Kategorie produktów

Kategorie produktów

Higiena intymna

Higiena intymna

Higiena intymna

Higiena intymna, podobnie jak higiena jamy ustnej czy higiena całego ciała, należy do codziennych niezbędników, które powinny stanowić nie tylko rytuał do odhaczenia każdego dnia. To czynności, które należy wykonywać z dokładnością i przy użyciu środków do tego stworzonych.

Poniżej przedstawiamy ranking najlepszych produktów przeznaczonych do higieny intymnej.

Czym jest higiena intymna?

Higiena intymna, czyli inaczej higiena okolic intymnych: warg sromowych mniejszych i większych czy okolic bikini. Jednak higiena dotyczy nie tylko samego aspektu mycia. Higiena intymna to szereg czynności, które zmierzają do zapewnienia zdrowia okolic intymnych.  

Przestrzeganie zasad higieny intymnej jest niezbędne, aby uniknąć infekcji bakteryjnych i grzybiczych, zakażeń pochwy, ale także, by zapewnić sobie komfort i uczucie świeżości.


Sprawdź również: Jak dbać o kobiecą higienę intymną?


Na higienę intymną składa się:

  • mycie pochwy przy użyciu specjalnie przeznaczonych do tego preparatów,
  • dbanie o odpowiednią częstotliwość zmieniania wkładek higienicznych bądź podpasek lub tamponów,
  • depilacja oraz szczególne dbanie o te okolice w okresie miesiączkowania,
  • stosowanie środków antykoncepcyjnych w postaci prezerwatyw.

Warto dodać, że okolice intymne to najbardziej wrażliwe, a tym samym najbardziej podatne na infekcje miejsca.

Błona śluzowa jest podatna na kaleczącą siłę maszynki do golenia, choć z drugiej strony unikanie tej czynności także nie sprzyja utrzymaniu higieny, ponieważ mocne owłosienie sprzyja rozwojowi bakterii, zwłaszcza w okresie miesiączki.

Idealny preparat do higieny intymnej?

Producenci nie próżnują. Na półkach jest wiele rodzajów produktów przeznaczonych do higieny intymnej. Tylko jaki wybrać? Na pewno nie zwykłe mydło! Warto kierować się tym, że preparat powinien sprzyjać utrzymaniu prawidłowego pH okolic intymnych, a więc pH pomiędzy 3,8 a 4,2 (odczyn kwaśny).

Zwyczajne mydło ma odczyn zasadowy, może wysuszać błony śluzowe i zaburzać ich naturalną mikroflorę. Wybieramy preparaty dodatkowo wzbogacone kwasem mlekowym i naturalnymi ekstraktami ziół, które mają właściwości bakteriostatyczne i grzybobójcze.

Jak często należy myć okolice intymne? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji jednak zarówno zbyt rzadkie jak i zbyt częste mycie nie są dobre dla utrzymania zdrowia i komfortu. Preferowana ilość to dwa razy: rano i wieczorem. 

Należy też pamiętać, by woda nie była zbyt gorąca, ponieważ może to prowadzić do przekrwienia błon śluzowych pochwy.

Przesadne dbanie o higienę także nie sprzyja utrzymaniu zdrowia okolic intymnych.

Śluz, który wydziela się z pochwy, zawiera pożyteczne bakterie szczepu Lactobacillus, które są odpowiedzialne za wytwarzanie kwasu mlekowego. Ten wspiera utrzymanie prawidłowego pH pochwy, a zbyt częste mycie sprzyja wypłukiwaniu tych dobroczynnych bakterii.


Czytaj: Z higieną osobistą za pan brat!


Higiena intymna w innych okolicznościach

Częstsze mycie można praktykować w okresie miesiączki, żeby np. pozbyć się zaschniętej złuszczonej śluzówki macicy lub towarzyszącego jej przykrego zapachu. Najważniejsze to pozwolić na jej swobodne wydalanie, tym samym odpowiednio często zmieniając podpaski lub tampony.

Zbyt rzadkie zmienianie podpasek lub tamponów może przyczynić się do powstawania bolesnych odparzeń, rozwoju bakterii lub w przypadku tamponów – tamowania usuwania wydzieliny.

Do tego należy pamiętać, by korzystać z tego zabiegu także po odbyciu stosunku płciowego, zarówno z zastosowaniem środków antykoncepcyjnych (prezerwatyw), jak i bez nich.

Kontakt fizyczny, nawet mimo zaufania wobec partnera, sprzyja przemieszczaniu się bakterii i drobnoustrojów, które mogą być przyczyną licznych dolegliwości, a w najgorszym razie chorób wenerycznych.

Do higieny intymnej może także należeć regularne odwiedzanie ginekologa. W końcu to, że niczego nie widać gołym okiem, wcale nie musi oznaczać, że nic się nie dzieje. Profilaktyka jest niezmiernie ważna, a my wyznajemy zasadę, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.