Kategorie produktów

Kategorie produktów

Stany napięcia nerwowego

 • Krople walerianowe (nalewka kozłkowa)
  Krople walerianowe (nalewka kozłkowa)

  5.0 Bardzo dobry

  ilość opinii: 7

  Krople walerianowe (nalewka kozłkowa) to produkt leczniczy działający...

  Sprawdź
 • Femal FORTE MENOPAUZA
  Femal FORTE MENOPAUZA

  5.0 Bardzo dobry

  ilość opinii: 9

  Femal FORTE MENOPAUZA to suplement diety dostępny w postaci tabletek. Produkt stworzony z troską...

  Sprawdź
 • Soja A+E Z Wapniem
  Soja A+E Z Wapniem

  4.9 Bardzo dobry

  ilość opinii: 10

  Tabletki Soja A+E Z Wapniem to suplement diety opracowany z myślą o kobietach...

  Sprawdź
 • Nervinum Fix
  Nervinum Fix

  4.9 Bardzo dobry

  ilość opinii: 10

  Nervinum Fix to produkt leczniczy w postaci herbatki do zaparzania w stanach napięcia...

  Sprawdź
 • Korzeń kozłka
  Korzeń kozłka

  4.83 Bardzo dobry

  ilość opinii: 6

  Korzeń kozłka to produkt leczniczy w postaci ziół  do stosowania w łagodnych...

  Sprawdź
 • Lumewal
  Lumewal

  4.83 Bardzo dobry

  ilość opinii: 6

  Lumewal to produkt leczniczy w postaci kropli uspokajających. Lumewal ma działanie...

  Sprawdź
 • Somnoten Fix
  Somnoten Fix

  4.83 Bardzo dobry

  ilość opinii: 6

  Somnoten Fix to suplement diety w postaci mieszanki ziołowej,...

  Sprawdź
 • Falvit Estro+
  Falvit Estro+

  4.78 Bardzo dobry

  ilość opinii: 9

  Falvit Estro+ to suplement diety dostępny w postaci tabletek powlekanych. Suplement diety...

  Sprawdź
 • Fix Melisa
  Fix Melisa

  4.78 Bardzo dobry

  ilość opinii: 9

  Fix melisa to produkt leczniczy w postaci ziół w saszetkach do zaparzania o działaniu...

  Sprawdź
 • Nervogran

  4.75 Bardzo dobry

  ilość opinii: 8

  Nervogran to produkt leczniczy w postaci granulatu do stosowania tradycyjnie, pomocniczo...

  Sprawdź
 • Nerwonal
  Nerwonal

  4.75 Bardzo dobry

  ilość opinii: 8

  Nerwonal to produkt leczniczy w postaci kropli, który wykazuje właściwości...

  Sprawdź
 • Femal Active Menopauza
  Femal Active Menopauza

  4.71 Bardzo dobry

  ilość opinii: 7

  Kapsułki Femal Active Menopauza to suplement diety polecany dla kobiet w okresie...

  Sprawdź
 • Krople uspokajające Herbapol

  4.71 Bardzo dobry

  ilość opinii: 7

  Krople uspokajające Herbapol to produkt leczniczy dostępny w postaci kropli do podawania...

  Sprawdź
 • MenoCalm
  MenoCalm

  4.67 Bardzo dobry

  ilość opinii: 9

  Suplement diety MenoCalm to tabletki wspomagające organizm kobecy w okresie...

  Sprawdź
 • Nerwovit
  Nerwovit

  4.67 Bardzo dobry

  ilość opinii: 6

  Nerwovit to produkt leczniczy w postaci ziół do zaparzania stosowany jako środek...

  Sprawdź
 • Nervinex Fix

  4.67 Bardzo dobry

  ilość opinii: 6

  Nervinex Fix to produkt leczniczy dotępny w postaci suszu ziołowego do zaparzania. Produkt...

  Sprawdź

Stany napięcia nerwowego

Stany napięcia nerwowego

Irytujący szef? Presja otoczenia? A może nadmiar obowiązków? Napięcie nerwowe to klasyczna reakcja organizmu na stresujące sytuacje, nieprzyjemne i pełne obaw okoliczności czy trudne relacje.

Organizm jednak wcale nie musi reagować tak emocjonalnie. My mamy na to sposób. Poniżej przedstawiamy ranking najlepszych produktów wskazanych w stanach napięcia nerwowego.

Jak się objawiają stany napięcia nerwowego?

Bolączką XXI wieku zdecydowanie jest to, że bez stresu nie ma codzienności. Każdego dnia musimy zmierzyć się z wieloma stresującymi sytuacjami: w pracy, szkole, na zakupach w markecie czy prowadząc auto. W wielu też takich sytuacjach nie potrafimy przejść przez nie racjonalnie i bez emocji.

Najważniejszym, co należy sobie uświadomić, jest to, że wszystko zaczyna się w głowie. Jeśli tam nie będzie ,,w porządku”, jak można liczyć na to, że będzie on miał miejsce w życiu codziennym?

