Kategorie produktów

Kategorie produktów

Płodność

  • Proxeed Plus proszek

    5.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 2

    Proxeed Plus to suplement diety dostępny w postaci proszku w saszetkach do sporządzania roztworu...

    Sprawdź
  • NovuVita Femina
    NovuVita Femina

    5.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 6

    Suplement diety NovuVita Femina to preparat dedykowany kobietom pragnącym wesprzeć funkcje...

    Sprawdź
  • Argisteron

    5.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 4

    Argisteron to suplement diety w postaci tabletek dedykowany mężczyznom. Produkt...

    Sprawdź
  • NovuVita Vir
    NovuVita Vir

    4.8 Bardzo dobry

    ilość opinii: 5

    NovuVita Vir to suplement diety dedykowany dla mężczyzn, którzy rozpoczęli bądź zamierzają...

    Sprawdź
  • FertilMan

    4.8 Bardzo dobry

    ilość opinii: 5

    FertilMan to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Preparat wskazany jest dla mężczyzn,...

    Sprawdź
  • TENfertil ON kapsułki
    TENfertil ON kapsułki

    4.48 Bardzo dobry

    ilość opinii: 29

    Suplement diety TENfertil ON kapsułki jest doustnym preparatem przeznaczonym dla mężczyzn w wieku...

    Sprawdź
  • Navitin

    4.18 Bardzo dobry

    ilość opinii: 11

    Navitin to preparat dostępny w postaci tabletek. Preparat przeznaczony jest dla...

    Sprawdź
  • Profertil kapsułki

    4.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 1

    Profertil kapsułki to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia dietetycznego polecany do...

    Sprawdź
  • PROfertil Female

    4.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 1

    PROfertil Female jest środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia medycznego,...

    Sprawdź
  • Permen Repro

    4.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 1

    Permen Repro jest suplementem diety zawierającym kompleks składników wspomagających...

    Sprawdź
  • Promen kapsułki
    Promen kapsułki

    4.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 4

    Suplement diety Promen to zestaw  aktywnych substancji, przygotowany specjalnie dla...

    Sprawdź
  • FertilMan Plus

    3.78 Bardzo dobry

    ilość opinii: 9

    FertilMan Plus to suplement diety dostępny w postaci tabletek. Preparat dedykowany jest dla...

    Sprawdź

Płodność

Płodność

Przez większą część życia jesteśmy zdolni do zapłodnienia. Niestety, z wiekiem nasza płodność ulega znacznemu pogorszeniu,doprowadzając do problemów z zajściem w ciąże, a nawet do niepłodności. Wpływ ma na to wiele różnorodnych czynników.

Jak prawidłowo postępować w przypadku problemów z płodnością ?

Zdolność do poczęcia

Człowiek otrzymuje zdolność do rozmnażania wraz z uzyskaniem pełnej biologicznej dojrzałości. W przypadku mężczyzn proces ten rozpoczyna się wraz z produkcją plemników zdolnych do zapłodnienia. U kobiet jest to moment, w którym pojawia się komórka jajowa.

Pokwitanie u obu płci przebiega między 12. a 16. rokiem życia. Następuje wówczas gotowość do współżycia oraz rozrodu. Jest to związane z produkcją większej ilości hormonów – u mężczyzn testosteronu, a w przypadku kobiet estrogenów oraz progesteronu. Substancje te regulują cykl miesiączkowy i odpowiadają za samopoczucie kobiety, rozwijanie cech płciowych oraz zdolność do noszenia potomstwa. Zahamowanie produkcji hormonów przyczynia się między innymi do problemów z płodnością.

W przypadku zdrowych mężczyzn proces spermatogenezy przebiega prawidłowo. Plemniki wytwarzane w nasieniowodach są ruchliwe i zdolne do przedostania się wraz z nasieniem przez kanały drożne kobiety w kierunku komórki jajowej. U płodnych kobiet dochodzi z kolei do jajeczkowania (inaczej owulacji), czyli uwolnienia komórki jajowej. Z chwilą zapłodnienia zagnieżdża się ona w macicy, by następnie przeobrazić się w zarodek.

