Kategorie produktów

Kategorie produktów

Nietrzymanie moczu

 • Urocontrol
  Urocontrol

  4.67 Bardzo dobry

  ilość opinii: 3

  Urocontrol to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Preparat został stworzony z myślą o...

  Sprawdź
 • Femurin
  Femurin

  4.25 Bardzo dobry

  ilość opinii: 4

  Femurin to roślinny suplement diety dostępny w postaci tabletek dla osób dorosłych....

  Sprawdź
 • Femirel kapsułki
  Femirel kapsułki

  4.0 Bardzo dobry

  ilość opinii: 1

  Femirel kapsułki to suplement diety polecany do stosowania jako uzupełnienie diety w...

  Sprawdź
 • Feminost
  Feminost

  2.75 Bardzo dobry

  ilość opinii: 12

  Feminost to suplement diety przeznaczony dla osób, których problem dotyczy...

  Sprawdź

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu

Osoby zmagające się z nietrzymaniem moczu doświadczają nie tylko nieprzyjemnego uczucia towarzyszącego wrażeniu mokrej bielizny. Czymś powszechnym są dla nich również lęki, które w każdej innej sytuacji mogłyby wydawać się dość dziwne.

Jak bowiem inaczej oceniać panikę, która pojawia się na myśl o kichnięciu, lęk przed podniesieniem czegoś ciężkiego oraz obawę, że zbyt gwałtowny śmiech zakończy się katastrofą?

Nietrzymanie moczu to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, dlatego warto wiedzieć, jako sobie z nią radzić. Co należy wiedzieć o nietrzymaniu moczu?

Przykry problem nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest uważane za jedną z najczęstszych chorób o przewlekłym charakterze. Jest to również częste źródło wstydu, zażenowania i zupełnie niepotrzebnych ograniczeń, które nakładają na siebie same panie. Problem wiąże się przede wszystkim z tym, że walka z nim jest niełatwa, a same objawy zaliczane są do tych, które wyjątkowo trudno zaakceptować. Na szczęście, nawet na nietrzymanie moczu można znaleźć sposób.

Kogo dotyczy problem?

Gdy mówimy o nietrzymaniu moczu zazwyczaj mamy na myśli schorzenie, z którymi muszą się zmagać kobiety po menopauzie. Okazuje się jednak, że takie przekonanie jest wyjątkowo dalekie od stanu faktycznego, mówimy bowiem o problemie, który, choć najczęściej dotyka pań po czterdziestym roku życia, bardzo często nie omija również znacznie młodszych kobiet.

Statystyki mówią o tym, że z problemem tym zmaga się nawet jedna na trzy kobiety po dwudziestce, a w przedziale wiekowym od 30 do 39 lat problem ten dotyczy nawet 12 procent kobiet. 

Oczywiście, im jesteśmy starsze, tym ryzyko pojawienia się tego rodzaju problemu jest większe i po sześćdziesiątym roku już co druga kobieta musi szukać rozwiązania. Niestety, w przypadku tej choroby, opieranie się wyłącznie na statystykach może być zgubne. Lekarze przypuszczają, że problem jest jeszcze poważniejszy.

Młodsze panie nie przyznają się do nietrzymania moczu, bo są tym skrępowane, a starsze nie skarżą się, wychodząc z założenia, że jest to oczywista dolegliwość w porcesie starzenia się.

Nietrzymanie moczu – stadia choroby

Nietrudno się domyślić, że mówiąc o nietrzymaniu moczu mamy do czynienia z chorobą o różnych obliczach. Różnice są przy tym na tyle istotne, że medycyna stopniuje natężenie tego schorzenia.

 • O pierwszym stopniu mówimy wówczas, gdy niekontrolowany wypływ moczu pojawia się w momencie, w którym dochodzi do nagłego napięcia powłok brzusznych, a więc wtedy, gdy w jamie brzusznej następuje szybki wzrost ciśnienia. Najczęściej dzieje się tak podczas kichania, kaszlu albo śmiechu.
 • Z drugim stopniem mamy do czynienia , gdy wypływ moczu pojawia się również podczas normalnych czynności wykonywanych na co dzień takich, jak choćby wchodzenie po schodach albo praca fizyczna. W takiej sytuacji każda aktywność wymagająca od nas szerokiego rozstawienia nóg może przyczynić się do pojawienia się wilgoci.
 • Trzeci stopień charakteryzuje się największą uciążliwością. W tym przypadku wypływ moczu może mieć miejsce nawet podczas zwykłego stania. Tu problemem jest już zresztą nie tylko mokra bielizna, ale też tak zwane objawy stygmatyzujące takie, jak dobrze wyczuwalny dla otoczenia zapach rozkładającego się moczu.

To właśnie dlatego kobiety dotknięte tym problemem decydują się na wycofanie się z życia społecznego, a niekiedy nawet popadają w depresję. Niestety, nawet w tym momencie problemy się nie kończą, kiedy bowiem bielizna jest przez cały czas mokra, dość powszechnym zjawiskiem jest maceracja naskórka.

Co gorsza, mocz jest cały czas wystawiony na kontakt z powietrzem, co okazuje się znakomitym środowiskiem życia dla bakterii. Należy zatem liczyć się z ryzykiem pojawienia się stanu zapalnego.

Leczenie nietrzymania moczu

Większość kobiet cierpi latami, nie wiedząc, że nietrzymanie moczu (NTM) można skutecznie leczyć.

 • Jednym ze sposobów na walkę z NTM jest specjalny trening mięśni pęcherza, który zazwyczaj rozpoczyna się od oddawania moczu tylko o określonych godzinach. Często lekarze zalecają też założenie  do pochwy pesarium, czyli specjalnego krążka, który wzmacnia mięśnie miednicy, pomagając przy tym kontrolować oddawanie moczu. Innym ćwiczeniem jest też wzmacnianie mięśni miednicy przez utrzymywanie w niej ciężarka w kształcie stożka. 
 • Leczenie farmakologiczne to kolejny, po ćwiczeniach krok do wyleczenia NTM. Na tym etapie zaczyna się przyjmowanie leków, które pomagają w zmniejszaniu skurczy pęcherza. Dzięki takim lekom udaje się wyeliminować popuszczanie moczu i uczucie parcia, które zmusza do częstych wizyt w toalecie. Częstym rozwiązaniem  jest też rozpoczęcie przyjmowania leków  hormonalnych, dzięki którym możliwe jest odbudowanie błony śluzowej cewki moczowej.
 • Jeśli nietrzymanie moczu jest wysokie, zaleca się zabiegi chirurgiczne. Istnieje 160 technik operacyjnego leczenia nietrzymania moczu, ale to lekarz decyduje, który będzie dla nas najlepszy. Brane są pod uwagę nasze przebyte operacje brzuszne, stan zdrowia oraz wiek.

Taka operacja jest darmowa, niestety czas na jej oczekiwanie dobiega do 3 lat. Jeśli zdecydujemy się na prywatną operację, musimy liczyć się z kosztem 3- 6 tys. zł. Mimo wszystko warto rozważyć taką opcję. Trzy lata oczekiwania mogą zdawać się długim okresem, ale w porównaniu z całym przyszłym życiem z NTM, to mało. Warto też dodać, że dzięki takiemu zabiegowi ponad 80% pacjentów zapomina o nieprzyjemnym problemie na zawsze. 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.