Kategorie produktów

Kategorie produktów

Artretyzm

  • Power Health Glukozamina Żel
    Power Health Glukozamina Żel

    4.43 Bardzo dobry

    ilość opinii: 7

    Power Health Glukozamina Żel przeznaczony jest do masażu i pielęgnacji stawów. Produkt...

    Sprawdź
  • Succus Bardanae
    Succus Bardanae

    4.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 3

    Płyn Succus Bardanae (sok ze świeżego korzenia łopianu) to tradycyjny lek roślinny. Produkt...

    Sprawdź
  • Sól Iwonicka
    Sól Iwonicka

    3.6 Bardzo dobry

    ilość opinii: 5

    Stosowanie Soli Jodobromowej Iwonickiej jest polecane w przypadku występowania chorób...

    Sprawdź
  • Bioastin
    Bioastin

    3.25 Bardzo dobry

    ilość opinii: 4

    Bioastin to suplement diety w postaci kapsułek, którego stosowanie powoduje wzrost siły i...

    Sprawdź

Artretyzm

Artretyzm

Artretyzm, znany również jako dna lub skaza moczanowa, to choroba związana przede wszystkim z uciążliwym bólem. Jakie są inne objawy artretyzmu? Jak go rozpoznać i jak prawidłowo leczyć tą przypadłość?

Artretyzm – przyczyny choroby i diagnostyka

Przyczyną artretyzmu jest nadmierna produkcja kwasu moczowego przez organizm, a w dalszej kolejności również brak możliwości jego wydalania. Jest to zatem zaburzenie metaboliczne. Nagromadzony kwas moczanowy zmienia się w moczan sodu, a jego kryształki osiadają nie tylko w stawach, ale również w organach wewnętrznych.

Dna mocznanwa jest możliwa do zdiagnozowania dzięki badaniu surowicy krwi pod kątem stężenia kwasu moczowego. Jeśli jego poziom jest zbyt wysoki, zjawisko to nosi nazwę hiperurykemii i świadczy właśnie o tego rodzaju chorobie, choć nie mówimy o niej w każdym przypadku.

W zdecydowanej większości przypadków zachorowanie na artretyzm jest kojarzone z predyspozycjami genetycznymi, choć z chorobą tą powinny liczyć się również osoby, które nie są w żaden sposób genetycznie obciążone. W tym przypadku winowajcą może być niezdrowy tryb życia oraz inne schorzenia postrzegane jako jego konsekwencja.

Panuje przekonanie, że artretyzm jest chorobą nieuleczalną, choć warto pamiętać o tym, że istnieją sposoby łagodzenia związanych z nią dolegliwości.

  • Gdy artretyzm ma podłoże genetyczne, nie możemy mówić jak dotąd o skutecznym sposobie pozwalającym na uchronienie się przed tego rodzaju chorobą.
  • Jeśli jednak naszym problemem jest dna moczanowa wtórna, należy liczyć się z tym, że jej rozwój może mieć związek z innymi, często bardzo poważnymi chorobami, choć źródłem problemów ze zdrowiem bywa także zła dieta i brak aktywności fizycznej. To właśnie powiązanie artretyzmu z tymi czynnikami sprawiło, że niegdyś nazywano go często „chorobą królów” oraz „chorobą bogaczy”. 

Dziś wiemy, że to nie bogactwo, ale niezdrowy tryb życia jest największym problemem chorych. Statystycznie choroba częściej dotyka mężczyzn niż kobiet, a jej pierwsze objawy dają o sobie znać około pięćdziesiątego roku życia pacjenta.

Artretyzm – objawy

Początkowo choroba może mieć przebieg bezobjawowy i stan taki potrafi utrzymywać się nawet przez kilka lat. Pierwszy atak choroby jest nagły i zazwyczaj wyjątkowo bolesny. Zaatakowany staw jest opuchnięty, skóra staje się czerwona i obrzmiała, a pacjent reaguje bólem na każdy dotyk. Atak potrafi trwać od kilku do nawet kilkunastu dni, w czasie których w obrębie stawu narasta silny stan zapalny, który potrafi czasowo ustępować, aby zaraz zacząć rozwijać się ze wzmożoną siłą. 

Nazwy objawów artretyzmu są powiązane z atakowanymi chorobowo stawami.

  • Z podagrą mamy więc do czynienia w przypadku palucha stopy, gonagrą,
  • gdy zaatakowany jest staw kolanowy a z rachidagrą, gdy zaatakowane zostają stawy kręgosłupa. Często atakowane są też stawy w obrębie dłoni, a nawet staw biodrowy oraz łokciowy.

Warto podkreślić, że choć ataki artretyzmu są dość powszechne, nie mamy z nimi do czynienia w odniesieniu do każdej osoby zmagającej się z tym schorzeniem. To samo schorzenie jest w stanie wywoływać zróżnicowane symptomy u poszczególnych chorych.

