Kategorie produktów

Kategorie produktów

Ząbkowanie

  • Calgel
    Calgel

    5.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 1

    Żel Calgel to produkt leczniczy najdujący zastosowanie w bolesnym ząbkowaniu dzieci i...

    Sprawdź
  • Dentinox N
    Dentinox N

    4.67 Bardzo dobry

    ilość opinii: 3

    Dentinox N to produkt leczniczy w postaci żelu do stosowania popdczas bolesnego wyrzynania się...

    Sprawdź
  • Heel Viburgel kosmetyk w formie żelu do stosowania na dziąsła
    Heel Viburgel żel do stosowania na dziąsła

    4.5 Bardzo dobry

    ilość opinii: 2

    Heel Viburgel żel na ząbkowanie to produkt opracowany w trosce o łagodzenie procesu ząbkowania...

    Sprawdź
  • Bobodent
    Bobodent

    4.25 Bardzo dobry

    ilość opinii: 4

    Żel Bobodent to produkt leczniczy przeznaczony dla niemowląt oraz dzieci w celu...

    Sprawdź
  • Camilia
    Camilia

    4.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 2

    Homeopatyczne lek Camilia jest wskazany do stosowania u niemowląt odczuwających dyskomfort z...

    Sprawdź
  • Heel-Viburcol compositum czopki
    Heel-Viburcol compositum czopki

    3.25 Bardzo dobry

    ilość opinii: 4

    Heel Viburcol compositum czopki to produkt leczniczy homeopatyczny zalecany do...

    Sprawdź
  • Anaftin Baby żel na ząbkowanie

    3.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 1

    Anaftin Baby żel na ząbkowanie to wyrób medyczny przeznaczony dla dzieci w okresie...

    Sprawdź

Ząbkowanie

Ząbkowanie

Ząbkowanie należy do dość nieprzyjemnego, długotrwałego procesu, które musi przejść każde niemowlę. Wiąże się z częstym płaczem, bólem dziąseł i bezsennymi nocami. Jak można pomóc maluchowi w przetrwaniu bolesnego ząbkowania?

Jak rozpoznać ząbkowanie?

Ząbkowanie to dość długi i trudny okres dla dziecka i rodziców. Maluszkowi towarzyszy ból dziąseł, czasem pojawia gorączka, rozdrażnienie i płaczliwość, co kończy się bezsennymi nocami i problemami z apetytem. Ząbkowanie łatwo rozpoznać – dziąsła są nieco spuchnięte, dziecko zaczyna się mocniej ślinić.

Mogą pojawić się problemy żołądkowe, na przykład zaparcia, biegunka lub wymioty, na skórze można natomiast zauważyć niewielką wysypkę.

Gdy pojawią się pierwsze ząbki

Moment, w którym pojawiają się pierwsze mleczaki (najczęściej dolne jedynki), nazywa się ząbkowaniem. Pierwsze zęby wyrzynają się około 6 miesiąca życia, by po 24 miesiącu życia dać maluszkowi pełne uzębienie. Początkowo dziecko może pochwalić się trzonowcami, po kilku miesiącach pojawiają się kły, by na końcu pojawiły się drugie zęby trzonowe.

Gdy niemowlę zaczyna ząbkować, należy zwrócić szczególną na to, co bierze do ust. Ważne jest, by uchwycić moment, w którym maluch zaczyna brać różne przedmioty do buzi i gryźć je – oznacza to, że dziąsła zaczęły pobolewać. Wiążę się to z ryzykiem zapalenia jamy ustnej lub zakażenia, stąd warto zaopatrzyć się w specjalne gryzaki, które dziecko może bez obaw gryźć, łagodząc nieco nieprzyjemny ból dziąseł i wyrzynających się ząbków.

Jaki gryzak wybrać?

By pozwolić maluchowi na nieco wytchnienia, warto podać mu do zabawy schłodzony gryzak wypełniony wodą lub żelem, który może grać do buzi bez obawy, że zrobi sobie krzywdę. Dziecko mimo to będzie zapewne bardzo się ślinić oraz wkładać paluszki do ust, należy więc cały czas obserwować poczynania dziecka.

Dostępne są również specjalne gryzaki drewniane czy gryzaki w kształcie grzechotki, które nieco dłużej skupią na sobie uwagę maluszka.

Warto wybrać gryzak również z tego względu na to, że usprawnia manualnie palce i dłonie dziecka.

Inne sposoby na ząbkowanie

  • Skutecznym sposobem na radzenie sobie z bolesnym ząbkowaniem jest stosowanie specjalnego żelu, który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Po posmarowaniu dziąseł maluszek poczuje ulgę i będzie mógł bez problemu zasnąć.

Po żel warto sięgnąć również wtedy, gdy dziecko nie chce ssać i ma problemy z apetytem. Należy jednak uważać, by nie przedawkować leku. Najlepiej stosować go do trzech razy dziennie.

  • Jeśli żel nie przynosi ulgi, można masować dziecku dziąsła specjalną silikonową szczoteczką, która uśmierzy ból. Z domowych sposobów warto wypróbować melisę lub imbir. Napar z liści łagodzi tkliwość dziąseł i uspokoi maluszka, a wcieranie sproszkowanego imbiru zminimalizuje ból dziąseł.
  • Podczas ząbkowania dziecko może mieć podwyższoną temperaturę – wówczas warto wykorzystać paracetamol lub ibuprom w czopkach, który zadziała zarówno przeciwgorączkowo, jak i przeciwbólowo.

Jak dbać o uzębienie?

Kiedy tylko pojawią się pierwsze mleczaki, można rozpocząć dbanie o uzębienie maluszka. Początkowo wystarczy delikatnie masować dziąsła i ząbki szczoteczką z odrobiną wody, by z czasem dodawać nieco łagodnej pasty do zębów bez fluoru. Dobrze, jeśli dziecko przyzwyczai się do smaku pasty, dzięki czemu w przyszłości bez problemu będzie szczotkowało zęby samodzielnie.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.