Kategorie produktów

Kategorie produktów

Zawroty głowy

  • Heel-Vertigoheel
    Heel-Vertigoheel

    4.67 Bardzo dobry

    ilość opinii: 9

    Heel-Vertigoheel to preparat dostępny w postaci tabletek. Heel-Vertigoheel to lek homeopatyczny...

    Sprawdź
  • Bilobil kapsułki

    4.5 Bardzo dobry

    ilość opinii: 10

    Bilobil to lek w formie kapsułek, do stosowania w zaburzeniach krążenia obwodowego...

    Sprawdź
  • Bilobil forte

    4.17 Bardzo dobry

    ilość opinii: 6

    Bilobil forte to produkt leczniczy w postaci kapsułek twardych, które wspomagają...

    Sprawdź
  • Bilobil Intense

    3.6 Bardzo dobry

    ilość opinii: 20

    Bilobil Intense to lek dostępny w postaci kapsułek twardych. Wskazaniem do stosowania kapsułek...

    Sprawdź
  • Ginkofar Forte

    3.56 Bardzo dobry

    ilość opinii: 34

    Tabletki Ginkofar Forte to preparat leczniczy zawierający wyciąg z liści miłorzębu japońskiego,...

    Sprawdź

Zawroty głowy

Zawroty głowy

Zawroty głowy z reguły mijają szybko i nie wywołują większego niepokoju. Jeśli jednak takie sytuacje powtarzają się częściej, należy być czujnym – zawroty głowy mogą sygnalizować poważne problemy ze zdrowiem. Co może być przyczyn zawrotów głowy?

Czym są zawroty głowy?

Zawroty głowy są subiektywnym uczuciem wirowania lub utraty kontroli nad równowagą, wywołanym zaburzeniem układu nerwowego. Nierzadko towarzyszą im łagodne bóle głowy, nudności, szum w uszach, spadek ciśnienia. Bywają niebezpieczne, ponieważ mogą doprowadzić do upadku, najczęściej jednak pierwszą reakcją na zawroty głowy jest przybranie siedzącej pozycji.

Zawroty głowy uznaje się za objaw nagłej zmiany ciśnienia, zbyt wysokiej temperatury lub niedożywienia, choć to nie jedyne powody, dla których ludzki błędnik nie pracuje prawidłowo. To właśnie ten niewielki fragment ucha środkowego odpowiada za równowagę i pozwala na odnalezienie się ciała w przestrzeni. Po otrzymaniu błędnego sygnału traci orientację, czego skutkiem są właśnie zawroty głowy.

Zawroty głowy mogą mieć różny charakter, zależny od przyczyny. Wyróżnia się krótkotrwałe zawroty, które mijają po chwili oraz silne, nagłe uczucie utraty równowagi, które nasila się wraz z bólem głowy oraz nudnościami. Lekarze wyróżniają również przewlekłe zawroty, które nie są zbyt gwałtowne, ale za to występują znacznie częściej i mogą mieć podłoże chorobowe.

Zaburzenia równowagi pojawiają się z reguły rankiem po przebudzeniu lub wieczorem, zdarzają się również osobom wrażliwym na zbyt wysokie temperatury – wówczas mogą doprowadzić do omdlenia.

Przyczyny zawrotów głowy

Zaburzenia równowagi uznaje się za syndrom niepokojących zmian w organizmie, dlatego nie należy bagatelizować powtarzających się zawrotów głowy.

  • Mogą mieć podłoże chorobowe – to jeden z objawów choroby Meniere'a, którą powoduje gromadzenie się płynów wewnątrz ucha, co z kolei doprowadza do uszkodzenia błędnika. Objaw ten charakterystyczny jest również dla innych chorób laryngologicznych.
  • Zawroty głowy doskwierać mogą osobom, u których zdiagnozowano anemię. Niskie ciśnienie, mała liczba erytrocytów i zbyt niski poziom żelaza powodują, że chory jest osłabiony, doskwiera mu kiepskie samopoczucie, męczą bóle głowy oraz trudności w utrzymaniu równowagi. Jeśli do tego pojawiły się kłopoty z koncentracją, ciągła senność oraz bladość, to możliwe, że rozwija się anemia.
  • Inną, dość poważną przyczyną zawrotów głowy mogą być schorzenia układu sercowo-naczyniowego, takie jak miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie oraz zaburzenia rytmu serca.
  • Problemy z utrzymaniem równowagi dotykają również osób z cukrzycą, zwłaszcza w momencie spadku poziomu cukru we krwi.
  • Do zawrotów głowy może doprowadzić hiperwentylacja, czyli sytuacja, w której chory zaczyna zbyt szybko oddychać w wyniku ataku paniki. Zaburzenia równowagi wynikają głównie ze zbyt wysokiego ciśnienia i nie mają związku z nieprawidłową pracą błędnika.
  • Do niebezpiecznych chorób objawiających się zawrotami głowy należą nowotwory. Guzy usytuowane w okolicy pnia mózgu oraz móżdżku wywołują osłabienie i zaburzenia równowagi, a to z kolei dość częste, niezbyt silne objawy, które pojawiają się regularnie.

Opisywany objaw charakterystyczny jest dla stanu przedomdleniowego – momentu, który sygnalizuje zbliżającą się utratę przytomności. Zawrotom głowy towarzyszą wówczas duszności, szum w uszach oraz zamroczenie, bladość i osłabienie nóg. Przyczyną tego stanu jest nagła zmiana ciśnienia tętniczego, wynikająca z gwałtowności ruchów lub zmiany temperatury otoczenia.

Leczenie zawrotów głowy

Jeśli zaburzenia równowagi powtarzają się bez wyraźnej przyczyny, należy udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Zwłaszcza jeśli zawrotom głowy towarzyszą: oczopląs, ból głowy, drętwienie karku i żuchwy, ból w klatce piersiowej, sztywność kończyn lub wysoka gorączka.

Po przeprowadzeniu serii badań lekarz wskaże przyczynę zawrotów głowy i zaproponuje skuteczne leczenie. Objaw ten może mieć wiele źródeł, dlatego ważne jest, by skorzystać z pomocy lekarza jak najszybciej i nie bagatelizować powtarzających się zawrotów głowy.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.