Kategorie produktów

Kategorie produktów

Grzybica pachwin

 • Nizoral 2%
  Nizoral 2%

  5.0 Bardzo dobry

  ilość opinii: 7

  Nizoral 2% to produkt leczniczy w postaci kremu do miejscowego leczenia grzybicy...

  Sprawdź
 • Acifungin
  Acifungin

  5.0 Bardzo dobry

  ilość opinii: 5

  Acifungin to produkt leczniczy dostępny w postaci płynu. Preparat jest przeznaczony do...

  Sprawdź
 • Clotrimazolum GSK
  Clotrimazolum GSK

  4.85 Bardzo dobry

  ilość opinii: 20

  Clotrimazolum GSK to produkt leczniczy dostępny w postaci kremu do stosowania zewnętrznego....

  Sprawdź
 • Daktarin 2%
  Daktarin 2%

  4.71 Bardzo dobry

  ilość opinii: 7

  Daktarin 2% to produkt leczniczy w postaci kremu o działaniu...

  Sprawdź
 • Unguentum undecylenicum
  Unguentum undecylenicum

  4.57 Bardzo dobry

  ilość opinii: 7

  Unguentum undecylenicum jest produktem leczniczym dostępnym w postaci maści do stosowania...

  Sprawdź
 • Ziaja - Clotrimazolum
  Ziaja - Clotrimazolum

  4.54 Bardzo dobry

  ilość opinii: 13

  Ziaja - Clotrimazolum to lek dostępny w postaci kremu przeciwgrzybiczego, przeznaczony do...

  Sprawdź
 • Lamisilatt
  Lamisilatt

  4.5 Bardzo dobry

  ilość opinii: 7

  Lamisilatt to lek, który dostępny jest w formie kremu. Lek Lamisilat ma właściwości...

  Sprawdź

Grzybica pachwin

Grzybica pachwin

Grzybica pachwin jest jedną z tych dolegliwości, z którymi zmagają się przede wszystkim panowie. Samo schorzenie najczęściej atakuje latem, gdy do jego rozwoju w dużym stopniu przyczyniają się czynniki zewnętrzne. Wśród osób, które muszą liczyć się z nią w największym stopniu, wymienia się mężczyzn wybierających obcisłą, a jednocześnie nieprzewiewną bieliznę.

Co zrobić w przypadku grzybicy pachwin? Jak ją rozpoznać, a przede wszystkim – jak jej uniknąć?

Grzybica pachwin – charakterystyka choroby

Grzybica pachwin to choroba uważana za dość wstydliwą, co sprawia, że wiele osób przez długi czas zwleka z jej leczeniem. Niestety, niefrasobliwość w tym zakresie przyczynia się do tego, że rośnie ryzyko grzybicznego zakażenia okolic płciowych oraz zakażenia z udziałem bakterii lub drożdży.

Rozwój choroby jest przede wszystkim konsekwencją wilgotności i wysokiej temperatury, które są dość powszechne w fałdach pachwinowych. Bardzo często zwraca się też uwagę na otyłość i cukrzycę jako czynniki, które prowadzą do rozwoju choroby.

Przyczyny grzybicy pachwin

Dla grzybicy pachwin charakterystyczne jest między innymi to, że najczęściej dotyka relatywnie młodych mężczyzn w wieku od 18 do 30 lat. Sprzyjaj jej wzmożona potliwość, skłonność do noszenia obcisłej bielizny, zainteresowanie sportami kontaktowymi oraz sama duża wilgotność powietrza.

Może też występować jako konsekwencja przeniesienia zmian grzybicznych z innych miejsc, szerzy się bowiem poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi przedmiotami takimi, jak ręcznik, bielizna lub gąbka. Źródłem choroby może być też kontakt z zakażoną osobą.

Objawy grzybicy pachwin

Wśród najbardziej typowych objawów choroby wymienia się przede wszystkim rumieniowe plamy ze stanem zapalnym, zmiany skórne, zwłaszcza gdy widoczne są grudki i pęcherzyki, ogniska chorobowe umiejscowione w okolicy pachwin, w tym zwłaszcza w tym miejscu, w którym moszna przylega do ud oraz uczucie świądu.

Powodem do niepokoju może być także zmiana barwy skóry, która staje się czerwona lub brunatna oraz łuszczenie się zmian skórnych. Bywa i tak, że mamy do czynienia z pojawieniem się rozległego ogniska rumieniowo-zapalnego, a sama grzybica pachwin rozszerza się nie tylko na skórę podbrzusza, ale również pośladków i okolicy krzyżowo-lędźwiowej.

Z kolei zakażenie z udziałem drożdży prowadzi do zmian wysiękowych w pachwinach. Bez względu na charakter objawów grzybica pachwin jest chorobą przewlekłą.

Diagnostyka grzybicy pachwin

Diagnoza grzybicy pachwin jest możliwa dzięki zastosowaniu mikroskopowego badania łusek, które wcześniej zostały pobrane z miejsc zmienionych chorobowo. Badania koncentrują się na mokrym preparacie z wodorotlenkiem potasu, choć obecność grzybów może być również potwierdzona dzięki ich hodowli na pożywkach oraz zadziałaniu z wykorzystaniem odpowiednich barwników.

Sama diagnostyka powinna zostać wykonana z dużą starannością, istnieje bowiem ryzyko pomylenia grzybicy pachwin z wyprzeniem bakteryjnym, a więc nasilonym stanem zapalnym występującym w głębi fałdu skórnego i z wyprzeniem drożdżakowym będącym jeszcze większym stanem zapalnym z wysiękami. Często okazuje się również, że problemem pacjenta jest łupież rumieniowy albo łuszczyca.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.