Kategorie produktów

Kategorie produktów

Suchość pochwy

 • Intimi Żel intymny klasyczny

  5.0 Bardzo dobry

  ilość opinii: 6

  Intimi Żel intymny klasyczny to wyrób medyczny, który zapewnia nawilżenie podczas...

  Sprawdź
 • Feminum Activ

  4.83 Bardzo dobry

  ilość opinii: 6

  Feminum Activ to wyrób medyczny w postaci żelu, zawierający w swoim składzie kwas...

  Sprawdź
 • Feminum Fit

  4.83 Bardzo dobry

  ilość opinii: 6

  Feminum Fit to wyrób medyczny w postaci żelu dopochwowego.  Produkt ze względu na...

  Sprawdź
 • Iladian intima

  4.71 Bardzo dobry

  ilość opinii: 7

  Iladian intima to wyrób medyczny w postaci żelu do higieny intymnej. Produkt polecany jest...

  Sprawdź
 • Cicatridina

  4.67 Bardzo dobry

  ilość opinii: 9

  Cicatridina to wyrób medyczny w postaci globulek dopochwowych. Globulki dopochwowe...

  Sprawdź
 • Mucovagin

  4.5 Bardzo dobry

  ilość opinii: 8

  Mucovagin to wyrób medyczny w postaci globulek dopochwowych. Przeznaczony w stanach...

  Sprawdź
 • Atrofeminal

  4.5 Bardzo dobry

  ilość opinii: 6

  Atrofeminal to wyrób medyczny dostępny w postaci żelu. Produkt jest wskazany do stosowania...

  Sprawdź
 • HydroVag globulki dopochwowe

  4.43 Bardzo dobry

  ilość opinii: 7

  HydroVag to wyrób medyczny dostępny w postaci globulek dopochwowych. Preparat polecany...

  Sprawdź
 • Durex Play Perfect Glide

  4.0 Bardzo dobry

  ilość opinii: 6

  Durex Play Perfect Glide to długodziałający silikonowy żel intymny stosowany w celu nawilżenia...

  Sprawdź
 • Baifem K żel

  3.89 Bardzo dobry

  ilość opinii: 9

  Baifem K to produkt kosmetyczny dostępny w postaci żelu do stosowania zewnętrznego. Produkt ten...

  Sprawdź

Suchość pochwy

Suchość pochwy

Suchość pochwy to częsty kobiecy problem. Dolegliwość utrudnia współżycie i wiąże się ze znacznym dyskomfortem podczas zbliżenia. By załagodzić objawy, należy znaleźć przyczynę nadmiernej suchości pochwy.

Jak skutecznie poradzić sobie z suchością pochwy?

Rola odpowiedniego nawilżenie pochwy

Zbyt niskie nawilżenie pochwy oraz warg sromowych może doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości. W takich chwilach kobiety często rezygnują też ze współżycia, by uniknąć bólu oraz podrażnień. Suchość może być przyczyną choroby, ale także doprowadzić do infekcji lub niekorzystnych zmian w obrębie pochwy.

Odpowiednie nawilżenie pozwala na czerpanie satysfakcji ze zbliżenia, a także utrzymuje kwaśny odczyn (między 3,8 a 4,5 pH). By skutecznie zapobiec suchości pochwy, należy znaleźć jej przyczynę.

Przyczyny nadmiernej suchości pochwy

Niewystarczające nawilżenie warg sromowych powoduje brak ochoty na seks. W wyniku odbieranych bodźców czuciowych w pochwie dochodzi do produkcji śluzu, który ma na celu łagodzenie tarcia oraz czerpanie większej przyjemności z seksu. Brak ochoty na zbliżenie lub reakcji podczas gry wstępnej skutkuje dyskomfortem i suchością pochwy. Zbliżenie jest wówczas dla kobiety dość nieprzyjemne, dlatego w takich chwilach warto zrezygnować z seksu.

Suchość pochwy wywołana bywa nadmiernym stresem, przepracowaniem oraz zmęczeniem. W takich momentach pojawia się również brak ochoty na zbliżenie. Jeśli na dodatek kobieta pali papierosy i niezdrowo się odżywia, prawidłowa flora bakteryjna pochwy zostaje zachwiana. Łatwo wówczas o złapanie infekcji.

Za suchość pochwy odpowiedzialne bywają też stany zapalne, którym towarzyszy pieczenie oraz swędzenie okolic intymnych.

Za odpowiednie nawilżenie pochwy odpowiedzialne są estrogeny. Jeśli z organizmie kobiety znajduje się ich zbyt mało, dochodzi do zaburzenia flory bakteryjnej i pojawienia się nadmiernej suchości. Wahania hormonów charakterystyczne są dla kobiet oczekujących na miesiączkę, będących w ciąży oraz zbliżających się do menopauzy. To właśnie w tych momentach pochwa oraz wargi sromowe są nieodpowiednio nawilżone wskutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie.

Suchość pochwy może być spowodowana przyjmowaniem niektórych leków, na przykład antykoncepcji. Wpływ na odpowiednią wilgotność mają również antybiotyki, dlatego tak ważne jest przyjmowanie wraz z nimi suplementów dbających o florę bakteryjną.

Niskie nawilżenie narządów intymnych może być spowodowane również przyjmowanie leków przeciwalergicznych. W każdym z tych przypadków konieczna jest konsultacja z lekarzem i ewentualne zmiana leków.

Objawy suchości pochwy

 • Pierwszym sygnałem alarmowym przy suchości pochwy jest ból podczas stosunku i niemożność osiągnięcia seksualnego zadowolenia.
 • Brak nawilżenia skutkuje bolesnymi otarciami oraz ogólnym złym samopoczuciem. Kobiecie doskwiera wówczas brak ochoty na zbliżenie, co może potęgować frustrację w przypadku obu partnerów.
 • Ponadto pojawia się swędzenie, wargi sromowe mogą być zaczerwienione, a podczas oddawania moczu odczuwa się delikatne pieczenie. Objawy te potęguje noszenie syntetycznej bielizny, a także nieodpowiednia higiena osobista.
 • Czasem w wyniku nadmiernej suchości kobieta może odczuwać ból oraz niewielkie pulsowanie w pochwie.
 • W wielu przypadkach pojawiają się również upławy, które wiążą się zarówno z suchością pochwy, jak i zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym.

Jak leczyć suchość pochwy?

Jeśli kobieta zauważy u siebie powyższe symptomy, powinna udać się do ginekologa, który odkryje przyczynę nadmiernej suchości i zaproponuje odpowiednie leczenie. Problemu tego nie należy bagatelizować, ponieważ długotrwały brak nawilżenia pochwy i warg sromowych może doprowadzić do infekcji okolic intymnych.

 • Jeśli okaże się, że już doszło do zakażenia, ginekolog zaproponuje leki, które zahamują ten proces.
 • Jeśli przyczyną jest nieodpowiednio dobrana antykoncepcja, ginekolog powinien zaproponować inną metodę ochrony przed niechcianą ciążą.
 • Lekarz może zaproponować również stosowanie skutecznych w leczeniu suchości pochwy kremów oraz globulek, które przywracają odpowiednie nawilżenie oraz odbudowują florę bakteryjną pochwy. Niektóre preparaty dodatkowo zawierają estrogeny.
 • Jeśli przyczyną suchości pochwy jest brak ochoty na seks lub ból podczas stosunku, partnerzy mogą skorzystać z żelu nawilżającego, dzięki któremu kobieta poczuje się bardziej komfortowo. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe.

Nawracający problem suchości pochwy wymaga konsultacji z lekarzem.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.