Kategorie produktów

Kategorie produktów

Ukąszenia owadów

Ukąszenia owadów

Ukąszenia owadów

Potrzeba niewiele, by urlop za miastem skończył się nieprzyjemnymi, swędzącymi ukąszeniami owadów. Wiosną i latem nie sposób się od nich uwolnić, a każde ukąszenie wymaga dokładnego sprawdzenia.

Jak złagodzić skutki ukąszenia owadów? Jak chronić się przed ukąszeniami?

Bolesne ukąszenia owadów

W Polsce mamy do czynienia z owadami, które nie stanowią większego zagrożenia dla zdrowia. Dzieje się tak wyłącznie w przypadku osób uczulonych na jad owadów. Z reguły jednak te małe stworzenia są wyłącznie nieprzyjemnym, mało pożądanym gościem podczas pikniku, gry w piłkę czy wieczornego grilla.

Najwięcej zagrożenia niosą ze sobą kleszcze, które wraz ze śliną przekazują do organizmu niebezpieczne substancje, mogące wywołać boreliozę lub odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Zdrowiu mogą zagrażać również pszczoły, osy oraz nieco agresywniejsze szerszenie.

Najwięcej nieprzyjemnych doświadczeń wiąże się z obecnością komarów oraz meszek, które co roku stają się plagą naszych ogrodów i balkonów.

Owad owadowi nierówny

Charakter ukąszenia zależy od owada, który pozostawił swój ślad na ludzkim ciele. Z reguły jednak są to zaczerwienione i silnie swędzące zmiany na skórze zwane rumieniami, które z czasem mogą wytworzyć opuchliznę. W wielu przypadkach pojawia się również ból, a nawet niewielka wysypka wokół rumienia.

Tego typu ukąszenia charakterystyczne są dla owadów żywiących się krwią, czyli meszek, komarów oraz kleszczy. Meszki nacinają skórę, by napić się krwi, komary natomiast używają do tego dostosowanego do grubej skóry kłująco-ssącego narządu gębowego Takich miejsc nie powinno się drapać, ponieważ mogłoby dojść do infekcji.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w chwili ukąszenia przez osę lub pszczołę, których jad silnie uczula. Po ukąszeniu pojawia się bolesny obrzęk, dlatego bardzo niebezpieczne są użądlenia w okolicy twarzy oraz gardła.

Jad os oraz szerszeni jest znacznie bardziej niebezpieczny niż jad pszczół, ale mimo to należy uważać, by nie zetknąć się z całą kolonią tych owadów. Pszczoły pozostawiają w skórze kolec jadowy, który należy niezwłocznie usunąć. W przypadku os czy szerszeni nie jest to konieczne, jednak samo użądlenie bywa bolesne.

Najbardziej szkodliwe dla zdrowia okazuje się ukąszenie kleszcza, który tworzy w skórze małe nacięcie, wszczepia się w swego żywiciela i wypija krew. Wokół aparatu gębowego znajduje się sporo chorobotwórczych drobnoustrojów, które po przedostaniu się do ciała człowieka mogą wywołać niebezpieczną dla życia boreliozę, a także znacznie groźniejsze odkleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Dotychczas uważano, że kleszcze skrywają się w gęstych lasach liściastych, obecnie jedna gatunek ten rozprzestrzenił się na tyle, że można go spotkać w ogródkach działkowych, pośród wydm, w parkach oraz na łąkach.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zanim wyjedziemy za miasto lub zaczniemy przygotowywać grilla, warto ochronić się przed intruzami, a zatem zaopatrzyć się w środki, które mają na celu zmylenie owadów i „ukrycie” ludzkiego ciała pośród innych zapachów.

Komary i meszki wabi wydychany przez człowieka dwutlenek węgla, a także zapach potu oraz kwasu mlekowego. Warto zatem wypróbować dostępne na rynku kremy czy aerozole, które maskują naturalną woń człowieka. Należy jednak zwrócić uwagę na to, które z nich nie są przeznaczone dla dzieci lub osób mających alergię. Substancje te zaczną wydzielać specyficzny dla owadów zapach, który zniechęci je do ukąszenia.

