamowania krwawienia z naczyń krwionośnych. Za jego powstanie odpowiedzialne są trombocyty, czyli płytki krwi.

Rodzaje zaburzeń krzepnięcia krwi

Za zaburzenia krzepnięcia krwi uznaje się skazy krwotoczne, schorzenia utrudniające krzepnięcie w wyniku krwawienia, oraz choroby związane z nadkrzepliwością.

  • Skaza krwotoczna. Skazy krwotoczne to zaburzenia, w których proces krzepnięcia nie przebiega prawidłowo. Krwawienie nie ustępuje mimo jego zatamowania, na przykład w wyniku skaleczenia, operacji chirurgicznej czy zabiegu stomatologicznego.

Organizm ze skazą krwotoczną przejawia również tendencję to tworzenia siniaków i wybroczyn po lekkim stłuczeniu lub bez określonego powodu. Charakterystyczne jest również samoistne krwawienie z błon śluzowych, narządów oraz układów ciała. Do tego typu krwawień może dojść w układzie pokarmowym lub moczowym, z nosa, stawów oraz skóry.

Wyróżnia się skazy naczyniowe, osoczowe, płytkowe oraz mieszane, wynikające najczęściej z niedoboru płytek trombocytów oraz witaminy K.

Do skaz naczyniowych, wynikających z nieprawidłowej budowy naczyń krwionośnych, zalicza się następujące choroby genetyczne: zespół Marfana, chorobę Rendu-Oslera-Webera oraz zespół Ehlersa-Danlosa. Krwawienie z naczyń krwotocznych możliwe jest również w wyniku niedoboru witaminy C, a także w leczeniu metodą radioterapii.

  • Skazy osoczowe wynikają z braku określonych czynników krzepnięcia krwi. Tego typu skazą jest właśnie hemofilia, zarówno wrodzona, jak i nabyta. Innym schorzeniem o charakterze skazy osoczowej jest choroba von Willebranda.
  • Skazy płytkowe, za które odpowiedzialny jest niski poziom trombocytów odpowiedzialnych za krzepnięcie i tworzenie skrzepów. To najczęściej występująca skaza krwotoczna i zarazem najmniej inwazyjna. Przyczyną mogą być zaburzenia krzepnięcia wynikające z niedoboru kwasu foliowego, nieprawidłowej budowy płytek krwi lub zespołów chorobowych: zespołu Bernarda-Souliera, zespołu Fanconiego oraz zespołu Glanzmana.

Skazy krwotoczne, zwłaszcza wrodzone, bywają bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Nawet niewielkie skaleczenie czy stłuczenie może spowodować niekontrolowane krwawienie i trudność z zatamowaniem wypływającej krwi. W przypadku skazy nabytej obserwacja lekarska również jest konieczna.

Samoistne krwawienia mogą pojawiać się bez wyraźnej przyczyny, podczas wykonywania codziennych czynności lub w wyniku drobnego urazu. Jeśli krew cieknie z nosa zbyt często, na ciele bez wyraźnej przyczyny pojawiły się siniaki, a miesiączki są bardzo obfite, należy skorzystać z pomocy specjalisty i potwierdzić lub odrzucić ryzyko zaistnienia skazy krwotocznej.

Zaburzenia związane z nadkrzepliwością krwi

Za zaburzenia krzepnięcia krwi uznaje się również schorzenia wynikające z nadkrzepliwości, czyli nadmierną skłonnością do tworzenia zakrzepów krwi w żyłach oraz tętnicach. Inaczej nazywane trombofilią. Przyczyną tego stanu rzeczy są zaburzenia w obrębie czynników krzepnięcia oraz wszelkie choroby wynikające z nieprawidłowej pracy układu sercowo-naczyniowego, a zatem nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu czy zmiany miażdżycowe.

Do zaburzeń krzepliwości krwi wynikające z nadkrzepliwości doprowadzają również inne schorzenia, między innymi niedoczynność tarczycy czy zakrzepica żylna, będąca skutkiem przyjmowania leków antykoncepcyjnych.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.