Kategorie produktów

Kategorie produktów

Kleszcze

Kleszcze

Kleszcze

Sezon wiosenno-letni tuż, tuż. Dni są dłuższe, wieczory cieplejsze, a takie warunki z pewnością sprzyjają spacerom i wycieczkom. Najczęściej wybierane miejsca? Lasy, pola i łąki – otwarte i zielone obszary.

Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie nieproszeni goście, których często zabieramy ze sobą do naszych domów. Mowa oczywiście o kleszczach.

Poniżej ranking najlepszych produktów na kleszcze.

Kleszcze to rodzaj pasożytów i jedno z zagrożeń naszej strefy klimatycznej. Te niewielkich rozmiarów pajęczaki aktywizują się w miesiącach od kwietnia do czerwca oraz jesienią (latem – sezon jagodowy, jesienią – sezon grzybowy). Można je spotkać głównie w lasach, szczególnie mieszanych, a także na działkach, w ogrodach oraz na łąkach.

W Polsce mamy aż 19 odmian kleszczy. I wbrew wszelkim przekonaniom, pasożyty te nie atakują swoich ofiar, skacząc z drzew.

Mimo że ich siedliskiem są lasy, to jednak te niepozorne stworzenia lokalizują się w wysokich trawach, krzakach, krzewach i w ściółce leśnej. Tam wyczekują na nieuważnego spacerowicza, który ocierając się o rośliny, po prostu zbiera osiadłe na nich kleszcze.

Kleszcze są bystre i mają wyczulone zmysły - potrafią wyczuć specyficzny, przyciągający je zapach, z odległości 20 metrów. Chodzi przede wszystkim o zapach potu, ruchy drgające podłoża, czy nawet wydzielające się feromony. To wyjaśniałoby zwiększoną aktywność pasożytów w porze wiosenno-letniej, gdy także aktywność gruczołów jest znacznie większa.

Dlaczego kleszcze są groźne?

Kleszcze wbijają się w miejsca na ciele, gdzie skóra jest cienka i wilgotna, dlatego obierają sobie miejsca na szyi, karku, w pachwinach, na brzuchu (szczególnie w fałdach brzusznych, pod biustem) oraz na ramionach.

Kleszcz, wbijając się w tkankę skórną, wpuszcza substancję znieczulającą, przez którą sam moment wkłucia się jest niewyczuwalny oraz nie pozostawia śladu na skórze.

Wraz z kleszczami przenoszone są choroby, wśród których najpopularniejsza to borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmoza, babeszjoza i inne. Największy odsetek kleszczy jest jednak zarażony boreliozą, dlatego to najczęściej spotykana choroba.

To nie same kleszcze są problemem, a przenoszone z nimi wirusy i infekcje, które mogą być śmiercionośne, jeśli nie zostaną wcześniej podjęte żadne działania.

Jak się uchronić przed kleszczami?

Jeśli planujesz wycieczkę do lasu, bez względu na warunki pogodowe, lepiej zabezpieczyć się w odzież z długimi rękawami i kryte obuwie. Las to nie wybieg mody, a bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Nadadzą się tu dresy ze ściągaczami lub obcisłe ubrania dla sportowców. Jeśli temperatura jest wysoka, możesz wybrać ubrania termoaktywne.

Stosuj środki odstraszające kleszcze. Zawierają one składniki, dzięki którym kleszcze nie będą chciały nas atakować, uznając, że nie jesteśmy odpowiednio przyciągającą ofiarą.

Nie chodzi tu bynajmniej o walory estetyczne, a odtrącające je walory zapachowe, które mogą być niewyczuwalne dla człowieka, za to będą działały odstraszająco na insekty.

Po powrocie z lasu poproś kogoś, by dokładnie obejrzał Twoje ciało, zwłaszcza w miejscach, do których nie sięga Twój wzrok: kark, plecy, ramiona z tyłu. Pamiętaj także o dokładnej kąpieli. Ciało należy wyszorować, by pozbyć się wszelkich pajęczaków. Każdorazowa kontrola po wycieczce zmniejsza ryzyko zagrożenia.

Nawet jeśli siedzenie lub leżenie na łonie natury pod gołym niebem wydaje się romantyczne, to jednak mało romantyczna wydaje się wizja wzajemnego usuwania sobie kleszczy. Staraj się unikać wysokich traw, nie siadaj w pobliżu krzaków, a jeśli planujesz biwakowanie, możesz nieco przyciąć trawę dookoła namiotu.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.