Kategorie produktów

Kategorie produktów

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów

Z całą pewnością każdy z nas chciałby mieć zdrowe, proste, a przede wszystkim – białe zęby. Śnieżnobiały, nienaganny uśmiech jest zapewne marzeniem wielu z nas. Niestety okazuje się, że wiele czynników sprawia, że nasze uzębienie kolorystycznie odbiega od idealnego.

Wybielanie zębów, kosztowne, choć najskuteczniejsze, wykonuje lekarz stomatolog. Są jednak osoby, które wybielają zęby znacznie tańszymi, domowymi sposobami – czy to aby na pewno dobra decyzja?

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Poprawnie przeprowadzony zabieg wybielania zębów może zostać wykonany tylko przez doświadczonego lekarza stomatologa. Zabieg może być wykonany wyłącznie u osób powyżej 16. roku życia. Przed zabiegiem dokonuje się dokładnej analizy stanu zdrowia zmineralizowanych tkanek zębów oraz stan ogólny wypełnień zębów - ich szczelność.

Profesjonalne wybielanie może być przeprowadzone po wnikliwym wywiadzie z pacjentem i wykluczeniu przeciwwskazań.

Przeciwwskazania do wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym

Stomatolog nie może wykonać wybielania zębów u:

 • kobiet ciężarnych lub karmiących piersią,
 • osób, które uczulone są na składnik preparatu wybielającego,
 • osób chorych na epilepsję lub chorobę Parkinsona,
 • osób cierpiących na nadwrażliwość zębów (zabieg spowodowałby znaczne nasilenie objawów).

Metody wybielania zębów

Metod wybielania zębów jest mnóstwo – niektóre z nich można nawet wykonać w zaciszu domowym, jednakże nie jest to w pełni bezpieczne, a przede wszystkim nie przynosi takich rezultatów, jak wybielanie profesjonalne pod okiem doświadczonego lekarza.

W profesjonalnych gabinetach stomatologicznych do wybielania zwykle wykorzystuje się lampy halogenowe lub lampy LED.

Warto zaznaczyć, że wybielanie laserowe jest znacznie skuteczniejsze, a przede wszystkim, bezpieczniejsze niż wybielanie domowymi sposobami! To metoda niezwykle trwała i oszczędna czasowo. Paski wybielające wymagają dużego nakładu czasu, a efekt i tak nie jest gwarantowany – zęby mogą delikatnie się rozjaśnić, ale nigdy nie będzie to spektakularny efekt. Zabiegi laserowe zapewniają śnieżnobiały uśmiech nawet ponad dwa lata!

Jakie czynniki wpływają na kolor uzębienia?

Czynników, które warunkują barwę naszych zębów, jest naprawdę mnóstwo. Zdarza się również tak, że niektórzy rodzą się z nieco bardziej żółtawymi zębami niż pozostałe osoby – to po prostu ich natura.

Czynniki mające wpływ na przebarwienia to:

 • wiek pacjenta,
 • zażywanie antybiotyków z grupy tetracyklin,
 • choroby ogólne -choroby zgorzelinowe miazgi,
 • palenie tytoniu -picie kawy,
 • picie herbaty,
 • nałogowe używanie płynów do płukania jamy ustnej,
 • niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Jeśli przebarwienia nie są na tyle zaawansowane, można sięgnąć po znacznie delikatniejsze preparaty dostępne na rynku, np. paski wybielające. Niestety często pacjenci nie są zadowoleni z efektów domowej kuracji i decydują się na dość kosztowne wybielanie w gabinecie stomatologicznym.

Metody wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym

Pacjenci w zależności od kwoty, jaką dysponują oraz od czasu, jaki chcą poświęcić na wybielanie zębów, mogą wybrać dwie metody wybielania:

 • metodę nakładkową,
 • metodę laserową.

Metoda nakładkowa polega na tym, iż pacjent aplikuję preparat wybielający samodzielnie w domu przez około 10-14 dni. Warto zaznaczyć, iż nakładki te są indywidualnie dopasowane do uzębienia pacjenta. Działaniem niepożądanym jest nadwrażliwość zębów, która może pojawić się po kuracji oraz podrażnienie błony śluzowej. Minusem dla tych, którzy nie dysponują dużą ilością wolnego czasu, jest zapewne to, iż metoda nakładkowa wymaga sporej uwagi pacjenta.

Jakiego efektu możemy się spodziewać? Efekt utrzymuje się nawet do trzech lat. Do zdecydowanych zalet tej metody można zaliczyć cenę, gdyż jest zdecydowanie tańsza od ceny zabiegu laserowego. Do plusów niewątpliwie należy to, iż nakładki można wykorzystać do następnego wybielania.

Metoda z zastosowaniem lampy Beyond należy do jednych z najbardziej efektownych. Zęby mogą stać się nawet o 10 odcieni bielsze. To niewątpliwie spektakularny efekt, za który niestety trzeba sporo zapłacić. Cena zabiegu laserowego jest znacznie droższa od ceny zabiegu wykonywanego za pomocą nakładek. Śnieżnobiałym uśmiechem można cieszyć się przez około 2-3 lat. Zdecydowanym minusem zabiegu jest to, iż powoduje dużą wrażliwość zębów, co na pewno zniechęca dużą ilość pacjentów.

Hollywoodzki uśmiech – czy to możliwe?

Zapewne odpowiedź na to pytanie zburzy świat wielu osób, które chciałyby mieć śnieżnobiały uśmiech niczym gwiazdy filmowe z Hollywood. Niestety – niesamowicie biały kolor zębów, wyglądający wręcz nienaturalnie, można uzyskać tylko za pomocą licówek, a więc specjalnych nakładek.

Wybielanie przywraca naturalny kolor zębów oraz usuwa nieestetyczne przebarwienia. To, jak długo efekt wybielania będzie widoczny, warunkuje, m.in. dieta i higiena jamy ustnej. Okazuje się, że piękny uśmiech nie tylko może cieszyć oko, ale podnosić również samoocenę i pewność siebie.

Niezwykle ważne jest to, by wybrać doświadczonego lekarza stomatologa i nie wykonywać wybielania zębów na własną rękę, w zaciszu domowym, gdyż niewłaściwie przeprowadzony zabieg może doprowadzić do znacznego osłabienia zębów.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.