Płodność zależy od żywotności komórki oraz plemników, a także produkcji śluzu płodnego przez kobietę – dzięki niemu plemniki mogą przetrwać kilka dni w kanałach rodnych do chwili uwolnienia komórki jajowej.

Płodność a wiek

Z wiekiem zdolność do rozrodu wyraźnie maleje, co związane jest z produkcją hormonów. Jest to szczególnie wyraźne w przypadku kobiet. Wraz z przekwitaniem, czyli nadejściem menopauzy traci ona zdolność do rozrodu oraz wydawania na świat potomstwa. Z reguły dzieje się tak po 50. roku życia, ale rozpoczęcie klimakterium uwarunkowane jest genetycznie i może pojawić się wcześniej lub później.

Problemy z zajściem w ciąże miewają kobiety w wieku 30-35 lat. Z tą chwilą organizm kobiety produkuje znacznie mniej hormonów odpowiedzialnych za płodność. Można powiedzieć, że przez większość czasu kobieta jest niepłodna – zdolność do zapłodnienia pojawia się wyłącznie w ciągu 12-24 godzin od uwolnienia komórki jajowej w czasie dni płodnych.

W przeciwieństwie do kobiety mężczyzna przez jest płodny prawie przez całe swoje dorosłe życie. Poziom testosteronu u mężczyzn maleje stopniowo. Adekwatnie również przechodzi proces przekwitania, nazywany w tym przypadku andropauzą.

Czynniki mające wpływ na płodność

Jeśli mimo starań ze strony obojga partnerów kobieta ma problemy z zajściem w ciążę, może to oznaczać niepłodność jednego z nich.

Wiele czynników wpływa na zdolność do rozrodu, niektóre mają podłoże chorobowe, za inne odpowiedzialni jesteśmy my sami – niezdrowy tryb życia, brak dbałości o zdrowie oraz nałogi w znacznym stopniu oddziałują na organizm, pozbawiając nas płodności.

Z czynników chorobowych wymienić należy przede wszystkim:

  • niedoczynność tarczycy,
  • otyłość,
  • uzależnienie od nikotyny lub alkoholu,
  • w przypadku kobiet niepłodność mogą dodatkowo wywoływać choroby jajników oraz jajowodów (w tym endometrioza), a także choroby macicy (mięśniaki macicy czy zespół Ashermana), a także szyjki macicy,
  • u mężczyzn również może dojść do rozwoju chorób związanych z układem rozrodczym – głównie choroby jąder, stanu zapalnego gruczołu krokowego, ale także zaburzenia erekcji,
  • mężczyźni częściej zmagają się również ze skutkami nałogów, zwłaszcza nadmiernego picia alkoholu, który niekorzystnie wpływa na jakość nasienia.

Medycyna w leczeniu niepłodności

Lekarze wyróżniają dwa rodzaje niepłodności: niezdolność do zapłodnienia oraz niemożność donoszenia ciąży. U mężczyzn przyczyny są raczej jasne, w związku z czym leczenie okazuje się skuteczniejsze. Nieco inaczej diagnoza bezpłodności wygląda w przypadku kobiety, przyczyny nie zawsze są jednoznaczne.

Problemy z płodnością mogą dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Para, która przez rok uprawiała seks bez zabezpieczenia i u której nie doszło do zapłodnienia, powinna udać się do specjalisty, by wykonać badania potrzebne do określenia niepłodności. 

Leczenie zależy od przyczyny, jaka odpowiada za zaburzenia płodności.

  • W wielu przypadkach lekarze decydują się na medyczne pobudzenie owulacji lub spermatogenezy.
  • Jeśli okazało się, że u któregoś z partnerów kanały rodne są niedrożne, wykonuje się zabieg chirurgiczny.
  • Popularną metodą jest również sztuczne zapłodnienie, szerzej znane jako metoda in-vitro. Polega na wstrzyknięciu plemników do komórki jajowej znajdującej się poza organizmem kobiety, a następnie ponownym wprowadzeniu komórki do macicy. Metodą tą leczy się około 10% procent przypadków niepłodności, bez względu na ich przyczyny.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.