Kategorie produktów

Kategorie produktów

Zapalenie układu moczowego

  • Sok Z Żurawiny
    Sok Z Żurawiny

    4.71 Bardzo dobry

    ilość opinii: 7

    Żurawina – mały owoc z wielkim potencjałem Żurawina to mały, wiecznie zielony krzew,...

    Sprawdź
  • Lacto Lady
    Lacto Lady

    4.67 Bardzo dobry

    ilość opinii: 6

    Tabletki Lacto Lady to suplement diety rekomendowany do stosowania dla prawidłowego...

    Sprawdź
  • Urosept

    4.64 Bardzo dobry

    ilość opinii: 11

    Produkt leczniczy Urosept jest preparatem dostępnym bez recepty,...

    Sprawdź
  • Nefrobonisol
    Nefrobonisol

    4.5 Bardzo dobry

    ilość opinii: 6

    Nefrobonisol to lek roślinny złożony dostępny w postaci płynu. Nefrobonisol jest przeznaczony do...

    Sprawdź
  • NO-SPA Comfort
    NO-SPA Comfort

    4.33 Bardzo dobry

    ilość opinii: 43

    Lek NO-SPA Comfort to produkt wykorzystywany w leczeniu skurczu mięśni gładkich –...

    Sprawdź
  • Urosal

    4.29 Bardzo dobry

    ilość opinii: 14

    Urosal to produkt leczniczy dostepny w postaci tabletek. Wskazaniem do stosowania niniejszego...

    Sprawdź
  • Succus Urticae Sok z pokrzywy
    Succus Urticae Sok z pokrzywy

    4.17 Bardzo dobry

    ilość opinii: 6

    Succus Urticae Sok z pokrzywy​ jest tradycyjnym lekiem roślinnym. Succus Urticae Sok z...

    Sprawdź
  • ŻuraSEPT C
    ŻuraSEPT C

    4.17 Bardzo dobry

    ilość opinii: 6

    Kapsułki ŻuraSEPT C to suplement diety, który wpływa korzystnie na...

    Sprawdź
  • Rowatinex

    4.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 12

    Rowatinex to produkt leczniczy w postaci kapsułek, wskazany do stosowania podczas kamicy nerkowej...

    Sprawdź
  • Dafurag max
    Dafurag max

    4.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 10

    Dafurag max to produkt leczniczy w postaci tabletek do stosowania w celu leczenia zakażeń dolnych...

    Sprawdź

Zapalenie układu moczowego

Zapalenie układu moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego zwykle dotyka kobiety. Predyspozycje do tej dolegliwości wynikają z budowy anatomicznej kobiet. Zapalenie pęcherza moczowego zwykle można rozpoznać już w czasie oddawania moczu, gdy czujemy nieprzyjemne pieczenie i coraz kiedy częściej jesteśmy zmuszeni odwiedzać toaletę.

Zwykle objawy zapalenia pęcherza moczowego nie są groźne, lecz powodują dyskomfort. Jednakże brak odpowiedniej reakcji może doprowadzić do poważnych konsekwencji – w wyniku infekcji może dojść do zapalenia nerek lub narządów rodnych.

Jakie są przyczyny zapalenia układu moczowego? Jakimi sposobami można je wyleczyć?

Dlaczego kobiety narażone są na zapalenie pęcherza moczowego?

Budowy anatomiczna kobiet sprzyja infekcjom układu moczowego i płciowego. To przede wszystkim zasługa krótkiej cewki moczowej oraz niewielka odległość między odbytem a ujściem cewki moczowej.

Do zakażenia układu moczowego może dojść również w czasie stosunku seksualnego, gdyż istnieje możliwość wniknięcia bakterii do cewki moczowej. Tendencję do tej dolegliwości mogą pojawić się u kobiet, które mają nowego partnera seksualnego lub gdy środkiem zabezpieczającym są prezerwatywy ze spermicydami. Z tych właśnie względów kobiety w sposób szczególny narażone są na tę przykrą dolegliwość, która często występuje nawet kilka razy w ciągu roku.