Niektóre osoby cierpiące na dnę moczanową zmagają się więc z chronicznymi bólami o zróżnicowanym natężeniu, bóle te nie są jednak tak silne, jak ma to miejsce w przypadku ataku. W tym przypadku zaatakowane stawy są czerwone i opuchnięte, pojawiają się przy tym dolegliwości występujące podczas poruszania się. Taką samą formę przyjmuje przewlekła postać dny moczanowej, gdy choroba wchodzi w zaawansowane stadium. 

Osoby, które zmagają się z artretyzmem w postaci ataków, zwracają uwagę na różną długość ich trwania, zmienia się przy tym również częstotliwość ich występowania. Niekiedy ataki powtarzają się rzadko, choroba potrafi przy tym zanikać nie tylko na kilkanaście miesięcy, ale nawet na kilka lat. Taka forma choroby niesie jednak za sobą poważne konsekwencje, nie wszyscy chorzy reagują bowiem odpowiednio na jej objawy, unikając zgłaszania się do lekarza.

Uśpiona dna moczanowa wcale nie przestaje się jednak rozwijać, a zlekceważenie ataków prowadzi do sytuacji, w której ból nie chce już ustąpić samodzielnie.

Najmądrzejszym rozwiązaniem jest zapobieganie takiej sytuacji, gdy więc pojawiają się objawy wskazujące na artretyzm, najmądrzejszym posunięciem wydaje się być udanie się do lekarza. Co jakiś czas kontrolne badania powinny też wykonywać te osoby, w których rodzinie pojawił się artretyzm. Zalecenie te kierowane jest zwłaszcza do mężczyzn.

Artretyzm – leczenie i dieta

Leczenie artretyzmu wiąże się przede wszystkim z podawaniem leków, które mają za zadanie obniżenie stężenia poziomu kwasu moczowego we krwi, lekarze starają się przy tym również wspomagać jego wydalanie.

Pacjent może jednak walczyć z dną moczanową również samodzielnie, kluczowe znaczenie ma przy tym odpowiednia dieta:

  • Dietetycy zalecają, aby unikać spożywania zbyt dużych ilości mięsa, zwracając uwagę przede wszystkim na zagrożenie, jakie niesie za sobą mięso czerwone. Wskazane jest również ograniczenie ilości wypijanego alkoholu przy założeniu, że najlepszym posunięciem jest całkowita rezygnacja z niego.
  • Innym zaleceniem, które warto wziąć sobie do serca, jest spożywanie dużych ilości warzyw, ciekawym rozwiązaniem jest przy tym rezygnacja ze smażenia na rzecz jedzenia przygotowywanego na parze. 
  • Osoby z artretyzmem powinny też unikać ostrych przypraw,
  • jednym z kluczowych zaleceń jest to, które mówi o zaletach przyjmowania jak największej ilości płynów, w tym przede wszystkim wody. Dzięki temu łatwiejsze staje się wypłukiwanie kwasu moczowego z organizmu.
  • Istotnym czynnikiem może być również aktywność fizyczna. Naturalnie, powinna być ona dostosowana do stanu zdrowia pacjenta, ruch jest jednak znany z tego, że wspomaga walkę z bólem, nie powinniśmy więc umniejszać jego znaczenia.
  • Jeśli artretyzm idzie w parze z otyłością, jednym z pierwszych zaleceń jest dążenie do pozbycia się nadliczbowych kilogramów.

Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna, które idą w parze z terapią leczniczą, przyczyniają się do tego, że możliwe staje się zminimalizowanie w istotny sposób uciążliwych dolegliwości, które towarzyszą artretyzmowi.

Warto mieć na uwadze i to, że dna moczanowa, która nie jest leczona we właściwy sposób, w pewnym momencie zaczyna stanowić zagrożenie dla narządów wewnętrznych, w tym zwłaszcza dla nerek doprowadzając do ich uszkodzenia. Istnieje też ryzyko tego, że na ciele chorego pojawią się tak zwane guzki dnawe, w których zbierać się będą kryształki moczanowe.

W swoim bardzo zaawansowanym stadium artretyzm przyczynia się też do rozwoju wielu dodatkowych schorzeń, co sprawia, że stan zdrowia osoby zmagającej się z dną moczanową szybko i systematycznie się pogarsza. 

Jeśli więc zależy nam na tym, aby nie dopuścić do takiej sytuacji, już po zauważeniu pierwszych objawów artretyzmu wskazana jest szybka konsultacja z lekarzem, który zleci dodatkowe badania i podejmie próbę postawienia diagnozy.

Zarówno leczenie farmakologiczne, jak i zmiana trybu życia to podstawy do tego, aby żyć z dala od dokuczliwego bólu i to nawet pomimo tego, że całkowite wyleczenie choroby nadal nie jest możliwe pomimo wysiłków ze strony lekarzy.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.