Kategorie produktów

Kategorie produktów

Kamienie żółciowe

 • Cholestil Max
  Cholestil Max

  4.75 Bardzo dobry

  ilość opinii: 4

  Cholestil Max to produkt leczniczy w postaci tabletek do stosowania u osób dorosłych...

  Sprawdź
 • Sal Vichy factitium tabletki musujące
  Sal Vichy factitium tabletki musujące

  4.57 Bardzo dobry

  ilość opinii: 7

  Sal Vichy factitium to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek musujących. Produkt stosuje...

  Sprawdź
 • Sal Carolinum factitium
  Sal Carolinum factitium

  4.4 Bardzo dobry

  ilość opinii: 5

  Sal Carolinum factitium to produkt leczniczy wydawany bez recepty w postaci...

  Sprawdź
 • Esseliv Forte
  Esseliv Forte

  4.05 Bardzo dobry

  ilość opinii: 21

  Esseliv Forte to produkt leczniczy w postaci kapsułek twardych do stosowania w celu wspomagania...

  Sprawdź
 • ROWAchol krople doustne
  ROWAchol krople doustne

  3.0 Bardzo dobry

  ilość opinii: 1

  ROWAchol krople doustne to produkt leczniczy wskazany do stosowania w leczeniu ładognych...

  Sprawdź

Kamienie żółciowe

Kamienie żółciowe

Pierwsze objawy wskazujące na to, że możemy mieć kamienie w woreczku żółciowym to przede wszystkim silny ból wątroby, nudności oraz coraz dokuczliwszy problem wzdęć. Jeśli dolegliwości nie pojawiają się zbyt często, a do tego ich siła nie jest duża, dobrym rozwiązaniem jest przyjmowanie środków o działaniu przeciwzapalnym i rozkurczającym.

Gdy jednak bóle związanie z kamieniami w woreczku żółciowym nie tylko często nawracają, ale również utrzymują się dość długo, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Co warto wiedzieć o kamieniach żółciowych?

Jak powstają kamienie żółciowe?

Pęcherzyk żółciowy znany też jako woreczek jest odpowiedzialny za magazynowanie żółci niezbędnej w procesie trawienia tłuszczów. W czasie trwania procesów trawiennych żółć jest transportowana z woreczka do dwunastnicy, poprzez tak zwane drogi żółciowe.

W czasie odbywanej przez nią wędrówki może dochodzić do wytrącania się zarówno kryształków soli żółciowych, jak i cholesterolu zbijającego się w grudki. To właśnie one nazywane są kamieniami żółciowymi. Ich wielkość najczęściej odpowiada wielkości ziarenka piasku, możemy jednak spotkać się także z grudkami wielkości orzecha. 

Jak rozpoznać kamicę woreczka żółciowego?

Bardzo często kamienie podrażniają błonę śluzową, która otacza woreczek, a to zaburza jego pracę. Stąd właśnie pojawia się uczucie ciężaru, pełności oraz gniecenia charakterystycznego dla prawego podżebrza.

Dolegliwości tego rodzaju nasilają się na skutek błędów dietetycznych i często pojawiają się natychmiast po zjedzeniu czegoś tłustego lub ciężkostrawnego. Oczywiście, kamienie wcale nie muszą dawać o sobie znać, bywa i tak, że wykrywa się je dopiero podczas badania USG jamy brzusznej. 

Z najpoważniejszymi problemami mamy do czynienia, gdy obecność kamienia spowoduje zablokowanie odpływu żółci z woreczka do dróg żółciowych. To właśnie wtedy powstaje ostre zapalenie pęcherzyka. Pojawiają się silne bóle lokalizowane z prawej strony podbrzusza i przemieszczające się w stronę pleców lub prawej łopatki. Kolka jest często połączona z nudnościami, wzdęciami, a nawet wymiotami, a gdy stan zapalny się nasila, pojawia się też gorączka.

Zablokowanie się woreczka powoduje gromadzenie się w nim coraz większej ilość tak zwanego tkankowego płynu zapalnego. W rezultacie pęcherzyk nie tylko powiększa się, ale również twardnieje. Barwniki żółciowe systematycznie wchłaniają się do krwi, co sprawia, że w pewnym momencie w woreczku mamy do czynienia jedynie z wodnistym płynem. Właśnie ten stan definiowany jest jako wodniak pęcherzyka żółciowego.

Jeśli dojdzie do zakażenia zawartości pęcherzyka, jego następstwem jest tworzenie się ropniaka.

Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?

Jeśli dolegliwości wywołane problemami z pęcherzykiem żółciowym pojawiają się jedynie sporadycznie, a do tego nie są silne, najlepszym rozwiązaniem są środki o działaniu rozkurczającym, żółciopędnym i przeciwzapalnym. Dobrym pomysłem może być zaopatrzenie się w preparaty ziołowe charakteryzujące się podobnym działaniem, dostępne w aptekach bez recepty.

Sytuacja komplikuje się, gdy bóle mają charakter nawracający, a pacjent dość długo zmaga się z gnieceniem w okolicach wątroby. W takim przypadku konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

O szybkiej wizycie należy też pomyśleć, jeśli zaobserwujemy u siebie objawy charakterystyczne dla żółtaczki, która informuje nas o poważnych zaburzeniach wątroby. Najniebezpieczniejsza jest sytuacja, w której napad trwa ponad trzy godziny,  wówczas konieczne jest wezwanie pogotowia.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.