To, w jaki sposób reagujemy na poszczególne sytuacje, w dużej mierze wiąże się z tym, jakie mamy podejście do życia, sytuację rodzinną, gdyż wiele zachowań wynosimy z domu lub nabywamy w kontakcie z bliskimi i rówieśnikami.

Napięcie nerwowe to krótkotrwały napływ adrenaliny, który z początku możemy odbierać jako przypływ motywacji i mobilizacji do działania. Jednak trwające regularnie przez długotrwały okres może mieć wyniszczające skutki dla naszego organizmu, które nie tak łatwo zwalczyć.

Zamiast bagatelizować przyczynę i czekać na konsekwencje, warto od razu zaradzić i cieszyć się psychiczną i emocjonalną równowagą.

Stany napięcia nerwowego objawiają się przypływem ciepła, które jest efektem podwyższonego ciśnienia i przyspieszonego tętna. Przyspieszona akcja serca jest porównywalna do biegu w maratonie. W konsekwencji może prowadzić do bólów w klatce piersiowej, zwanych też nerwobólami, a także odczuwaniem mdłości.

Zwiększona produkcja kortyzolu, czyli hormonu stresu, przekłada się na to, że zaburzone zostają poszczególne funkcje organizmu, w tym np. funkcje trawienia. Reakcją na stres jest albo nadmierny apetyt, albo jego całkowity brak. W obu jednak przypadkach problemy trawienne mogą objawiać się zgagą i nudnościami.


Czytaj także: Depresja – zagrożenie dla Twojego życia


Podobnie rzecz ma się w przypadku snu. Odczuwany stres jest odbierany przez organizm jako gotowość, np. do obrony, ataku i nastawienie go w stan czuwania. Takie zachowania wynieśliśmy od naszych przodków z paleolitu, którzy jako zaawansowani myśliwi, żyjący koczowniczo, nieustannie narażeni byli na zagrożenia np. dzikie zwierzęta.

Organizm, który nastawiony jest w stan czuwania, nie tak łatwo zapadnie w sen. Trudności z zasypianiem bardzo często więc towarzyszą stanom napięcia nerwowego. Gorszym natomiast od bezsenności jest regularne przebudzanie się, które prowadzi do jeszcze większego zmęczenia. Przerywany sen to dla organizmu wyczerpujący proces.

Jak radzić sobie ze stanami napięcia nerwowego?

Najprościej powiedzieć, by wyeliminować czynniki, które powodują stres. W gruncie rzeczy nie jest to jednak łatwe zadanie. Nie pozbędziemy się szefa (chyba że decydujemy się na zmianę pracy).

Zamiast je jednak wykluczać i głowić się nad tym, jak je zlikwidować, można je próbować zastąpić. Ciekawą alternatywą okazują się tutaj spacery, uprawianie aktywności fizycznej lub zajmowanie czasu swoimi pasjami i hobby.

Są to jednak zamienniki, które można praktykować w domu, po pracy, w weekendy. Ćwiczenia w pracy mogłyby wyglądać co najmniej dziwnie, a nas doprowadziłoby to do jeszcze gorszych problemów.

Jak radzić sobie ze stresem, kiedy nie ma w pobliżu bieżni, instrumentów, palety i farb czy innych narzędzi, służących rozwojowi pasji?

Popularnym rozwiązaniem okazują się tutaj wszelkie zioła na uspokojenie. Można je wypijać w postaci herbat.

Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i w ten sposób na sklepowych półkach nie brakuje kompozycji ziół, wspomagających sen, walkę ze stresem bądź eliminację stanów napięcia nerwowego. Najbardziej znane to melisa, rumianek i kozłek lekarski.

 • Melisa – stosowana zarówno w medycynie (początki w medycynie ludowej), jak i w kuchni (do przyprawiania). Ma właściwości uspokajające i wykorzystuje się ją w łagodnych objawach nerwicy. Dodatkowo wspiera układ trawienny ze względu na swoje właściwości rozkurczające.
 • Rumianek – a dokładniej wyciąg z koszyczków rumianku. Ekstrakt ten ma właściwości przeciwzapalne i rozkurczające, wspomaga regenerację skóry po świądzie i opryszczce. Wykazuje także działanie rozluźniające i uspokajające, dlatego jest wykorzystywany w redukowaniu bezsenności.
 • Kozłek lekarski – inaczej waleriana. Jest wykorzystywany głównie jako środek o charakterze wyciszającym. Wprawia w stan ukojenia, a także wpływa korzystnie na jakość snu.

Należy pamiętać, że przyczyna dolegliwości, jak i sposób jej rozwiązania mogą być bardzo różne i uwarunkowane wieloma czynnikami. Przed przyjęciem jakichkolwiek leków należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, a w przypadku suplementów diety pamiętać o tym, że nie stanowią one substytutu posiłku.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.