Kategorie produktów

Kategorie produktów

Krwawienie z nosa

  • Emofix

    3.5 Bardzo dobry

    ilość opinii: 4

    Emofix to wyrób medyczny w postaci maści. Preparat Emofix przeznaczony jest do...

    Sprawdź

Krwawienie z nosa

Krwawienie z nosa

Przyczyny krwawienia z nosa mogą być różne. Często jest ono efekt niegroźnego urazu czy kataru w przebiegu przeziębienia. W wielu przypadkach przyczyna tej dolegliwości jest znacznie poważniejsza i sygnalizować rozwój choroby w organizmie.

Sprawdź, jakie mogą być przyczyny krwawienia z nosa oraz jak im zapobiegać.

Jak powstaje krwawienie z nosa?

Krwawienie z nosa to upływ krwi z uszkodzonych ścianek naczyń krwionośnych. Najczęstsze i najmniej poważne przyczyny tej dolegliwości, to miejscowy uraz lub wysychanie błony śluzowej nosa.  

Zdecydowanie rzadziej przyczyną krwawień z nosa są poważne schorzenia, do których należy zaliczyć m.in. zaburzenia krzepnięcia krwi lub choroby nowotworowe. Krwawienia charakteryzują się różnym nasileniem – może to być wyciek niewielkimi kroplami, a także poważny i trudny do zatrzymania krwotok. 

Przeważająca większość krwawień (80-90%) wynika z nieprawidłowych splotów naczyniowych przednio-dolnej części nosa (splot Kiesselbacha lub Little’a), stanowiącej obszary obficie ukrwionej błony śluzowej nosa. Znajdujące się w tej części nosa naczynia krwionośne są bardzo cienkie i wrażliwe na urazy, co dodatkowo sprzyja krwawieniom. 

Krwawienia powstające w tym obszarze zazwyczaj nie mają dużego nasilenia, dlatego też w prosty sposób można je zniwelować – w przypadku wystąpienia krwawienia należy uciskać oba skrzydełka nosa przez 10 minut lub umieścić w nosie tamponik nasączony środkiem obkurczającym naczynia krwionośne.

Znacznie poważniejsze są krwawienia, których źródło znajduje się w tylnej części przegrody nosowej, usytuowanej nad ością lemieszową lub z boku w stosunku do małżowiny usznej dolnej i środkowej. Jest to trudny do zatrzymania typ krwawienia, nierzadko konieczna okazuje się hospitalizacja pacjenta ze względu na znaczną ilość utraconej krwi. Należy jednak podkreślić, że problemy tego typu pojawiają się bardzo rzadko. 

Przyczyny krwawień z nosa

Przyczyną pojawienia się krwawienia z nosa może być przyjmowanie leków zaburzających krzepnięcie krwi, m.in. popularnej aspiryny, która w swym składzie zawiera zmniejszające krzepliwość krwi salicylany.

Ponadto krwawienia mogą wywoływać inne leki NLPZ, preparaty przeciwpłytkowe, m.in. heparyna i jej pochodne, a także warfaryna.

Przyczyną krwawień może być również zbyt długie przyjmowanie leków obkurczających naczynia krwionośne w obrębie błony śluzowej nosa, np. kropli i sprayów zawierających oksymetazolinę lub ksylometazolinę.  

Chemikalia jako przyczyna krwawień z nosa.

Krwawienia z nosa mogą pojawić się także na skutek wdychania intensywnych zapachów chemicznych. Dolegliwość ta najczęściej dotyka lakierników oraz ekspedientki w sklepach z farbami lub perfumeriach.

Zapobieganie krwawieniu.

Jeśli krwawienie z nosa dopada cię często, warto działać profilaktycznie, by w możliwie najskuteczniejszy sposób im zapobiec.

  • Zażywaj witaminę C! Jest ona obecna przy procesie tworzenia kolagenu, który jest głównym składnikiem ścian naczyń krwionośnych.
  • Pij dziennie około 2 litrów płynów. Dzięki temu błony śluzowe zostaną odpowiednio nawilżone. 
  • Nie powstrzymuj kichania. Przez zatrzymanie kichnięcia, zwiększa się ciśnienie w naczyniach krwionośnych nosa, co może być przyczyną krwawienia.
  • Nie przebywaj zbyt długo w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, warto zaopatrzyć się w nawilżający spray do nosa.
  • Unikaj stosowania aspiryny. Działa ona rozrzedzająco na krew, co przyczynia się do częstych krwotoków.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.