Kategorie produktów

Kategorie produktów

Suchość w jamie ustnej

  • Anginbon
    Anginbon

    4.5 Bardzo dobry

    ilość opinii: 4

    Anginbon to kosmetyk w postaci aerozolu doustnego. Preparat działa łagodzaco na błonę śluzową...

    Sprawdź
  • Xerostom Saliva żel

    4.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 5

    Xerostom Saliva to wyrób medyczny w postaci żelu, zwiększający wydzielanie śliny oraz...

    Sprawdź

Suchość w jamie ustnej

Suchość w jamie ustnej

Przyczyną nadmiernej suchości jamy ustnej jest z reguły odwodnienie organizmu, ale nie tylko – za niedobór śliny odpowiadają również bakterie znajdujące się jamie ustnej, choroby zębów, a także inne schorzenia.

Jak leczyć męczącą suchość jamy ustnej?

Skąd bierze się suchość w ustach?

Pomimo uzupełniania płynów wciąż odczuwasz suchość w ustach? Prawdopodobnie doszło do uszkodzenia ślinianek, czyli kserostomii. To schorzenie charakteryzuje się nadmierną suchością w ustach i zaburzeniem w produkowaniu śliny, potrzebnej do odpowiedniego nawilżenia błony śluzowej jamy ustnej.

Zwykle suchość odczuwamy podczas nerwowych sytuacji, gorączki czy odwodnienia. Jednak problem z nadmierną suchością dotyczy również codziennych sytuacji, w których zarówno picie wody, jak i żucie gumy nie pobudza ślinianek do produkcji śliny tak potrzebnej do prawidłowego przebiegu procesów zachodzących w jamie ustnej.

Funkcje śliny

Jeśli w jamie ustnej nie ma wystarczającej ilości śliny, należy zgłosić się do lekarza. Może to oznaczać uszkodzenie ślinianek i związane z tym niedogodności. Brak śliny to nie tylko dyskomfort oraz problemy z przełykaniem.

Ślina pełni wiele pożytecznych funkcji:

  • Przede wszystkim bierze udział w zmiękczaniu i przeżuwaniu pokarmu, który następnie jest lepiej przyswajany przez układ pokarmowy.
  • Odpowiedzialna jest również za odczuwanie smaku.
  • Innym zadaniem śliny jest ochrona zębów przed rozwojem próchnicy. Niska wilgotność w jamie ustnej przyspiesza proces dostawania się chorobotwórczych bakterii do przestrzeni międzyzębowych. To z kolei skutkuje nieprzyjemnym zapachem z ust.
  • Oprócz tego odgrywa bardzo ważną rolę podczas mówienia – stąd właśnie wynika dyskomfort, który utrudnia poprawne artykułowanie głosek.

Jak rozpoznać suchość w ustach?

Suchości w jamie ustnej towarzyszy lepkość i nieprzyjemny zapach z ust, pieczenie w gardle i na języku, trudności z przeżuwaniem oraz przełykaniem pokarmu.

Nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się również wokół warg, które stają się szorstkie i popękane. Do tego pojawia się też metaliczny posmak, a także problem z rozpoznaniem smaku potraw. Gdy taki stan utrzymuje się mimo częstego picia wody, należy udać się do specjalisty, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju bakterii w jamie ustnej.

Przyczyny suchości w ustach

Zanik śliny grozi upośledzeniem powyższych funkcji, co skutkuje z kolei rozwojem próchnicy oraz chorób dziąseł.

  • Należy pamiętać, że suchość w ustach bywa objawem innych schorzeń. Niska wilgotność w jamie ustnej jest charakterystyczna dla cukrzycy, choroby Parkinsona, gruźlicy, sarkoidozy, a także wirusa HIV oraz AIDS.
  • Przyczyną suchości jest również działanie niektórych leków, wśród których wymienić należy leki przeciwbólowe, antydepresanty, leki na nadciśnienie, o działaniu moczopędnym oraz leki przeciwwymiotne.
  • Nadmierna suchość bywa również skutkiem ubocznym chemioterapii lub radioterapii.
  • Istnieją choroby, które w bezpośredni sposób wpływają na ślinianki i ich funkcje. Nierzadko do suchości w jamie ustnej doprowadzają choroby, takie jak zespół Sjorgena, martwiejąca metaplazja ślinianek lub zmiany nowotworowe tego gruczołu.

Prawidłowe działanie ślinianek w dużej mierze zależy od wieku oraz stanu zdrowia. Suchość w ustach jest bardzo charakterystyczna dla osób starszych czy kobiet w okresie menopauzy, co ma związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie.

Na problemy z suchością jamy ustnej cierpią również osoby nałogowo palące papierosy. Toksyczne substancje zawarte w nikotynie hamują wydzielanie śliny, pozostawiając w ustach nieprzyjemną suchość oraz niesmak.

Kiedy należy się zaniepokoić?

Problem uczucia suchości w ustach doskwiera każdemu, zwłaszcza jeśli zaniedbuje się nawodnienie organizmu. W ten sposób ciało reaguje na brak wody i ostrzega przed ewentualnymi skutkami ubocznymi odwodnienia.

Przyjmowanie antybiotyków lub innych leków również nieco upośledza działanie ślinianek. Wówczas wystarczy zadbać o picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie, a także żuć gumę, która pobudza gruczoły do wydzielania śliny. Konieczne może również okazać się ograniczenie soli, która zatrzymuje wodę w organizmie.

Bywa jednak, że problem ten nie znika, wręcz przeciwnie – w takim przypadku warto odwiedzić specjalistę, czyli stomatologa. Będzie mógł określić jakie zmiany zachodzą w jamie ustnej i czy zęby oraz dziąsła nie są narażone na nadmierny rozwój bakterii.

Przepisze on leki, które mają na celu pobudzenie ślinianek. Skuteczne okazują się również środki w aerozolu, a także pastylki do ssania z dodatkiem witaminy C. Stomatolodzy zachęcają do działań profilaktycznych – częstego picia wody, ograniczenia cukru, soli oraz kofeiny, żucia gumy, rzucenia palenia, regularnego mycia zębów i płukania jamy ustnej.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.