Równie skuteczne okazują się świeczki zapachowe, które mają podobne zadanie – odstraszyć i odgonić potencjalnych krwiopijców. Należy używać świeczek zgodnie z informacjami zawartymi na opakowaniu i trzymać z dala od łatwopalnych przedmiotów. Tego typu środki zdają egzamin po zmroku, kiedy pojawiają się pierwsze chmary głodnych komarów. Podobne działanie ma wiele aromatycznych olejków, na przykład waniliowy, miętowy czy lawendowy.

Ale to nie jedyny sposób na pozbycie się komarów oraz meszek. Z pomocą przyjdą również zioła i rośliny, które wydzielają specyficzny dla owadów zapach. W ogrodzie lub na balkonie warto hodować delikatną lawendę wąskolistną, kolorową pelargonię, której liście wydzielają nieprzyjemny dla owadów cytrynowy zapach, mocną miętę lub aromatyczną bazylię.

Jeśli w pobliżu miejsca zamieszkania pojawiło się więcej szerszeni lub os, możliwe, że owady te stworzyły kokon w zacienionym i trudno dostępnym miejscu. Jeśli okazało się, że założyły swoją kolonię na poddaszu, w budynkach gospodarczych lub w garażu, należy zadzwonić po straż pożarną, która zajmie się likwidacją gniazda.

Gdy doszło do ukąszenia

Jeśli mimo wszelkich starań owadom udało się ukąsić swoją ofiarę, należy reagować szybko. Nie każde ukąszenie jest niebezpieczne, ale z pewnością stanie się swędzące i bolesne.

W przypadku meszek wystarczy przecierać ranę lodem lub nałożyć chłodny okład. W przypadku ukąszeń komarów sprawdzą się chłodzące kremy oraz maści, które zmniejszą zaczerwienienie oraz uczucie swędzenia. Równie skuteczny okaże się zimny okład lub przemywanie ukąszenia wacikiem nasączonym alkoholem. W przypadku użądlenia pszczoły lub osy wystarczy lek przeciwhistaminowy oraz okład z lodu.

Kleszcz jest sprytnym stworzeniem, które ukrywa się w zakamarkach ciała. Po przyjściu ze spaceru należy zatem dokładnie obejrzeć swoje ciało. Jeśli kleszcz zostanie odnaleziony, należy działać niezwłocznie. Im szybciej zostanie wyciągnięty, tym mniej szkodliwych bakterii przedostanie się do organizmu człowieka.

Najlepiej usunąć kleszcza pęsetą poprzez wykręcenie go (dzięki temu wyrwany zostanie również aparat gębowy). W aptekach dostępne są środki, które mają na celu zamrożenie kleszcza. Po wyjęciu owada należy przemyć ranę wodą i mydłem. Jeśli aparat gębowy pozostał w skórze, konieczna okaże się wizyta u lekarza.

Czym jest wstrząs anafilaktyczny?

Ukąszenia pszczół oraz os mogą być niezwykle niebezpieczne dla osób, które są uczulone na ich jad. Wstrząs anafilaktyczny to alergiczna reakcja organizmu, podczas której bardzo szybko spada ciśnienie krwi, pojawiają się problemy z oddychaniem, zawroty głowy, mdłości, silne swędzenie skóry i obrzęk wokół szyi. W rezultacie dochodzi do zaburzenia pracy serca oraz utraty przytomności, stąd też bardzo ważne jest przeprowadzenie pierwszej pomocy.

Należy zadzwonić po karetkę, wyciągnąć żądło (jeśli pozostało w skórze), a następnie powyżej użądlenia umieścić opaskę uciskową. Ważne też, by schłodzić ranę lodem oraz ułożyć chorego na boku.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.