Przyczyny zapalenia pęcherza

Problemy z pęcherzem, to efekt działania chorobotwórczych drobnoustrojów, takich jak chlamydie i gronkowce Jednakże najczęściej problemy te wywołane są pałeczką okrężnicy, która naturalnie występuje w układzie pokarmowym, kale oraz w okolicach odbytu. Brak odpowiedniej reakcji może doprowadzić do moczowodu nerek.

Objawy zapalenia pęcherza

Do objawów zapalenia pęcherza należy zaliczyć:

  • częste oddawanie moczu,
  • oddawanie moczu w nocy,
  • dyskomfort w czasie oddawania moczu związany z pieczeniem,
  • oddawanie moczu w niewielkich ilościach,
  • zmieniony zapach moczu,
  • krwiste zabarwienie moczu,
  • bóle w okolicach podbrzusza

Nawracające infekcje układu moczowego mogą być bardzo uciążliwe. Co ciekawe, badania dowodzą, iż zapalenie pęcherza moczowego najczęściej dotyka młode mężatki. Patogeny, które wywołują infekcje przenoszone są, m.in. w trakcie stosunku na drodze jelitowo-oralnej.

Zapalenie dróg moczowych u kobiet

Kobiety w ciąży i po menopauzie w szczególności narażone są na zapalenie pęcherza moczowego

  • W czasie ciąży, gdy dziecko rośnie, dochodzi do rozszerzenia narządów rodnych, moczowodów, pęcherza i cewki moczowej. To idealne środowisko do bakterii, które w tej sytuacji mają ułatwione zadanie i mogą swobodniej poruszać się w układzie moczowym.
  • Do kobiet szczególnie narażonych na tę przykrą dolegliwość należy również zaliczyć te, które przeszły już menopauzę. Zmniejszone stężenie estrogenów sprawia, iż błony śluzowe okolic intymnych są niedostatecznie nawilżone. Konsekwencją tego jest większa podatność na podrażnienia i infekcje.

Kobiety, które są fanatyczkami obcisłych spodni lub bielizny wykonanej ze sztucznych włókien, która powoduje nadmierną potliwość okolic intymnych, również mogą czuć się zagrożone. Niewłaściwa higiena, używanie perfumowanych wkładek, podpasek czy nieostrożne korzystanie z publicznych toalet, przyczyniają się do powstawania infekcji.

Domowe metody na problemy z chorym pęcherzem

  • Przede wszystkim należy dostarczać organizmowi jak najwięcej płynów po to, by jak najszybciej wypłukać zalegające bakterie w drogach moczowych. Najlepszą propozycją jest woda niegazowana z dodatkiem cytryny, która obfituje w zawartość witaminy C. Witamina C hamuje rozwój bakterii.
  • Warto również korzystać z dobrodziejstw ziół. Herbata z pokrzywy, mniszka lub bratka nie tylko działa moczopędnie, ale skutecznie łagodzi objawy infekcji. Pomocne mogą okazać się również, tzw. "nasiadówki".
  • Niezwykle ważne jest to, by w czasie zapalenia pęcherza ograniczyć kontakty płciowe. Stosunek w czasie infekcji nie sprawia przyjemności kobiecie, gdyż towarzyszą mu dolegliwości bólowe. Ponadto czas leczenia wydłuża się.

Jeśli po dwóch dniach stosowania domowych metod objawy nie mijają, a dodatkowo pojawia się gorączka, nudności i wymioty, należy natychmiast udać się do lekarza. Kobiety w ciąży powinny być wyjątkowo czujne i już przy wystąpieniu pierwszych objawów powinny zgłosić się do lekarza ginekologa.

Co robić, by wyeliminować ryzyko wystąpienia zapalenia pęcherza?

  • Niezwykle istotne jest to, by dostarczać organizmowi jak największą ilość płynów, które pozwolą przepłukać pęcherz i cewkę moczową. Ogromnym błędem jest wstrzymywanie oddawania moczu – mocz zalegający w drogach moczowych stanowi idealne środowisko dla bakterii, które namnażają się.
  • Właściwa higiena okolic intymnych po stosunku ma duże znaczenie – warto umyć po odbytym kontakcie pochwę lub oddać mocz. To sposób na wyeliminowanie zarazków, które znalazły się w cewce moczowej.
  • Warto również zainwestować w dobry żel do higieny intymnej, który delikatnie będzie oczyszczać i zapewni odpowiednie pH.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.