Kategorie produktów

Kategorie produktów

Testy diagnostyczne

Testy diagnostyczne

test diagnostyczny

Szybki rozwój współczesnej diagnostyki umożliwia nam dostęp do wykonania wielu badań w warunkach domowych. Co można sprawdzić za pomocą domowych testów diagnostycznych i jaka jest ich skuteczność?

Domowe testy diagnostyczne

Szybki rozwój współczesnej diagnostyki umożliwia nam dostęp do wykonania wielu badań w warunkach domowych. Dzięki nowoczesnym, profesjonalnym testom diagnostycznym przeznaczonym do użytku domowego, możemy przeprowadzić badanie szybko, komfortowo i samodzielnie, unikając kolejek w laboratoriach. Uniezależniamy się również częściowo od aktualnej sytuacji epidemiologicznej, kiedy fizyczny dostęp do wykonania badań stacjonarnie bywa znacznie ograniczony.

Wykonanie domowego testu diagnostycznego pozwala na uzyskanie szybkiej wskazówki na temat stanu swojego zdrowia oraz ocenę stanu zdrowia pod kątem danej choroby czy dolegliwości. Skonsultowanie wyniku testu z lekarzem pomaga postawić trafną diagnozę, ułatwia również dalszą diagnostykę i podjęcie dalszych działań medycznych.

Zastosowanie domowych testów diagnostycznych

Testy diagnostyczne przeznaczone do domowego użytku z powodzeniem wykorzystywane są w licznych dziedzinach medycyny, jak ginekologia, urologia, gastrologia czy choroby zakaźne. Materiałem diagnostycznym może być tutaj m.in. krew, ślina, mocz i kał.

Za pomocą domowych testów diagnostycznych możemy wykryć lub potwierdzić m.in.:

  • owulację,
  • ciążę,
  • menopauzę,
  • zakażenie bakterią Helicobacter pylori (najczęstszą przyczynę wrzodów żołądka i dwunastnicy),
  • obecność krwi utajonej w kale,
  • obecność narkotyków w organizmie,
  • nietolerancje pokarmowe (np. na gluten lub laktozę).

Rodzaje domowych testów diagnostycznych

Najpopularniejszymi domowymi testami diagnostycznymi są testy ciążowe. Do wyboru mamy tutaj testy kasetkowe, płytkowe i strumieniowe. Każda z tych form nie sprawia trudności w przeprowadzeniu badania. Już kilka kropli moczu wystarcza, aby w krótkim czasie umożliwić poznanie informacji o ciąży. 

Na uwagę zasługuję również test diagnostyczny przeznaczony do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Test ten pozwala szybko ocenić, czy spożyty przez nas alkohol został już całkowicie wydalony z organizmu. Dzięki temu możemy m.in. bezpiecznie wsiąść za kierownicę.

Domowy test CRP, przeznaczony jest do oznaczania białka c-reaktywnego (tzw. białka ostrej fazy). Jego poziom wzrasta jeszcze przed pojawieniem się objawów chorobowych. Test pomocny jest w różnicowaniu typu infekcji na wirusową bądź bakteryjną. Pomaga to lekarzowi podjąć decyzję o wdrożeniu kuracji antybiotykowej (w przypadku zakażenia bakteryjnego) lub nie (w przypadku infekcji o podłożu wirusowym). 

Skuteczność domowych testów diagnostycznych

Nowoczesne, domowe testy diagnostyczne cechują się znacznym stopniem czułości i swoistości. Pomaga to z wysokim prawdopodobieństwem uzyskać wiarygodną wskazówkę na temat stanu zdrowia. Pomimo wysokiej skuteczności należy pamiętać, że testy wykonywane w warunkach domowych mogą być obarczone ryzykiem uzyskania nieprawidłowego wyniku. Może to nastąpić na skutek nieprawidłowego pobrania próbki materiału do badania lub niedopilnowania warunków testu.

Pamiętajmy zatem, że podstawą uzyskania wiarygodnego wyniku badania jest jego właściwe przeprowadzenie. Korzystając z domowego testu diagnostycznego należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Ważne jest również to, aby skonsultować wynik domowego testu diagnostycznego z lekarzem.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.