Kategorie produktów

Kategorie produktów

Zgrubiały naskórek stóp

  • Acerin - Płyn Na Odciski

    4.82 Bardzo dobry

    ilość opinii: 11

    Acerin to produkt leczniczy dostępny w postaci płynu na odciski. Lek jest wskazany do stosowania...

    Sprawdź
  • ABE płyn na odciski
    ABE płyn na odciski

    4.71 Bardzo dobry

    ilość opinii: 7

    ABE to produkt leczniczy dostępny w postaci płynu na skórę. Wskazaniem do stosowania...

    Sprawdź
  • Dernilan

    4.23 Bardzo dobry

    ilość opinii: 13

    Dernilan to produkt leczniczy dostępny w postaci maści. Jest to produkt złożony ze względu na to,...

    Sprawdź

Zgrubiały naskórek stóp

Zgrubiały naskórek stóp

Rogowacenie naskórka to częsta przypadłość, która dotyczy osób o źle dobranym obuwiu lub niedbających o skórę stóp z taką samą troską, jak o resztę ciała. Zrogowaciała skóra staje się twarda i szorstka, a ponadto wygląda nieestetycznie.

Jak pozbyć się zrogowaciałej skóry na stopach?

Wrażliwa skóra stóp

Dlaczego skóra stóp rogowacieje, tworząc nieestetyczną, grubą warstwę naskórka? Dzieje się tak, ponieważ skóra stóp nie posiada gruczołów łojowych, stopy posiadają zatem naturalnej ochrony przed otarciami. Staje się więc nieco grubsza i szorstka.

Zaniedbana skóra stóp zaczyna z czasem pękać, co skutkuje nieprzyjemnymi otarciami, a nawet bólem. Problem ten dotyczy osób, które noszą ciasne obuwie wykonane ze sztucznych materiałów. Do rogowacenia naskórka doprowadza noszenie syntetycznych skarpetek, a także brak odpowiedniej pielęgnacji.

Skoro dbamy o skórę całego ciała, stosujemy kremy i balsamy, to dlaczego zaniedbujemy stopy? One również potrzebują uwagi, pielęgnacji i nawilżenia.

Problem zrogowaciałego naskórka

Rogowacenie naskórka dotyka przede wszystkim pięt oraz śródstopia. Na stan skóry stóp ma nie tylko brak odpowiedniej pielęgnacji, ale również wiek oraz ciężar ciała – z czasem skóra staje się grubsza, a nadwaga powoduje, że nacisk na stopę jest większy. Skóra próbuje wówczas broni się przed otarciami i rogowacieje.

Problem ten dotyczy również osób, które wykonują stojącą pracę i których stopy narażone są na ciągły nacisk, otarcia oraz podrażnienia. To z kolei doprowadza do powstania zgrubień, odcisków, rozcięć oraz pęknięć w skórze, co wygląda niezdrowo i nieestetyczne. Zamiast więc rezygnować z luźnego obuwia i chować stopy w skarpetkach, warto wreszcie o nie zadbać i przywrócić skórze delikatność oraz miękkość.

Pozbądź się zrogowaciałego naskórka

Jeśli skóra stóp stała się zrogowaciała, należy skupić się na odpowiedniej pielęgnacji stóp.

  • Przede wszystkim przyda im się długa, ciepła, odżywcza kąpiel.
  • Do moczenia stóp można użyć specjalnej soli do kąpieli, która zmiękczy skórę i pozwoli na wykonanie dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.
  • Równie skuteczne okażą się olejki eteryczne czy napary ziołowe – skóra stóp zazna nieco ukojenia, stanie się delikatniejsza, a wszelkie otarcia i zgrubienia zmiękną.
  • By pozbyć się twardego naskórka, warto sięgnąć po pumeks lub tarkę do stóp. Należy jednak uważać, by nie podrażnić nimi zdrowej skóry. Pumeksu używa się wyłącznie w zrogowaciałym miejscu, delikatnie masując i szorując naskórek. Zabieg ten należy wykonywać po około 15-minutowym moczeniu stóp, najlepiej po wieczornej kąpieli.
  • Po dokładnym umyciu oraz wyszorowaniu stóp należy przejść do kolejnego etapu – nawilżania. Na rynku można znaleźć wiele kremów lub balsamów do stóp, które nawilżą i dodatkowo chronić będą skórę przed ponownym rogowaceniem. W składzie takich środków do pielęgnacji znajduje się witamina A oraz E, a także salicyl i mocznik, które sprawiają, że skóra ulega szybszej regeneracji, staje się miękka i delikatna.
  • Na posmarowane kremem stopy należy nałożyć bawełniane skarpetki, przez które skóra będzie mogła swobodnie oddychać.

Zrogowaciałe stopy a obuwie

Ostatnim etapem i zarazem zabiegiem mającym uchronić stopy przed ponownym zrogowaceniem naskórka jest zmiana obuwia na takie, które sprzyja zdrowiu stóp. Należy pozostawić stopom nieco przestrzeni i nie przegrzewać ich – grube skarpety oraz masywne buty tylko im zaszkodzą.

Kobiety powinny również zrezygnować z częstego zakładania butów na obcasie, ponieważ z czasem doprowadza to do pojawienia się podrażnień, nagniotków i odcisków. Co tydzień stopom przyda się odżywcza, relaksująca kąpiel oraz zabieg wklepywania kremu nawilżającego.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.